Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PDPD/415-36/06
z 24 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDPD/415-36/06
Data
2006.06.24



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
darowizna
komputery
koszty uzyskania przychodów
środek trwały


Pytanie podatnika
Moment jednorazowego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej programu komputerowego otrzymanego w formie darowizny?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 08.05.2006r., który wpłynął w dniu 08.05.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, w indywidualnej sprawie dotyczącej:

momentu jednorazowego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej programu komputerowego otrzymanego w formie darowizny

jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.05.2006r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismem z dnia 17.05.2006r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne zostały uzupełnione w dniu 25.05.2006r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie tłumaczeń.

W grudniu 2005 roku córka podatnika zakupiła program komputerowy, który chce mu teraz podarować. Wartość zakupionego programu wynosi zgodnie z fakturą VAT 1.600,00 zł. (wraz z podatkiem od towarów i usług). Kupując program komputerowy córka nabyła prawo do korzystania z oprogramowania (licencję) bezterminowo nie nabywając praw autorskich do niego.

Pan X poinformował, że program komputerowy będzie przydatny w prowadzonej działalności gospodarczej jako narzędzie wspomagające tłumaczenie tekstów i będzie wykorzystywany na pewno przez okres dłuższy niż jeden rok.

Ponadto podatnik poinformował, że prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Zdaniem podatnika, program komputerowy otrzymany w formie darowizny od córki można jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w miesiącu podpisania umowy darowizny.

Zgodnie z przepisem art. 22b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zmianami) do wartości niematerialnych i prawnych zalicza się nabyte przez podatnika, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania m.in. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe i licencje, jeżeli przewidywany okres ich używania przekracza 1 rok oraz są one wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji) umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1.

W przypadku nabycia licencji w drodze darowizny, ich wartość początkową stanowi, stosownie do przepisu art. 22g ust. 1 pkt 3 ww. ustawy - wartość rynkowa z dnia nabycia, chyba że umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości.

W sytuacji, gdy wartość początkowa w dniu przyjęcia do używania wartości niematerialnych i prawnych nie przekroczy 3.500 zł, to na podstawie art. 22d ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatki poniesione na ich nabycie stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

Wobec powyższego może Pan jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów działalności gospodarczej program komputerowy otrzymany w formie darowizny w miesiącu oddania go do używania.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej- 43-300 Bielsko Biała ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj