Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gostyninie
1405UPP-443/11/2006/OG
z 12 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1405UPP-443/11/2006/OG
Data
2006.06.12



Autor
Urząd Skarbowy w Gostyninie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
biegły
czynności zlecone
podatek należny
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy świadczenie usług biegłego zleconych przez sąd lub inny organ władzy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.z 2005.8.60 ze zm.), w związku z wnioskiem Pana w sprawie interpretacji z zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym: Czy świadczenie usług biegłego zleconych przez sąd lub inny organ władzy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.- Naczelnik Urzędu Skarbowego po wnikliwej analizie stanowiska wnioskodawcy, który uważa, że czynności biegłych którym organ władzy lub administracji państwowej lub samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a w tym także przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym nie są wykonywaniem działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku i od towarów i usług i w związku z tym te czynności nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, Postanawia uznać,że stanowisko wnioskodawcy nie jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 20 kwietnia 2006 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego wpłynął pisemny wniosek Podatnika, w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług( Dz.U. Nr 54 poz 535 ze zm), w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności zleconych przez sądy i inne organy władzy.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że prowadząc działalność gospodarczą wykonuje jednocześnie czynności zlecone przez sąd lub inny organ władzy w charakterze biegłego polegające na wydawaniu opinii w zakresie w jakim prowadzi działalność gospodarczą. Podatnik jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zdaniem Podatnika, czynności biegłych którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a w tym także przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym nie są wykonywaniem działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług i w związku z tym te czynności nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

W uzasadnieniu swojego stanowiska Podatnik stwierdza, że „czynności biegłego są czynnościami wymienionymi w art.13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku wykonywania czynności zleconych przez sąd lub organ administracji więzy tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecenie czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich, tworzące stosunek prawny zostały określone przez przepisy kodeksu postępowania cywilnego lub przepisy kodeksu postępowania administracyjnego. W tym przypadku sąd lub organ administracji nie może kształtować jednostronnie czy też za porozumieniem z osobą której zlecono wykonanie tych czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Biorąc pod uwagę przytoczone argumenty zdaniem wnoszącego o interpretację czynności biegłego spełniają określone w art. 15 ust 3 pkt 3 przesłanki do stwierdzenia, że czynności biegłych w postępowaniu sądowym lub administracyjnym nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu art.15 ust 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Przyjęcie odmiennego stanowiska prowadziłoby do wniosku, że przepisy art.15 ust 3 pkt 3 ustawy o podatku i usług w zakresie nie uznania działalności wymienionej w art.13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych, za działalność gospodarczą nie dotyczą czynności wymienionych w art.13 pkt 6 tej ustawy.”

Naczelnik Urzędu Skarbowego mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny przedmiotowej sprawy uznał stanowisko wnioskodawcy za nie prawidłowe Zgodnie z art.5 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług(Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług w myśl art.8 ust 1 pkt 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, która nie stanowi dostawy towarów, w tym również świadczenie usług, zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Stosownie do art. 15 ust 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat tej działalności. Przez działalność gospodarczą zgodnie z art. 15 ust 2 w/w ustawy – rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art.15 ust 2 ustawy o podatku od towarów i usług , w myśl postanowienia ustawodawcy zawartego w art. 15 ust 3 cyt ustawy, nie uznaje się czynności:1/ z tytułu których przychody zostały wymienione w art.12 ust 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U z 2000 r Nr 14, poz 176 ze zm.);2/ z tytułu których przychody zostały wymienione w art.13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonywanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Zgodnie z art.13 ust 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody osób , którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności. Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż z samodzielnie wykonywaną działalnością nie gospodarczą nie mamy do czynienia jedynie wówczas, gdy podatnik, któremu organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności: 1) przy wykonywaniu tych czynności korzysta wyłącznie lub przede wszystkim z organizacji infrastruktury podmiotu, na rzecz którego działalność jest prowadzona, 2) nie ponosi ekonomicznego ryzyka, 3) nie ponosi odpowiedzialności wobec osób trzecich za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą tzn odpowiedzialność tą ponosi wyłącznie pracodawca.

Z przedstawionego w/w wniosku stanu faktycznego nie wynika, że czynności świadczone przez podatnika, będącego biegłym sądowym na zlecenie sąd lub innych organów władzy nie są działaniami rodzącymi odpowiedzialność wobec osób trzecich. Mając na uwadze, iż czynności świadczone przez biegłego są działaniami rodzącymi odpowiedzialność wobec osób trzecich, stwierdza się, że w przedmiotowej sprawie nie sa spełnione przesłanki wymienione w art. 15 ust 3 pkt 3 w/w ustawy.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż czynności świadczone przez podatnika będącego biegłym na zlecenie sądu lub innych organów władzy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według zasad ogólnych. Nie podlegają opodatkowaniu VAT jedynie te czynności określone w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , które realizowane są w oparciu o stosunek prawny, w ramach którego zostaną sformułowane elementy określające warunki osobistego wykonywania czynności w ramach danego stosunku prawnego, a także przejęcie odpowiedzialności zlecającego (w omawianym przypadku sąd lub inny organ władzy) za czynności usługodawcy. Czynności wymienione w w/w art. 13 ust 6, które są realizowane w oparciu o stosunek prawny, w którym nie określono odpowiedzialności zlecającego za czynności usługodawcy- jako nie spełniające wymogów wymienianych w art.15 ust 3 ustawy o podatku od towarów i usług – podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z tytułu samodzielnej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 14b § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsze interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Niniejsza interpretacja – zgodnie z art.14b§2 w/w. ustawy – jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona w drodze decyzji.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego. Zgodnie z art.1 ust 1 pkt.1 lit. a oraz art. 9 ustawy z dnia 9 września 2000 roku o opłacie skarbowej( tj z 2004 r Nr 253,poz. 2532) zażalenie i załączniki do zażalenia podlegają opłacie skarbowej wg stawki 5 zł od zażalenia, 50 gr od załącznika do zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj