Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo
US.31/DGI/415/74/2006/UD
z 13 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.31/DGI/415/74/2006/UD
Data
2006.02.13



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
przejęcie
rozwiązanie umowy
spółka cywilna
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy w przypadku rozwiązania spółki cywilnej, jeżeli cały majątek spółki cywilnej i stosunki pracy zostaną przejęte przez jednego z przedsiębiorców tworzących spółkę cywilną wraz z zobowiązaniem do spłaty pozostałych przedsiębiorców, którzy tworzyli spółkę cywilną, wystąpi jeden z przypadków przewidzianych w art. 24 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a mianowicie sytuacja gdy składniki majątku zostały wniesione do istniejącego przedsiębiorcy.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bemowo stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 07.12.2005 r. jest nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 07.12.2005 r. wpłynął do tutejszego organu Pani wniosek (uzupełniony w dniu 06.01.2006 r., 25.01.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.).

Z przedstawionego stanu faktycznego w piśmie wynika, że zamierza Pani zrezygnować z działalności gospodarczej prowadzonej w spółce cywilnej X. Również drugi wspólnik Pan A. zamierza wystąpić z w/w spółki. Tak więc w przypadku złożenia wypowiedzenia umowy spółki przez dwóch wspólników zgodnie z obowiązującymi przepisami spółka ulegnie rozwiązaniu.

Pan B. zamierza kontynuować działalność prowadzoną przez spółkę cywilną X przejmując majątek i pracowników spółki cywilnej (występujący wspólnicy wyrażają na to zgodę w postaci uchwały), tak że faktycznie majątek spółki nie zostanie zlikwidowany. W piśmie z dnia 25.01.2006r. będącym uzupełnieniem do wniosku informuje Pani tutejszy organ, że po wystąpieniu ze spółki nie będzie Pani prowadzić działalności gospodarczej samodzielnie, w innej formie prawnej jak również w formie spółki.

W związku z powyższym ma Pani następujące wątpliwości :

- czy w przypadku rozwiązania spółki, jeżeli cały majątek spółki cywilnej i stosunki pracy zostaną przejęte przez jednego z przedsiębiorców tworzących spółkę cywilną wraz z zobowiązaniem do spłaty pozostałych przedsiębiorców, którzy tworzyli spółkę cywilną, wystąpi jeden z przypadków przewidzianych w art. 24 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a mianowicie sytuacja gdy składniki majątku zostały wniesione do istniejącego przedsiębiorcy;

- czy przejście środków trwałych (z obowiązkiem spłaty pozostałych przedsiębiorców) przez jednego z przedsiębiorców powoduje konieczność ustalenia dochodu w oparciu o przepis art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

- czy spłaty przedsiębiorców z tytułu zwrotu wkładów wniesionych do majątku spółki cywilnej przez występujących wspólników będą objęte podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Kwestię sposobu wzajemnych rozliczeń w sytuacji odejścia wspólnika ze spółki cywilnej normuje art. 871 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca sie w naturze rzeczy które wniósł do spółki do używania oraz wypłaca się wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, który to przychód w świetle art. 21 ust. 1 pkt. 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 z póź. zm.) zwolniony jest od podatku dochodowego.

Wykładnia powyższego przepisu stanowi, że wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

Ponadto wypłaca się występującemu wspólnikowi taką cześć wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości i wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym ustępujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki, która to kwota stanowi przychód należny podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

W myśl art. 8 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa sie proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy sie z pozostałymi przychodami ze źródeł z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tą zasadą dochody z udziału w spółce cywilnej opodatkowuje się osobno u każdej osoby w stosunku do jej udziału.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że rezygnacja Pani z prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się z jej likwidacją. A zatem likwidacja działalności gospodarczej wywołuje pewne konsekwencje podatkowe tj. obowiązek zapłaty: zaliczki na podatek dochodowy od dochodu z działalności gospodarczej za ostatni miesiąc jej prowadzenia (jeżeli taka zaliczka wystąpi), zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu z remanentu likwidacyjnego (jeżeli podatek ten wystąpi).

Jak wynika z art. 24 ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnice pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa. Dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b), a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia a:

1) wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości lub

2) wartością wynikającą z dokumentu stwierdzającego nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie, którego wartość początkową dla celów dokonywania odpisów amortyzacyjnych ustalono zgodnie z art. 22g ust. 10, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tego prawa lub udziału w takim prawie.

Zgodnie z art. 24 ust. 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala sie przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością nie będących środkami trwałymi- takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił – w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim. Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:

- w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,

- nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,

- osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,

- nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

Z powyższych przepisów wynika, że w czterech wyżej wymienionych przypadkach nie ustala się dochodu na dzień likwidacji działalności. Wymienione przypadki stanowią katalog zamknięty, co oznacza, że ustawodawca nie dopuszcza innych sytuacji, które uzasadniałby zwolnienie podatnika z obowiązku zapłaty podatku od dochodu z remanentu likwidacyjnego.

Likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej przez Panią i przekazanie towarów wspólnikowi na potrzeby prowadzonej przez niego działalności nie stanowi przesłanki zwalniającej z obowiązku ustalania dochodu z remanentu likwidacyjnego. A zatem jeżeli z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej wystąpi dochód z remanentu likwidacyjnego należy ustalić i zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% od tego dochodu, co wynika z art. 44 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który to stanowi: podatek od dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 3 ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% tego dochodu.

Podatek ten jest płatny w terminie płatności zaliczki za ostatni miesiąc prowadzenia działalności gospodarczej.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bemowo postanawia jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj