Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Stare Miasto
PM 436/4/34075/06
z 30 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM 436/4/34075/06
Data
2006.05.30



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku


Słowa kluczowe
gospodarstwo rolne
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż nieruchomości rolnej, w postaci gospodarstwa rolnego, którego posiadaczem jest wnioskodawca, a składającego się z gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa, z ustanowionym na rzecz wnioskodawcy użytkowaniem wieczystym oraz z budynków i budowli gospodarczych stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności, winna być zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych z mocy art. 9 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399, z późn. zm.)?


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży i zamiany rzeczy lub praw majątkowych.

W myśl art. 9 pkt 2 cytowanej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia się od podatku od czynności cywilnoprawnych przeniesienie własności nieruchomości lub ich części, wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem budynków mieszkalnych lub ich części znajdujących się na obszarze miast, pod warunkiem, że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili dokonania czynności nabyte grunty stanowią gospodarstwo rolne albo utworzą gospodarstwo rolne lub wejdą w skład gospodarstwo rolnego będącego własnością nabywcy.

Definicję gospodarstwa rolnego, przyjmowaną dla potrzeb podatku od czynności cywilnoprawnych, znajdziemy w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tj. Dz. U z 1993 r. Nr 94, poz. 431, z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Cechą konstytutywną gospodarstwa rolnego, w brzmieniu nadanym ustawą o podatku rolnym, jest rodzaj gruntów oraz ich powierzchnia. Budynki i budowle nie mają znaczenia dla istnienia lub nie gospodarstwa rolnego.

Jednakże w omawianej sprawie zasadniczą kwestią jest sposób posiadania opisanego gospodarstwa rolnego przez wnioskodawcę, będącego sprzedającym. Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych wyraźnie wskazuje, iż zwolnieniem obejmuje się przeniesienie własności nieruchomości lub ich części.

Z opisu stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, iż nie jest on właścicielem nieruchomości rolnej, ale jej posiadaczem na zasadzie użytkowania wieczystego, bowiem grunty posiadane są własnością Skarbu Państwa.

Zatem pomimo, że ustawa o podatku rolnym dopuszcza uznanie za gospodarstwo rolne gruntów znajdujących się w posiadaniu (między innymi w użytkowaniu wieczystym) to na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych od nabycia takiego gospodarstwa zwolnienie przedmiotowe nie przysługuje.

Z powyższych wywodów wynika również, że budynki i budowle posadowione na gruncie korzystają ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych tylko w sytuacji, gdy są częścią składową tego gruntu, bowiem zwolnieniu podlega nie tylko przeniesienie własności nieruchomości, ale także ich części składowych. Zgodnie z art. 47 § 1 k. c. część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Jeżeli zatem budynki i budowle posadowione na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym wnioskodawcy stanowią odrębny przedmiot własności to nie są one częścią składową przedmiotowej nieruchomości rolnej. Wobec powyższego do przeniesienia własności budynków i budowli nie znajduje zastosowania zwolnienie określone art. 9 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Czynność prawna obejmująca przeniesienie własności budynków i budowli podlega zatem ogólnym zasadom opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj