Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/415-0456/05
z 27 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BI/415-0456/05
Data
2006.06.27


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odsetki
odszkodowania
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy otrzymane przez podatnika odszkodowanie wraz z odsetkami korzysta ze zwolnienia od opodatkowania?


Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po dokonaniu weryfikacji wydanego na wniosek postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Słupsku z dnia 18 maja 2005r. Nr PI/3/415-16/05 zawierającego pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

  • postanawia się z urzędu zmienić postanowienie organu pierwszej instancji w części dotyczącej odsetek od odszkodowania.

U z a s a d n i e n i e

 Pismem z dnia 21 lutego 2005r. podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania dochodów z tytułu odszkodowania wraz z odsetkami otrzymanych za wydanie niewłaściwego świadectwa pracy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Sąd Rejonowy wyrokiem z dnia 6 października 2004r. zasądził na rzecz podatnika od byłego pracodawcy kwotę 1.200zł wraz z odsetkami ustawowymi do dnia zapłaty, tytułem odszkodowania za wydanie niewłaściwego świadectwa pracy.

Według podatnika otrzymane przez niego świadczenia są wolne od podatku dochodowego.

Postanowieniem z dnia 18 maja 2005r. Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że stanowisko przedstawione w przedmiotowym wniosku jest prawidłowe w części dotyczącej kwoty odszkodowania, a nieprawidłowe w części dotyczącej odsetek w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego. W uzasadnieniu postanowienia stwierdził między innymi, że: ustawowe odsetki wypłacone przez pracodawcę, naliczone na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po dokonaniu weryfikacji przedmiotowego postanowienia potwierdza stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w części dotyczącej odszkodowania, zaś w pozostałej kwestii stwierdza, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 20 ustawy z dnia 17 listopada 1964r. Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296) do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się odsetek, pożytków i kosztów, żądanych obok roszczenia głównego. Przepis ten ma zastosowanie do odsetek ustawowych, z którymi zasądzono świadczenie główne do dnia wytoczenia powództwa - co miało miejsce w niniejszym przypadku.

Powyższe stanowisko potwierdził Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów w uchwale z dnia 21.10.1997r. N III ZP 16/97, jednocześnie stwierdzając, że tylko odsetki skapitalizowane (wyrażone kwotowo) dochodzone obok świadczenia głównego, podlegają wliczeniu do wartości przedmiotu zaskarżenia i wówczas ma do nich zastosowanie art. 21 KPC, który stanowi, że jeżeli powód dochodzi pozwem kilku roszczeń, zlicza się ich wartość.

W przedmiotowej sprawie taka sytuacja nie miała miejsca, bowiem wyrokiem Sądu zasądzono od pracodawcy kwotę główną wraz z odsetkami ustawowymi od dnia zapłaty. Zatem odsetki w tym przypadku nie będą odszkodowaniem zwolnionym z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.), gdyż nie dochodzono ich osobno obok świadczenia głównego, w związku z tym nie podlegały wliczeniu do wartości przedmiotu zaskarżenia. Jednakże jak stanowi art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. - wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1.

Z powołanego uregulowania wynika jednoznacznie, że odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy - czyli w szerszym pojęciu również wypłaconych przez pracodawcę odszkodowań, które wg definicji słownikowej są wynagrodzeniem za wyrządzone szkody - korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego.

W przedstawionym stanie faktycznym wypłacane przez pracodawcę odszkodowanie było związane z wcześniejszym stosunkiem pracy, więc w myśl wyżej powołanych przepisów stanowiło przychód ze stosunku pracy. Zatem odsetki ustawowe z tytułu nieterminowej wypłaty tego odszkodowania korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj