Interpretacja Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich
PP/443-10/06
z 19 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-10/06
Data
2006.07.19



Autor
Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
obniżenie stawki podatku
podatek od towarów i usług
produkcja
stawka preferencyjna podatku
wyroby medyczne


Pytanie podatnika
Spółka przygotowuje produkcję wyrobów rehabilitacyjnych z dzianin wełnianych, których charakter pozwala na uznanie ich za wyroby medyczne w rozumieniu odrębnych przepisów. Pytanie dotyczy możliwości zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7% przy sprzedaży tych wyrobó oraz określenia momentu, od którego przysługuje prawo do zastosowania obniżonej stawki podatku VAT.


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art.14a §1 i § 4 oraz art.216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60), w związku z wnioskiem Spółki z dnia 3 lipca 2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie podatnika - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich stwierdza, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 3 lipca 2006r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny;

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Spółka przygotowuje produkcję wyrobów rehabilitacyjnych z dzianin wełnianych, których charakter pozwala na uznanie ich za wyroby medyczne w rozumieniu odrębnych przepisów.Pytanie Spółki dotyczy możliwości zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7 % przy sprzedaży tych wyrobów oraz określenia momentu, od którego przysługuje prawo do stosowania obniżonej stawki podatku VAT.

Według Spółki przedmiotowe wyroby są wyrobami medycznymi i zgodnie z art. 41 ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zmianami) w związku z poz.106 załącznika nr 3 do tej ustawy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki o podatku VAT w wysokości 7%.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka przygotowuje produkcje wyrobów rehabilitacyjnych, których charakter pozwala na uznanie ich za wyroby medyczne w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o wyrobach medycznych (Dz.U.Nr 93, poz.896).W ramach wykonywanej działalności Spółka będzie dokonywała dostawy wyprodukowanych wyrobów, w stosunku do których istnieje obowiązek ich rejestracji w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych ( wyroby rehabilitacyjne z dzianin wełnianych).Jak wynika z pisma Spółki przedmiotowe wyroby przeszły procedurę oceny zgodności zgodnie z dyrektywą Rady 93/42/EWG oraz rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 3 listopada 2004r. w sprawie wymagań zasadniczych dla wyrobów medycznych do różnego przeznaczenia (Dz.U. z 2004r. Nr 251, poz.2514). Jednocześnie Spółka wypełniła obowiązek wynikający z art.52 w/w ustawy o wyrobach medycznych, poprzez dokonanie zgłoszenia do Rejestru wyrobu medycznego w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Tym samym Spółka stwierdza, iż przesłanka dopuszczenia do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a tym samym możliwość stosowania stawki obniżonej przy dostawie przedmiotowych wyrobów, spełniona będzie wówczas, gdy podmioty odpowiedzialne za wprowadzenie danego wyrobu do obrotu wykonały obowiązki określone w ustawie o wyrobach medycznych jak również rozporządzenia w sprawie wymagań medycznych do różnego przeznaczenia oraz rozporządzenia w sprawie klasyfikacji wyrobów medycznych do różnego przeznaczenia.

Ustosunkowując się do stanowiska Spółki wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich stwierdza co następuje;

Zasady opodatkowania oraz stawki podatku VAT określają przepisy w/w ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy, tj. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 97, poz.970 ze zm.) W przypadku wyrobów medycznych stosowanie przy dostawie towarów preferencyjnych stawek podatku VAT uzależnione jest od spełnienia przez te towary określonych przepisami prawa warunków. I tak, na podstawie art.41 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku VAT w wysokości 7% ma zastosowanie przy dostawie wymienionych w poz.106 zał. Nr 3 do ustawy o VAT (bez względu na symbol PKWiU) wyrobów medycznych, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, innych niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika.Wyroby rehabilitacyjne z dzianin wełnianych, o których mowa we wniosku, nie zostały wymienione w pozostałych pozycjach załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług. Tak więc przepisy ustawy o podatku od towarów i usług jednoznacznie określają, iż w przypadku w/w wyrobów medycznych stawkę podatku VAT w wysokości 7% stosuje się gdy jednocześnie spełnione są następujące warunki: - wyroby muszą spełniać definicję wyrobów medycznych w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych; - wyroby muszą być dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jeżeli wyroby wytwarzane przez Spółkę stanowią wyroby medyczne dopuszczone do obrotu w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, to ich sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7%, zgodnie z art.41, ust.2 ustawy o VAT, a co za tym idzie stanowisko Spółki będzie prawidłowe.

Tutejszy organ podatkowy wskazuje jednocześnie, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy nie definiują zarówno pojęcia "wyroby medyczne", jak i pojęcia " dopuszczenie wyrobów medycznych do obrotu". Takie definicje zawiera ustawa o wyrobach medycznych.Tym samym organ podatkowy nie jest uprawniony do udzielenia interpretacji w zakresie zakwalifikowania towarów będących przedmiotem zapytania do wyrobów medycznych w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Taka interpretacja wykraczałaby poza zakres interpretacji prawa podatkowego, do której uprawniony jest organ podatkowy (zgodnie z art. 15 ustawy Ordynacja podatkowa organy podatkowe przestrzegają z urzędu swojej właściwości rzeczowej).Zgodnie z art.15 ustawy o wyrobach medycznych klasyfikację i kwalifikację wyrobu medycznego przeprowadza wytwórca. Rozbieżności co do klasyfikacji i kwalifikacji wyrobu medycznego między wytwórcą a jednostką notyfikowaną autoryzowaną przez ministra właściwego do spraw zdrowia rozstrzyga Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, do którego (jak wynika z wniosku) zostało złożone zgłoszenie wyrobu medycznego wytwarzanego przez Spółkę.

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do treści art.14b §1 Ordynacji podatkowej interpretacja o której mowa w art.14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14b §2 Ordynacji podatkowej).

Na niniejsze postanowienie w trybie art.14a §4 i art.236 ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.236 §2 pkt.1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu , określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem postanowienia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art.222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj