Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzesku
PO.III-443/54/04
z 23 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO.III-443/54/04
Data
2004.09.23



Autor
Urząd Skarbowy w Brzesku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dostawa
dostawa wewnątrzwspólnotowa
obowiązek
obowiązek podatkowy
stawka preferencyjna podatku
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaka stawkę podatku należy zastosować w przypadku wystawienia faktur zliczkowych dotyczących przedpłat na jachty będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy w przypadku, gdy wynikająca z deklaracji VAT-7 nadwyżka podatku naliczonego zostanie zadeklarowana do przeniesienia na następny miesiąc?.


Stosownie do postanowień zawartych w art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie, dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Brzesku uprzejmie informuje:

W piśmie z 23 lipca 2004 r. zwrócił się Pan o udzielenie informacji, czy w przypadku wystawiania faktur zaliczkowych dokumentujących dokonane przedpłaty dokonanej przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów - jachtów, możliwym jest zastosowanie stawki podatku w wysokości 0%. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy w składanych deklaracjach podatkowych VAT-7 będzie Pan wykazywał kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc, nie żądając zwrotu jej zwrotu na rachunek bankowy.

Według stanowiska zaprezentowanego w Pana piśmie w opisanych przypadku możliwym jest opodatkowanie otrzymanych przedpłat stawką podatku w wysokości 0%.

Zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) jeżeli przed dokonaniem dostawy, o której mowa w ust. 1, otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.
Art. 19 ust. 12 pkt 2 stosuje się odpowiednio.

Przepis art. 19 ust. 12 pkt 2 powołanej ustawy wprowadza obowiązek przedstawienia zabezpieczenia majątkowego kwoty zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 2 ustawy.

Zatem w sytuacji, gdy obowiązek podatkowy w podatku od towarów usług powstaje na zasadach zdefiniowanych w art. 20 ust. 3 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, a wynikające z deklaracji podatkowej nadwyżki są deklarowane do przeniesienia na następny miesiąc, otrzymana przez Pana przedpłata obejmująca całość lub część ceny podlega opodatkowaniu według stawki podatku w wysokości 0%. Powołany przepis art. 19 ust. 12 pkt. 2 ma bowiem odpowiednie zastosowanie wyłącznie do przypadków deklarowania kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2 ustawy.

Natomiast w myśl ogólnej zasady zawartej w art. 42 ustawy o podatku od towarów i usług wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0% przy spełnieniu warunków zawartych w tym przepisie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj