Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-90//MS
z 7 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-90//MS
Data
2005.12.07



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
płatnik
pracownik
szkolenie
szkolenie pracownicze
umowa o dzieło


Pytanie podatnika
W jakiej wysokości należy naliczyć koszty uzyskania przychodu z tytułu wynagrodzeń za przeprowadzenie szkolenia na podstawie umowy o dzieło?


Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku wynika, iż Spółka zawarła umowę o dzieło której przedmiotem było:

    - przeprowadzenie szkolenia dla pracowników Spółki;
    - przygotowanie autorskich materiałów pomocniczych do szkolenia o którym mowa wyżej;
    - wydania właściwych zaświadczeń dla uczestników szkolenia.

Wykonawca dzieła otrzyma wynagrodzenie za wykonanie umowy.

W związku z przedstawionym powyżej stanem faktycznym Spółka zwraca się z pytaniem właściwego określenia wysokości kosztów uzyskania przychodów z działalności wykonywanej osobiście.

W ocenie Spółki wyżej wymienione wynagrodzenie stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście zgodnie z art. 13 pkt 2 ustawy z dn. 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U z 200r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), koszty uzyskania przychodów zostały określone w wysokości 20% wynagrodzenia brutto określonego umową, zgodnie z zapisem art. 22 ust. 9 pkt 4 wyżej wymienionej ustawy.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nie potwierdza stanowisko Spółki i wyjaśnia.

Zgodnie z art. 41 ust.1 ustawy z dn. 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U z 200r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).

Z powyższego wynika, iż obowiązkiem płatnika jest pobieranie zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, ubezpieczenie chorobowe a także o koszty uzyskania przychodów.

W przypadku zawarcia umowy, o której mowa w art. 13 pkt 2 ww. ustawy, koszty te będą obliczane zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 4 – w wysokości 20% uzyskanego przychodu z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

W przedstawionym powyżej stanie faktycznym Spółka twierdzi, iż są to czynności wykonywane osobiście, które zostały zlecone osobie fizycznej w formie umowy o dzieło. W ocenie tut. organu podatkowego jednoznaczne stwierdzenie, iż powyższa czynność została wykonana samodzielnie nie jest możliwe, gdyż wymagałby to oceny umowy a być może także wyjaśnień samej osoby z którą została zawarta umowa. Należałoby ustalić, czy osoba wykonywała wszystkie czynności sama czy też korzystała z pomocy innych osób – w takim zakresie, który uniemożliwiałby zakwalifikowanie niniejszej czynności jako wykonywanej osobiście. Przeprowadzenie powyższych czynności dowodowych wykracza poza ramy wniosku z art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa.

Ponadto w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej przez wyżej wymienioną osobę w zakresie różnego rodzaju szkoleń oraz prezentacji, niniejsze czynności nie mogłoby być zakwalifikowane jako działalność wykonywana osobiście, a tym samym korzystać z ryczałtowo określonych kosztów uzyskania przychodów w wysokości 20% wynagrodzenia brutto określonego umową, zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W takim przypadku należałoby określić taki przychód jako pochodzący z pozarolniczej działalności gospodarczej, gdzie koszty uzyskania przychodów określone są na zasadach ogólnych w art. 22 ww. ustawy – kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tejże ustawy.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu jeżeli nie zaszłyby przesłanki wyżej przedstawione, tj. osoba fizyczna nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem szkoleń, prezentacji oraz niniejsza umowa o dzieło będzie wykonana osobiście to należy uznać, iż jest to działalność wykonywana osobiście na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3) ww. ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj