Interpretacja Urzędu Skarbowego w Opocznie
USIII-443/4/06/GCS
z 5 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII-443/4/06/GCS
Data
2006.06.05



Autor
Urząd Skarbowy w Opocznie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
marża
odliczenie podatku od towarów i usług
samochód używany


Pytanie podatnika
Prowadzę działalność polegającą na sprzedaży samochodów używanych, jednocześnie pośredniczę w transakcjach finalizacji kredytów dla nabywców pojazdów. Część dostaw opodatkowana jest metodą marży, a część na zasadach ogólnych. Z kolei usługi pośrednictwa finansowego korzystają ze zwolnienia od podatku.
Czy istnieje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur kosztowych (rozmowy telefoniczne, przeglady, ogłoszenia, naprawy samochodów) w przypadku stosowania zarówno zasad ogólnych, jak i stosowania szczególnej procedury opodatkowania marży ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 lutego 2006 roku (data wpływu wniosku do tut. Organu Podatkowego 6 marca 2006 roku) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur kosztowych dotyczących zakupu np. rozmów telefonicznych, przeglądów, ogłoszeń, napraw samochodów.

W dniu 6 marca 2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opocznie wpłynął Pana wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek ten zawierał dwie sprawy - pierwszą dotyczącą prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur kosztowych, drugą dotyczącą proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 15 maja 2006 roku.

Przedmiotem niniejszego postanowienia jest kwestia prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur kosztowych - kwestia proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług jest przedmiotem odrębnego postanowienia.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży samochodów używanych (auto-handel, auto-komis), jednocześnie pośredniczy Pan w transakcjach finalizacji kredytów dla nabywców pojazdów. Część dostaw opodatkowana jest podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych, część na zasadach opodatkowania marży, a usługi pośrednictwa finansowego korzystają ze zwolnienia z tego podatku. Z tytułu tej działalności ponosi Pan wydatki kosztowe (np.rozmowy telefoniczne, przeglądy, ogłoszenia, naprawy samochodów). W Pana ocenie w przypadku dostawy towarów używanych w systemie kupna-sprzedaży (auto-handel) jak również systemie sprzedaży komisowej przy zastosowaniu procedury opodatkowania marży nie występuje sprzedaż zwolniona. Z kolei usługi pośrednictwa finansowego zgodnie z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług korzystają ze zwolnienia z tego podatku. Stąd uważa Pan, iż dokonując jednocześnie sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej z podatku od towarów i usług, w celu odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach kosztowych winien Pan wyliczyć proporcję (udział sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem).

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego zawartego we wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie uprzejmie informuje.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Zgodnie z art. 120 ust. 19 w/w ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie ze szczególną procedurą opodatkowania marży (podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku - art. 120 ust. 4 w/w ustawy). Przepis ten stanowi, iż zakaz dokonywania odliczeń dotyczy konkretnych, wymienionych w tym przepisie towarów będących przedmiotem obrotu. Oznacza to, że podatnik stosujący zasadę opodatkowania według szczególnej procedury opodatkowania marży (art. 120 ust. 4 w/w ustawy) ma prawo do odliczenia na zasadach ogólnych podatku naliczonego związanego z kosztami prowadzonej działalności, jeżeli wydatki na ich nabycie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy).
W myśl art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.Zgodnie z ust. 2 tego przepisu jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Art. 90 ust. 3 w/w ustawy stanowi, iż proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Zatem w świetle ww. przepisów przysługuje Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o proporcjonalną część kwoty podatku naliczonego, wykazanego w otrzymanych od podatnika podatku VAT fakturach VAT, potwierdzających zakup wykazanych w zapytaniu towarów, jeżeli wydatki te stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Proporcję, którą w zapytaniu ujął Pan jako "udział sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem" należy zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ustalać jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

W związku z powyższym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie uznaje zaprezentowane w przedmiotowym wniosku stanowisko -za prawidłowe - stąd orzeczono jak na wstępie.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego uwzględnionego przez Pana we "własnym stanowisku" zawartym w tym wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj