Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/139/05/AG
z 12 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/139/05/AG
Data
2006.01.12



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
środek trwały
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Czy wartość zlikwidowanych magazynów oraz kosztów ewentualnej ich rozbiórki uznać należy za nakłady inwestycyjne na budowę nowego środka trwałego na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 2 i ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych?


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie ustalenia wartości początkowej inwestycji w obcym środku trwałym na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 2 i ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).uznajeza prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Pismem z dnia 26.10.2005 r. (data wpływu 31.10.2005 r.) Sp. z o.o. zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie dotyczącej uznania wartości zlikwidowanych magazynów oraz kosztów ewentualnej ich rozbiórki za nakłady inwestycyjne na budowę nowego środka trwałego na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 2 i ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Spółka jest producentem naczep, przyczep, nadwozi pojazdów mechanicznych. W 2004 r. nabyła do celów prowadzonej działalności gospodarczej działkę wraz z naniesieniami, na które składały się m.in. dwa magazyny oraz plac utwardzony. Nieruchomości te przyjęte zostały jako środki trwałe w budowie celem ponoszenia dalszych nakładów. W związku z projektowanym zagospodarowaniem działki podjęto decyzję o zlikwidowaniu magazynów. Przyczyną rozbiórki jest planowane powiększenie, w miejscu likwidowanych obiektów, placu manewrowego. Powiększony plac zostanie utwardzony i pokryty kostką brukową. Materiały uzyskane z rozbiórki magazynów Spółka chce wykorzystać jako podbudowę pod utwardzenie placu. Likwidacja ww. obiektów nie jest związana z zaniechaniem działalności.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że w myśl art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywane zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16.Na podstawie art. 16a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy za środki trwałe podlegające amortyzacji uznaje się stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu.

Odpisy amortyzacyjne dokonywane są - zgodnie z art. 16f ust. 1 ww. ustawy od wartości początkowej środków trwałych.Stosownie do treści art. 16 g ust. 1 pkt 2 ww. ustawy za wartość początkową środków trwałych uważa się m.in.: w razie wytworzenia we własnym zakresie - koszt wytworzenia.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w związku z projektowanym zagospodarowaniem działki podjęto decyzję o zlikwidowaniu magazynów w celu powiększenia i utwardzenia placu manewrowego. Zatem plac manewrowy będzie środkiem trwałym wytworzonym we własnym zakresie, a jego wartość należy ustalić na podstawie art. 16g ust. 4 i 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tym przepisem za koszt wytworzenia uważa się wartość w cenie nabycia zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztów wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania. W koszcie wytworzenia uwzględnia się również różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania.
W przedstawionym stanie faktycznym do wartości początkowej nowego środka trwałego należy zaliczyć również sumę kosztów bezpośrednio związanych z budową, a więc cenę nabycia likwidowanych magazynów, powiększoną o koszty poniesione na ich likwidację oraz pomniejszoną o wartość odzysków z likwidacji. Wszystkie poniesione wydatki będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w postaci dokonywanych odpisów amortyzacyjnych stosownie do ww. przepisów.
W świetle powyższego, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj