Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-97-191/06/AJ
z 21 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-97-191/06/AJ
Data
2006.06.21



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kapitalizacja
koszty uzyskania przychodów
odsetki od pożyczki
umorzenie wierzytelności
uzyskanie przychodów
wierzyciel


Pytanie podatnika
Czy uprzednio zaliczone do przychodów skapitalizowane, lecz nie otrzymane odsetki są kosztem uzyskania przychodów w dacie ich umorzenia w 2005 r.? Zgodnie z umowami zawartymi od 30 listopada 2002 r. do 31 grudnia 2005 r. Podatnik udzielił pożyczek Spółce X. Stosownie do tych umów odsetki od pożyczek podlegały corocznej kapitalizacji.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 23.03.2006 r.

p o s t a n a w i a

uznać za nieprawidłowe stanowisko Podatnika w zakresie uznania skapitalizowanych odsetek od pożyczek za koszt uzyskania przychodu w dacie ich umorzenia.

U Z A S A D N I E N I E

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie, Podatnik ("Spółka") zgodnie z umowami zawartymi w okresie od 30 listopada 2002 do 31 grudnia 2005 udzielił pożyczek Spółce X.

Stosownie do postanowień zawartych we wspomnianych umowach odsetki od pożyczek podlegały corocznej kapitalizacji. Spółka zaliczyła do przychodów podatkowych kapitalizowane odsetki.

W 2005 r. należność z tytułu pożyczki obejmująca skapitalizowane odsetki została umorzona.

Spółka wnosi o odpowiedź na pytanie: czy w przedstawionym stanie faktycznym uprzednio zaliczone do przychodów skapitalizowane, lecz nie otrzymane odsetki są kosztem uzyskania przychodów w dacie ich umorzenia?

Zdaniem Podatnika, w dacie umorzenia odsetek uprzednio zaliczone do przychodów skapitalizowane, lecz nie otrzymane odsetki są kosztem uzyskania przychodów u wierzyciela. Stanowisko to potwierdza pismo Ministerstwa Finansów z 13 stycznia 1999 r. sygn. PB3-5912-722-604/HS/98.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie po zapoznaniu się z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym nie podziela stanowiska Spółki i stwierdza, co następuje:

Kapitalizacja odsetek polega na przekształceniu zobowiązania z tytułu spłaty odsetek w zobowiązanie z tytułu spłaty części kapitałowej pożyczki. Po dokonaniu kapitalizacji oprocentowanie liczone jest od nowej, wyższej podstawy, na którą składa się pożyczony kapitał i doliczone do tego kapitału odsetki.

Tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych regulują kwestię skapitalizowanych odsetek od pożyczek w sposób odrębny od kwestii odsetek przewidzianych do zapłaty.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - u.p.d.o.p. - przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze.

W myśl art. 12 ust. 4 pkt 2 u.p.d.o.p. do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów). Z kolei stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 1 u.p.d.o.p. do przychodów nie zalicza się otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Natomiast w myśl art. 16 ust. 1 pkt. 10 lit. a) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek.

W świetle powołanych przepisów odsetki skapitalizowane, powodujące podwyższenie kwoty głównej pożyczki (od której mogą być naliczane kolejne odsetki), będą stanowić w dacie kapitalizacji u pożyczkodawcy przychód, zaś u pożyczkobiorcy - koszt uzyskania przychodu.

Zgodnie z powyższym Spółka zaliczyła do przychodów podatkowych skapitalizowane odsetki.

Następnie - jak wynika z wniosku - należność z tytułu pożyczki obejmująca skapitalizowane odsetki została umorzona. W przypadku umorzenia wierzytelności z tytułu odsetek skapitalizowanych, czyli zwolnienia dłużnika z długu dokonanego stosownie do art. 508 Kodeksu cywilnego dochodzi do wygaśnięcia zobowiązania wynikającego z umowy pożyczki.

Wątpliwości Podatnika budzi okoliczność, czy w przedstawionym stanie faktycznym uprzednio zaliczone do przychodów skapitalizowane, lecz nie otrzymane odsetki są kosztem uzyskania przychodów w dacie ich umorzenia.

Należy zauważyć, że dokonując umorzenia odsetek, Spółka umorzyła pożyczkę w wartości stanowiącej równowartość skapitalizowanych odsetek. Operacja ta nie powoduje jednak powstania kosztów po stronie Wnioskodawcy będącego pożyczkodawcą.

Ustawową definicję kosztów uzyskania przychodów zawiera art. 15 ust. 1 w/w ustawy, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W myśl art. 16 ust. 44 nie uważa się za koszty uzyskania przychodu umorzonych wierzytelności, chyba że wierzytelność ta uprzednio, na podstawie art. 12 ust. 3, została zarachowana jako przychód należny. W myśl art. 12 ust. 3 za przychody związane z działalnością gospodarczą (...), osiągnięte w roku podatkowym uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane (...). Należy zauważyć, że wskazany przepis art. 12 ust. 3 nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie, skoro przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określają dla odsetek szczególny, inny tryb i zasady opodatkowania.

Zatem Podatnik, który uzyskał wcześniej przychód w momencie kapitalizacji odsetek, a następnie dokonał umorzenia należności z tytułu pożyczki obejmującej skapitalizowane odsetki - nie ma prawa do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty pożyczki powstałej w wyniku kapitalizacji odsetek - na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 44.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że interpretacja co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w przedmiocie pierwszego zapytania Spółki zostanie udzielona odrębnym postanowieniem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj