Interpretacja Urzędu Skarbowego w Opocznie
USI-415/28/06
z 21 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USI-415/28/06
Data
2006.06.21



Autor
Urząd Skarbowy w Opocznie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
akcja
deklaracje
dywidendy
odliczenia od podatku
płatnik
ulga remontowa
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Czy istnieje prawo do odliczenia wydatków mieszkaniowych od zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego przez płatnika z tytułu dywidendy ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) uznaje stanowisko przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego złożonym do Ministerstwa Finansów w dniu 23 marca 2006 r. (data wpływu), przesłanym następnie według właściwości do tut. Organu Podatkowego w dniu 14 kwietnia 2006 r. (data wpływu) w kwestii dotyczącej prawa do odliczenia wydatków mieszkaniowych od zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego przez płatnika z tytułu wypłaconej dywidendy - za nieprawidłowe.

W dniu 23 marca 2006 r. do Ministerstwa Finansów wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W/w wniosek został następnie przesłany zgodnie z właściwością miejscową do tut.Organu Podatkowego (data wpływu 14 kwietnia 2006r.). Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 13 czerwca 2006 r. (data wpływu do tut.Organu Podatkowego).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że posiada Pan nadpłatę w podatku dochodowym od osób fizycznych. Z zeznań podatkowych znajdujących sie w tut.Organie podatkowym wynika, że nadpłata powstała z tytułu ponoszonych wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego. W związku z tym, iż kwota wykazanych odliczeń nie znalazła w całości pokrycia w podatku dochodowym za poszczególne lata, część odliczeń z w/w tytułu przeszła do wykorzystania na lata następne. W dalszej części wniosku stwierdza Pan, że w 2005 roku uzyskał Pan tylko dochody z tytułu dywidendy. Dywidendę otrzymał Pan w formie czeku , którego wysokość została pomniejszona o 19% podatku.

W odniesieniu do przedstawionego powyżej stanu faktycznego zwraca się Pan z zapytaniem, czy zapłacony podatek od dywidendy może Pan odzyskać, jeżeli poosiada Pan nadpłatę w podatku dochodowym od osób fizycznych.Jeżeli tak to w jaki sposób oraz czy ma Pan obowiązek złożenia zeznania PIT-38.

Pana zdaniem powinien mieć Pan prawo do jak najszybszego wykorzystania kwoty nadpłaty powstałej w podatku dochodowym od osób fizycznych poprzez możliwość zwrot podatku pobranego z tytułu wypłaconej dywidendy.

Ustosunkowując się do przedstawionych kwestii, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie stwierdza, co następuje:
W świetle uregulowań wynikających z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za źródła przychodów uważa się kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Za przychody z kapitałów pieniężnych, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 uważa sie dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub w spółdzielni.Zatem stosownie do przepisu art. 30a ust. 1 pkt 4 w/w ustawy od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a. Na podstawie art. 41 ust. 4 w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., do pobrania 19% zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 30a ust. 1 pkt 4 obowiązany jest płatnik. Zgodnie z dyspozycją art. 42 ust. 1 w/w ustawy płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy podatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru (PIT-8A). Dochodów z tego tytułu nie łączy sie z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1, stosownie do art. 30a ust. 7 tej ustawy.

Natomiast z przepisów cyt.ustawy o podatku dochodowym wynika, że odliczeń wydatków mieszkaniowych (w tym ulgi na remont i modernizację, którą to ulgę wykazał Pan w zeznaniach podatkowych złożonych do tut. Organu Podatkowego), podatnicy którzy nabyli prawo do tych odliczeń winni dokonywać od podatku dochodowego ustalonego według skali podatkowej. Powyższa zasada wynika ze wskazanych poniżej przepisów.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów. Z dniem 1 stycznia 2004 r. wyżej cytowany przepis został uchylony. Natomiast na mocy przepisów przejściowych - art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.), wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 w/w ustawy, w brzmieniu obwiązującym w 2003 r.

Ponadto w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajduje również przepis art. 12 ust. 1 cyt. ustawy, który stanowi, że podatnicy, którzy w 2003 r. wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (wydatki na remont i modernizację), w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. odliczali od podatku, a odliczenie to nie znalazło pokrycia w podatku za 2003 r. zachowują prawo do ich odliczenia od podatku w latach następnych, aż do całkowitego ich odliczenia.

Również przepisy obowiązujące przed 2003 rokiem regulujące zasady odliczenia wydatków na remont i modernizację stanowiły, że wydatki te odliczane były od podatku dochodowego ustalonego zgodnie ze skalą podatkową.

Ponadto w przedmiotowej sprawie należy zwrócić uwagę na to , iż w złożonym wniosku stwierdza Pan, że posiada Pan nadpłatę w podatku dochodowym.
Zdarzenia jakie powodują powstanie nadpłaty wymienia w ustawie Ordynacja podatkowa art. 73 § 1 i 2 oraz art. 74. Zawarta w art. 73 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej regulacja znajduje zastosowanie w przypadku powstania nadpłaty stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą zobowiązania podatkowego, a kwotą zapłaconych zaliczek na poczet tegoż zobowiązania.W przedmiotowej sytuacji, natomiast nie występuje zgodnie ze wskazanymi wyżej przepisami Ordynacji podatkowej nadpłata. Jedynie w związku z poniesionymi wydatkami mieszkaniowymi i skorzystaniem z tego tytułu z odliczenia od podatku w wysokości 19 % poniesionych wydatków, ma Pan prawo do odliczenia w latach następnych, jednakże warunkiem koniecznym do skorzystania z tego odliczenia jest uzyskiwanie i rozliczanie dochodów na zasadach ogólnych (tj. według skali podatkowej, określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) wydatków, które nie znalazły pokrycia w podatku za lata wcześniejsze tj. przed 2005 rokiem.

W przedmiotowej sytuacji nie występuje również obowiązek złożenia zeznania podatkowego PIT-38, gdyż dochody z dywidendy podlegają opodatkowaniu na zasadach wskazanych wyżej, natomiast w zeznaniu PIT-38 wykazaniu podlegają dochody opodatkowane na zasadach określonych w art.30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc inny rodzaj dochodów niż te które Pan uzyskał.
Powyższe postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego uwzględnionego przez stronę we "własnym stanowisku" zawartym w tym wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj