Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim
PP/443-3/06
z 17 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-3/06
Data
2006.02.17



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
podatek naliczony
prawo do odliczenia
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Czy z tytułu zakupu samochodu ciężarowego do działalności gospodarczej i zakupów paliwa do tego samochodu przysługuje prawo odliczenia podatku VAT ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św., działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tj. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 27.01.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w grudniu 2005 r. zakupił Pan samochód ciężarowy Fiat Ducato. Samochód jest samochodem ciężarowym, co zostało potwierdzone dodatkowym badaniem technicznym.

W złożonym wniosku zostało zadane pytanie, czy przysługuje prawo do odliczenia podatku Vat z tyt. zakupu przedmiotowego samochodu oraz z tyt. zakupu paliwa do w/w samochodu.

Pana zdaniem, przy nabyciu pojazdu oraz paliwa do tego pojazdu, przysługuje Panu odliczenie podatku naliczonego Vat.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. stwierdza , co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r., w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony- kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 6000 zł.

Zasady związane z ograniczeniem kwoty podatku naliczonego nie dotyczą określonych kategorii pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 4 ustawy o podatku Vat tj. :

1. pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju : wielozadaniowy, van

2. pojazdów mających więcej niż jeden rząd siedzeń , które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu ;

3. pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków

4. pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu

5. pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach : agregat elektryczny/spawalniczy, bankowóz, do prac wiertniczych, koparka, koparko-spycharka , ładowarka, oczyszczanie dróg, podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych, pomoc drogowa, zimowego utrzymania dróg, żuraw samochodowy

6. pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie

7. przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odprzedaż tych samochodów lub oddanie w odpłatne używanie tych samochodów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystywania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Stwierdzenie wymagań dla pojazdów samochodowych, o których mowa w pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów. Dokumentami potwierdzającymi spełnienie tych wymagań są :

- zaświadczenie wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów oraz

- dowód rejestracyjny pojazdu zawierający właściwą adnotację o spełnieniu wymagań.

Po spełnieniu w/w warunków - kwotę podatku naliczonego stanowi cała kwota podatku wykazana w fakturze, która podlega odliczeniu wg ogólnych zasad określonych w przepisach ustawy. Oznacza to również, że podatnikowi będzie przysługiwało odliczenie podatku Vat od paliwa wykorzystywanego do napędu w/w pojazdów, wg ogólnych zasad.

Biorąc pod uwagę powyższe, przedstawione we wniosku stanowisko należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj