Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PD-2-415/128/06
z 31 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2-415/128/06
Data
2006.05.31



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
sprzedaż mieszkania
ulga mieszkaniowa
zeznanie roczne


Pytanie podatnika
Czy sprzdaż lokalu mieszkalnego skutkuje koniecznością zwrotu wykorzystanej ulgi podatkowej i korektą zeznań podatkowych za lata poprzednie? Czy wydatkowanie przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na zakup mieszkania na rynku wtórnym spełnia warunki do skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Czy powstaje obowiązek zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży w 2006 r. lokalu mieszkalnego w sytuacji, gdy umowa kupna została zawarta w 2002 r., natomiast należność za mieszkanie została zapłacona w całości w 2001r.?


Podatnik w roku 2000 zawarł pisemną umowę z deweloperem dotyczącą zakupu lokalu mieszkalnego. W latach następnych korzystał (do roku 2002) z odliczeń w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej. W roku 2001 mieszkanie zostało w całości spłacone i "odebrane", natomiast umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego została zawarta w roku 2002. Podatnik zamierza w roku 2006 dokonać sprzedaży przedmiotowego mieszkania i zakupić na rynku wtórnym inny lokal mieszkalny.
Podatnik uważa, że sprzedaż w/w lokalu w 2006 r. nie stanowi źródła przychodu, ponieważ w roku 2006 mija 5 lat od daty zakupu tego lokalu. Ponadto zdaniem podatnika, zakup mieszkania na rynku wtórnym stanowi podstawę do zastosowania zwolnienia podatkowego. Podatnik uważa także, iż zeznania podatkowe za lata w których dokonano odliczeń wydatków w ramach dużej ulgi budowlanej nie wymagają korekty, bowiem nie ma obowiązku zwrotu ulgi podatkowej.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, że zgadza się ze stanowiskiem podatnika w części dotyczącej kwestii rozliczeń podatkowych za lata 2000-2002 oraz zwolnienia przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości w sytuacji wydatkowania go na zakup mieszkania na rynku wtórnym. Nie zgadza się natomiast ze stwierdzeniem podatnika, że przedmiotowa sprzedaż nie skutkuje powstaniem przychodu z uwagi na upływ 5-lat od zakupu sprzedawanego mieszkania.

Przepisy art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz.176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1stycznia 2002 roku w związku z art. 6 ust.1 w/w ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 poz. 1509 ze zm.) mają zastosowanie do zdarzeń powstałych po dniu 01.01.2002r. i stanowią, że jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie:
1) wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład
2) w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
3) po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
4) wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
5) przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo- kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych
-do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.
Z powyższego wynika, iż sprzedaż mieszkania, którego nabycie uprawniało do dokonania odliczeń, nie powoduje konieczności zwrotu wcześniej odliczonych kwot. Zatem podatnik nie ma obowiązku składać korekt zeznań podatkowych.

Zgodnie z artykułem 21 ust. 1 pkt 32 lit.a ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) warunkiem zastosowania zwolnienia przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a-c, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, jest wydatkowanie uzyskanego przychodu, w terminie dwóch lat od dnia dokonania sprzedaży tj. od przeniesienia prawa własności, wyłącznie na cele wymienione w w/w przepisie, m.in. na "na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem".

Zatem zakup mieszkania na rynku wtórnym będzie podstawą do zastosowania zwolnienia określonego w art.21 ust. 1 pkt 32 lit. a w/w ustawy.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przedstawionym stanie faktycznym akt notarialny (umowa kupna-sprzedaży lokalu mieszkalnego) został podpisany w 2002 roku, a więc w roku 2006 tj. w roku, w którym podatnik zamierza sprzedać w/w nieruchomość, nie minie okres 5 lat licząc od końca roku w którym nabyto nieruchomość.

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj