Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim
PDI/415-30/06
z 11 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-30/06
Data
2006.07.11



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
lokal użytkowy
przekazanie nieodpłatne
skutki podatkowe umowy
umowa użyczenia


Pytanie podatnika
Czy umowa użyczenia lokalu mieszkalnego lub gospodarczego przez podatników zięciowi do prowadzenia przez niego działalności gospodarczej rodzi obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św., działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami), po rozpatrzeniu wniosku podatników z dnia 27.06.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 27.06.2006 r. podatnicy wystąpili o udzielenie wyjaśnień co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatnicy zawarli umowę użyczenia mieszkania zięciowi, który zamierza prowadzi sklepik internetowy. Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika czy umowa użyczenia dotyczy użyczenia mieszkania na cele mieszkalne, czy na cele prowadzenia działalności gospodarczej. Pytanie dotyczy powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym z tytułu tej umowy, czy też taki obowiązek podatkowy nie powstanie. Zdaniem podatników nie powstanie obowiązek podatkowy.

Przepisy art. 16 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) zwanej dalej updof przewidują, że za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom nieposiadającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. Od powyższej reguły przewidziane są wyjątki, bowiem przychodu nie ustala się, gdy:
-lokal lub budynek mieszkalny udostępniony jest osobom pozostającym z podatnikiem w stosunku pracy, dla których stanowi to nieodpłatne świadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 1 updof,
-właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny,
-właściciel nieruchomości odda bezpatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, oświatowo-wychowaczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym.

Jak wynika wyżej wymienione przepisy nie obligują podatnika do ustalania przychodu z omawianego tytułu m.in. jeżeli udostępnia on nieruchomość członkom rodziny. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje jednak dla swoich potrzeb tego pojęcia. Według art. 111 § 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) za członków rodziny podatnika uważa się zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, małżonków zstępnych, osobę pozostającą w stosunku przysposobienia oraz pozostającą z podatnikiem w faktycznym pożyciu. Pod pojęciem czonka rodziny zawartym w art. 16 updof rozumie się więc powyżej wyszczególnione osoby. Zięć jest małżonkiem zstępnego, zatem mieści się w pojęciu członka rodziny.

Zgodnie z powyższymi przepisami należy uznać, że stanowisko podatników w przedmiotowej kwestii jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj