Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PD-2-415/91/06
z 15 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2-415/91/06
Data
2006.05.15



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z praw majątkowych


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
prawa autorskie
przychód
rozliczenie roczne
stosunek pracy
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy przychód z praw autorskich, od którego została pobrana zaliczka na podatek, należy doliczyć do przychodów ze stosunku pracy w zeznaniu rocznym?


Podatnik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, osiągnął dochód z praw autorskich i z tego tytułu została pobrana zaliczka na podatek dochodowy.

W związku z tym podatnik zwrócił się z zapytaniem czy przychód z praw autorskich, od którego została pobrana zaliczka, ma ponownie doliczać do przychodów ze stosunku pracy w zeznaniu rocznym.

Podatnik uważa, że przy rozliczeniu rocznym nie powinien uwzględnić dochodu z praw autorskich od którego zapłacono już podatek.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, że nie zgadza się ze stanowiskiem podatnika o ile stan faktyczny opisany we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21,52,52a 52 c oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Przychody z tytułu korzystania lub rozporządzania prawami autorskimi oraz pokrewnymi mogą być uzyskiwane zarówno przez osoby pozostające w stosunku pracy jak i wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia czy też umowy o dzieło.
W myśl przepisu art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i i artystów wykonawców z praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu z tym, że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potracone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit.b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarcza , osoby prawne i ich jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 45 ust.1 w/w ustawy o podatku dochodowym podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznania, według wskazanego wzoru ,o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.
W myśl art. 9 ust. 1a w/w ustawy jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 art. 28-30,art. 30a-30c oraz art. 44 ust. 7e i 7 f suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów, a wiec i przychód uzyskany z praw autorskich. Podatnik ma zatem obowiązek wykazać również w złożonym zeznaniu przychody, koszty i dochody z praw autorskich.

W złożonym zeznaniu podatkowym za dany rok podatnik wykazując wszystkie dochody uwzględnia również pobrane zaliczki na podatek dochodowy przez płatnika. Oznacza to, że w trakcie roku płatnik od wypłaconych dochodów z praw autorskich oblicza i pobiera zaliczki na podatek dochodowy. Natomiast po zakończeniu roku obliczany jest podatek wg skali podatkowej. Nie oznacza to, że od dochodów uzyskanych z praw autorskich ponownie pobierana jest zaliczka na podatek dochodowy.

Co prawda może to skutkować dopłatą podatku dochodowego wynikającą z zeznania, jeżeli zaliczki były pobrane według niższego przedziału skali podatkowej niż zastosowany w zeznaniu, nie ma to jednak nic wspólnego z podwójnym opodatkowaniem.

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj