Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sierpcu
1427/ZO/443-8/06
z 28 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1427/ZO/443-8/06
Data
2006.06.28



Autor
Urząd Skarbowy w Sierpcu


Temat
Ordynacja podatkowa


Słowa kluczowe
deklaracje
pełnomocnicy
podpis
zapłata podatku


Pytanie podatnika
Jeżeli przyjąć, że deklaracje z podpisem pełnomocnika nie skutkują prawnie (czyli traktuje się jakby nie były złożone w ogóle), to czy podatnik może wpłacić podatki wymienione w takiej deklaracji? W jaki sposób zostałyby zaksięgowane ewentualne wpłaty i jaki miałyby charakter? Czy wpłaty dokonane na podstawie nie złożonej deklaracji (w podanych okolicznościach) mają charakter podatku należnego czy też podatku nie należnego?


P O S T A N O W I E N I E

podstawie:- art. 14a § 1, § 3 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu potwierdza Pana stanowisko zawarte we wniosku z dnia 25.05.2006r. w sprawie dokonywania wpłat podatków.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 25.05.2006r. zwrócił się Pan z pytaniem, jeżeli przyjąć, że deklaracje z podpisem pełnomocnika nie skutkują prawnie (czyli traktuje się jakby nie były złożone w ogóle), to czy podatnik może wpłacić podatki wymienione w takiej deklaracji. Proszę również o odpowiedź, w jaki sposób zostałyby zaksięgowane ewentualne wpłaty i jaki miałyby charakter? Czy wpłaty dokonane na podstawie nie złożonej deklaracji (w podanych okolicznościach) mają charakter podatku należnego czy też podatku nie należnego?Zdaniem Pana podatnik może dokonywać do urzędu skarbowego wpłat wynikających z deklaracji podpisanej jedynie przez pełnomocnika. Przyjęcia jako słusznego stanowiska Urzędu Skarbowego w Sierpcu, że deklaracja taka nie wywiera skutków prawnych, to wydaje się, że wpłacone należności nie miałyby cech podatku, a jedynie świadczenia pieniężnego nienależnego, który podlegałoby zwrotowi w trybie przepisów Ordynacji podatkowej o nadpłacie.

Po przeanalizowaniu złożonego wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu uprzejmie informuje:Na podatnika nałożony jest obowiązek obliczenia i wpłacenia podatku na rzecz organu podatkowego, co wiąże się również z obowiązkiem składania przez podatnika deklaracji podatkowych, w których przedstawione jest uzasadnienie faktyczne i prawne dokonanego obliczenia podatku. Zgodnie z art. 21 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) - podatek wykazany w deklaracji jest podatkiem do zapłaty, a deklaracja korzysta z domniemania prawidłowości w zakresie danych w niej zawartych. Stąd należy wywieść, że wpłata jest należna, a deklaracja zawierająca błąd formalny nie skutkujący jej nieważnością - może powodować konieczność wezwania podatnika. Nie mamy tu do czynienia z nadpłatą podatku, która ma miejsce, gdy świadczenie podatnika jest wyższe niż powinno to wynikać z treści obowiązującego prawa, albo też gdy świadczenie to w świetle obowiązującego prawa nie powinno mieć miejsca.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia opisywanego zdarzenia.Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłączne w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj