Interpretacja Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim
PP/443-3/06
z 22 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-3/06
Data
2006.03.22



Autor
Urząd Skarbowy w Opolu Lubelskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
koszt kwalifikowany
podatek naliczony
prawo do odliczenia


Pytanie podatnika
Cz istnieje możliwość odzyskania przez Urząd Gminy podatku VAT naliczonego przy realizacji inwestycji w postaci odnowy centrum miejscowości, nadbudowy-adaptacji budynku OSP z przystosowaniem do działalności kulturalnej, remontu z modernizacją budynku OSP na świetlicę wiejską z odnową boiska i budową placu zabaw, finansowanych ze środków strukturalnych Unii Europejskiej, w przypadku gdy opodatkowane zakupy towarów i usług na te inwestycje nie są w żaden sposób związane z wykonywanymi przez Urzad Gminy czynnościami opodatkowanymi VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i 4, art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późniejszymi zmianami), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13.03.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z realizacją projektów finansowanych ze środków strukturalnych Unii Europejskiej w zakresie: odnowa centrum miejscowości,nadbudowa – adaptacja budynku OSP z przystosowaniem do działalności kulturalnej,remont z modernizacją budynku OSP na świetlicę wiejską z odnową boiska i budową placu zabaw,
postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.03.2006 r. wpłynął do Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim wniosek Urzędu Gminy, o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym. Urząd jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatnik wykonuje czynności opodatkowane VAT wyłącznie w zakresie świadczenia usług wynajmu pomieszczeń użytkowych i dostaw ciepła dla najemców. W ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego” finansowanego ze środków strukturalnych Unii Europejskiej Urząd planuje realizację następujących projektów:
1. Odnowa centrum miejscowości,
2. Nadbudowa – adaptacja budynku OSP z przystosowaniem do działalności kulturalnej,
3. Remont z modernizacją budynku OSP na świetlicę wiejską z odnową boiska i budową placu zabaw.
W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca sie z pytaniem, czy istnieje możliwość odzyskania podatku VAT naliczonego przy realizacji tych inwestycji. Zdaniem Wnioskodawcy realizacja w/w projektów w żaden sposób nie jest związana z prowadzoną przez Urząd sprzedażą opodatkowaną, dlatego nie ma możliwości odzyskania podatku VAT naliczonego.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r. z późniejszymi zmianami), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Mając na uwadze cytowane przepisy organ podatkowy stwierdza, że Urząd Gminy nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupach towarów i usług w związku z realizacją w/w projektów inwestycyjnych, ponieważ wydatki te nie są związane z wykonywanymi przez Urząd czynnościami opodatkowanymi.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie nie jest wiążąca dla podatnika. Jest wiążąca natomiast dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji przez organ odwoławczy.Przedmiotowa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący w dacie wydania interpretacji przez organ podatkowy.
Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj