Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nakle nad Notecią
PD/415-43/06
z 13 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-43/06
Data
2006.06.13



Autor
Urząd Skarbowy w Nakle nad Notecią


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Spadkobiercy


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
pozarolnicza działalność gospodarcza
rata leasingowa
spadek
umowa leasingu


Pytanie podatnika
czy raty leasingowe można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 oraz 14a § 4 ustawy z dnia 19 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nakle postanawia uznać, że stanowisko Pani zawarte we wniosku z dnia 18.04.2006 r. jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dnia 31.10.2005 r. zmarł Pan "A" mąż Pani "B" Prowadzoną przez męża działalność gospodarczą kontynuuje Pani w ramach firmy PPHU "B" Z dniem 01.11.2005 r. przejęła Pani obowiązki związane z zawartymi umowami przez firmę PPHU "A" W dniu 01.12.2005 r. zawarto porozumienie do umowy leasingu zawartej jeszcze przez Pani męża w dniu 18.12.2003 r. Zgodnie z postanowieniami ww. umowy jest Pani zobowiązana do wpłacania rat leasingowych do firmy leasingowej. Ponadto przedłożyła Pani również postanowienie Sądu Rejonowego w Nakle nad Notecią Wydział I Cywilny z dnia 28 marca 2006 roku stwierdzające nabycie spadku przez Panią po zmarłym mężu - Sygn. akt I Ns 45/06.

Pytanie brzmi: czy w/w raty leasingowe może Pani zaliczać do kosztów uzyskania przychodu.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nakle nad Notecią wyjaśnia, iż zgodnie z art. 23a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) przez umowę leasingu rozumie się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej finansującym, oddaje do odpłatnego użytkowania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie zwanej dalej korzystającym, podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne a także grunty.

Skutki podatkowe umów leasingu zależą od tego, jakie warunki zostały ustalone w umowie. Analizując stan faktyczny przedstawiony przez Panią ustalono, iż podlega on pod przepis art. 23b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z ww. art. 23b ust. 1 ustawy opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu użytkowania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszty uzyskania przychodów korzystającego jeżeli umowa spełnia następujące warunki:

  1. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normalnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
  2. suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym nie regulują wprost skutków podatkowych zmian stron umowy leasingu. Pani "B" na podstawie porozumienia do umowy leasingu nr ... z dnia 18.12.2003 r. przejęła prawa i obowiązki dotychczasowego leasingobiorcy na gruncie prawa nie tylko cywilnego ale również prawa podatkowego. Umową cywilnoprawną nie można przenieść uprawnień (przywilejów) podatkowych. Ich sukcesję normują przepisy rozdziału 14 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa i tylko we wskazanych tam sytuacjach może nastąpić przejęcie praw i obowiązków na gruncie prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 97 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa spadkobiercy podatnika z zastrzeżeniem § 2, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Z kolei § 2 stanowi, iż jeżeli na podstawie przepisów prawa podatkowego, spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek. W przedmiotowej sprawie, Pani "B", postanowieniem Sądu Rejonowego w Nakle nad Notecią nabyła w 1/3 spadek po zmarłym mężu "A". Zatem przesłanki cytowanego art. 97 zostały spełnione.

Powołane wyżej przepisy stanowią podstawę uznania prawa zaliczenia rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodu jeżeli ziszczą się określone powyżej warunki.

W oparciu o powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nakle nad Notecią uznaje za prawidłowe stanowisko Pani przedstawione we wniosku złożonym w dniu 18.04.2006 r. dotyczące możliwości kontynuowania zaliczenia rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów.

Jednocześnie tut. organ informuje, że przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłączenie w przedstawionym stanie faktycznym i stanie prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia omawianego zdarzenia.

Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych oraz kontroli skarbowej w odniesieniu do pytania zawartego we wniosku, przytoczonego stanu faktycznego raz stanu prawnego w dacie rozpatrzenia wniosku.

Niniejsza interpretacja wiąże wskazane powyżej organy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nakle nad Notecią w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj