Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I/415-13.1-226/06/ZDB
z 13 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I/415-13.1-226/06/ZDB
Data
2006.03.13



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
działalność
działalność gospodarcza
koszt
koszty uzyskania przychodów
małżonek
pozarolnicza działalność gospodarcza
zatrudnianie (zatrudnienie)


Pytanie podatnika
Czy zatrudniając małżonkę, z którą nie prowadzę wspólnego gospodarstwa domowego i odrębnie zamieszkuję, mogę traktować poniesione wydatki na zatrudnienie jako koszty przedsiębiorstwa i w związku z tym dokonać korekt kosztów i deklaracji PIT-5 i PIT-4?


Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 06.02.2006r.w części dotyczącej składania korekt deklaracji z tytułu trwającej umowy o pracę z małżonką.

Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku z dnia 06.02.2006r. wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą i zatrudnia żonę na podstawie podpisanej przed zawarciem związku małżeńskiego umowy o pracę. Jednocześnie podaje Pan, iż odrębnie zamieszkuje i nie pozostaje z małżonką we wspólnym gospodarstwie domowym. Uważa Pan, iż w związku z powyższym nadal może traktować to zatrudnienie jak zatrudnienie pracownika i dlatego ma Pan zamiar dokonać korekty kosztów przedsiębiorstwa oraz deklaracji PIT-4 i PIT-5.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

Mając powyższe na uwadze nie dokonuje Pan korekt kosztów i w związku z tym deklaracji PIT- 5, ponieważ wynagrodzenie wypłacone małżonce nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Natomiast, jeżeli wypłacał Pan wynagrodzenia, to zaliczka na podatek dochodowy od wynagrodzeń winna być odprowadzona do 20 -tego dnia miesiąca po upływie miesiąca w którym dokonano wypłaty wynagrodzenia na deklaracji PIT-4. Jeżeli Pan tych zaliczek nie odprowadził to obowiązany jest do skorygowania PIT-4 za każdy miesiąc, w którym nie ujął dochodu i podatku od wynagrodzeń małżonki.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż w/w odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj