Interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi
PBI-2/4117/IN–12/PUSŁ-G/2006/JF
z 3 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBI-2/4117/IN–12/PUSŁ-G/2006/JF
Data
2006.07.03



Autor
Izba Skarbowa w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
likwidacja spółki cywilnej
majątek spółki
podział majątku
udział w spółce


Pytanie podatnika
Z jakimi konsekwencjami w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wiąże się podział rzeczowego majątku spółki cywilnej dokonany w wyniku jej likwidacji ?


Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 04.05.2006r. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna z dnia 25.04.2006r. Nr I/415-25B/06, zmienia ww. postanowienie.

W dniu 07.03.2006r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna wpłynął Pana wniosek o dokonanie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa.

W złożonym wniosku zwrócił się Pan z zapytaniem o skutki w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu podziału rzeczowego majątku spółki cywilnej dokonanego w wyniku jej likwidacji. Wraz ze wspólnikiem podjął Pan decyzję o podziale majątku rzeczowego w ten sposób, że wspólnik Pana, zamierzający kontynuować działalność gospodarczą, otrzyma środki trwałe o wartości wyższej od przypadającej na niego zgodnie z udziałem w tej spółce. Natomiast Pan otrzyma środki trwałe o wartości niższej od przypadającej na Pana, zgodnie z udziałem w tej spółce. W zamian za to wspólnik dopłaci Panu różnicę w wartości środków trwałych w pieniądzu. Analogiczne rozwiązanie zostanie zastosowane w przypadku rozliczenia rzeczowych składników majątku nie będących środkami trwałymi.

W Pana ocenie podział rzeczowego majątku wspólnego spółki dokonany w powyższy sposób nie rodzi obowiązku podatkowego.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna postanowieniem z dnia 25.04.2006r. Nr I/415-25B/06 nie podzielił Pana poglądu twierdząc, iż w przypadku wypłacenia Panu w pieniądzu udziału w części wspólnej środków trwałych stanowiących majątek spółki cywilnej, przysługujący Panu w związku z rozwiązaniem tej spółki - ponad kwotę wniesionego wkładu - stanowi dla Pana dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako dochód z praw majątkowych. Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna zauważył, iż dochody z praw majątkowych podlegają kumulacji z innymi dochodami i należy je wykazać w zeznaniu rocznym, składanym we właściwym urzędzie skarbowym w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku i w tym samym terminie podatnik jest zobowiązany wpłacić należny z tego tytułu podatek, obliczony zgodnie z art. 27 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nie zgadzając się z powyższym złożył Pan zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, wnosząc o zmianę ww. postanowienia. Zaskarżonemu postanowieniu zarzuca Pan nieprawidłową wykładnię i niewłaściwe stosowanie art. 9 ust. 1 i art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stwierdza Pan, iż Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna błędnie przyjął, iż otrzymana przez Pana dopłata w związku z podziałem majątku wspólnego w naturze z zastosowaniem dopłat dokonanych po rozwiązaniu spółki cywilnej stanowi dla Pana przysporzenie majątkowe i podlega opodatkowaniu jako dochód z praw majątkowych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza co następuje:

Rozwiązanie umowy spółki cywilnej wywiera ten skutek, że dotychczasowa współwłasność łączna zmienia się we współwłasność w częściach ułamkowych ze wszystkimi tego konsekwencjami. Z majątku pozostałego po zapłaceniu długów spółki zwraca się wspólnikom ich wkłady, stosując odpowiednio przepisy o zwrocie wkładów w razie wystąpienia wspólnika ze spółki, a pozostałą nadwyżkę wspólnego majątku dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczyli w zyskach spółki (art. 875 kodeksu cywilnego).Tym samym wspólnicy uzyskują prawo rozporządzenia swoimi udziałami w rzeczach. Zgodnie z art. 212 §2 k.c. rzecz, która nie daje się podzielić może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 9 ust. 1, art. 44 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 oraz art. 45 ust. 4 ww. ustawy dochody z tego źródła podlegają sukcesywnie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dla prawidłowego rozstrzygnięcia kwestii opodatkowania podziału rzeczowego majątku wspólnego z zastosowaniem dopłat duże znaczenie ma ustalenie (na dzień rozliczenia wspólników likwidowanej spółki) wartości majątku spółki oraz określenie, czy kwota otrzymana przez występującego wspólnika stanowi spłatę udziału w majątku spółki przypadająca na niego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada proporcji, w jakiej uczestniczył w zyskach spółki. W przypadku, gdy źródłem wypłaty kwoty stanowiącej część wartości majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki (art. 871 § 2 k.c.) - jest przyrost wartości majątku spółki sfinansowany z już raz opodatkowanego dochodu (zysku) pozostawionego przez wspólników w spółce, wówczas występujący wspólnik nie uzyskuje przysporzenia majątkowego, a w konsekwencji nie uzyskuje przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przeciwnym razie doszłoby bowiem do ponownego opodatkowania tych samych kwot. W przypadku, gdyby kwota wypłacona występującemu wspólnikowi ponad wysokość wniesionego przez niego wkładu nie stanowiła spłaty udziału w majątku spółki przypadającej na niego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada proporcji, w jakiej uczestniczył w zyskach spółki, to w konsekwencji powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku podziału rzeczowego majątku spółki, jeżeli majątek ten został zakupiony z niewypłaconych wspólnikom, lecz bieżąco opodatkowanych zysków spółki, to w momencie rozwiązania spółki dochodem do opodatkowania powinna być różnica pomiędzy wartością rynkową poszczególnych środków trwałych a ich niezamortyzowaną wartością początkową (w części przypadającej na danego wspólnika, zgodnie z jego udziałem procentowym w zyskach i stratach spółki). Zdaniem tutejszego organu podatkowego, powyższe przysporzenie należy uznać za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza, że stanowisko Pana w sprawie wypłaty części wartości wspólnego rzeczowego majątku, jaka odpowiada stosunkowi, w którym Pan uczestniczył jako wspólnik w zyskach spółki jest nieprawidłowe.

Końcowo zauważyć należy, iż jeżeli rozwiązanie spółki spowoduje wygaśnięcie źródła przychodu, jakim jest działalność gospodarcza (nie będzie ona kontynuowana samodzielnie lub w ramach innej spółki osobowej), to – zgodnie z art. 24 ust 3 i 44 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – powstanie obowiązek zapłacenia 10-procentowego zryczałtowanego podatku dochodowego z remanentu likwidacyjnego.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji niniejszej decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj