Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wołominie
1442/TP/44/393/EDz/2006
z 16 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1442/TP/44/393/EDz/2006
Data
2006.02.16



Autor
Urząd Skarbowy w Wołominie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
powstanie obowiązku podatkowego
przekształcanie
spółka jawna
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością


Pytanie podatnika
Czy przekształcenie spółki jawnej w spółkę z.o.o. skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w podatku VAT?


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art.14a, art.14 b §1 i §2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity:Dz.U. Nr 8, poz.60 z dnia 4 stycznia 2005 r. ze zm.) w związku z pismem z dnia 11.01.2006 r. uzupełnionym pismem z dnia 01.02.2006 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczonąodpowiedzialnością w części dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) Naczelnik Urzędu Skarbowego

postanawia

uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe

U z a s a d n i e n i e

1. Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący

Wspólnicy spółki jawnej zamierzają przekształcić spółkę w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością , w której zostanie cały majątek spółki jawnej, a wspólnicy w spółce z o.o. obejmą udziały w proporcjach zgodnych z udziałami w spółce jawnej. W skład majątku spółki jawnej wchodzą nieruchomości tj. budynki i grunt i ruchomości tj. samochody oraz towary handlowe.

Pytanie podatnika:

Czy przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w podatku VAT ?

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego.

W ocenie spółki, przekształcenie spółki osobowej (w tym spółki jawnej) w spółkę kapitałową jaką jest spółka z o. o. nie jest rozwiązaniem spółki w rozumieniu art.860 i nast. Kodeksu cywilnego, a także art. 8, 98, i 148 Kodeksu spółek handlowych, gdyż nie zachodzą przesłanki, o których mowa w powołanych przepisach. W związku z powyższym, zdaniem wnioskodawcy należy przyjąć, że przekształcenie spółki jawnej w kapitałową nie jest tożsame z likwidacją działalności w rozumieniu art.24, ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponieważ łączna wartość objętych wykazem składników majątkowych (rzeczowych i finansowych) potwierdzona inwentaryzacją w drodze spisu z natury tworzy kapitał zakładowy spółki z o.o. , to w ocenie spółki nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku VAT, gdyż nie następuje sprzedaż majątku spółki jawnej.

2.Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, że w związku z faktem, iż mamy do czynienia z przekształceniem spółki osobowej, tj. spółki jawnej w spółkę kapitałową, jaką jest spółka z o. o., przepisy art.14 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54. poz.535 ze zm.) w przedmiotowym przypadku nie mają zastosowania, bowiem nie dochodzi tutaj do rozwiązania spółki handlowej nie mającej osobowości prawnej. Przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o. o. przewiduje art.551 §1ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U.Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Z treści tego przepisu wynika, że spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa,spółka komandytowo - akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Norma prawna zawarta w art. 93a §1 ustawy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz.U.z 2005r. Nr 8, poz. 60 z póź.zm.) określa podatkowe następstwo prawne związane z przekształceniem spółki osobowej w spółkę kapitałową tj. osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

-przekształcenia innej osoby prawnej

-przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Zatem spółka kapitałowa jaką jest spółka z o. o. powstała w wyniku, przewidzianego przez przepisy prawa trybu przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej staje się sukcesorem jej praw i obowiązków w zakresie prawa podatkowego.

Również przepisy Kodeksu spółek handlowych (art.533 §1 i nast.) wprowadzają analogiczne, jak art.93a §1 ustawy – Ordynacja podatkowa rozwiązania prawne, w zakresie sukcesji praw i obowiązków podmiotu przekształconego, regulując dodatkowo sferę innych niż podatkowe zobowiązań prawnych. I tak:

-spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej (art. 553 §1),

-spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej (art.553 §2),

-wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (art.553 §3)

Reasumując – przepisy art. 551 i nast. Kodeksu spółek handlowych dopuszczają możliwość przekształcenia spółek osobowych w spółki kapitałowe prawa handlowego (co ma miejsce w przedstawionym przez wnioskodawcę stanie faktycznym). Sukcesję praw i obowiązków wynikających z zakresu prawa podatkowego spółki przekształconej reguluje art. 93a §1 pkt 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa.

Wobec powyższego, w sytuacji, gdy podatnikiem podatku VAT jest spółka jawna, która ulegnie przekształceniu w spółkę z o.o., art. 93a §2 pkt 2 wyznacza zakres stosowania przepisów prawa podatkowego – jako sukcesor praw i obowiązków podmiotu przekształcanego przejmie ona wszelkie uprawnienia podatkowe jako podmiot powstały w wyniku przekształcenia. Czynność ta nie wywołuje żadnych negatywnych skutków podatkowych na gruncie podatku od towarów i usług (kontynuacja w innej formie prawnej).

Dodatkowo Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że wspólnicy spółki przekształconej są zobowiązani do aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, w którym powiadomią o zmianie danych zawartych w tym zgłoszeniu, w związku z faktem przekształcenia podmiotu spółki jawnej w spółkę z o. o. w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana – zgodnie z treścią art.96 ust.12 cyt. ustawy z dnia 11 03.2004r. o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela stanowisko spółki .

P o u c z e n i e

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art.14 b §1 i § 2 w/w ustawy – Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia

Na powyższe postanowienie na mocy art.14 a § 4 powołanej wyżej ustawy przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj