Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/443/362-250/2005/MK
z 30 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/443/362-250/2005/MK
Data
2005.12.30



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia
umowa leasingu


Pytanie podatnika
Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w wysokości 100% wynikający z faktur VAT dokumentujących opłaty za monity, serwis SMS i wznowienie umowy leasingu


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 30.09.2005r. (wpływ do tut. organu podatkowego w dniu 10.10.2005r.), uzupełnione w dniu 23.11.2005r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w wysokości 100% wynikający z faktur VAT dokumentujących opłaty za monity, serwis SMS i wznowienie umowy leasingu, stosownie do swojej właściwości, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia

uznać stanowisko zawarte we wniosku za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, iż Strona na potrzeby działalności gospodarczej użytkuje samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego zawartej w dniu 24.05.2004r. Leasingodawca w wystawianych fakturach VAT oprócz czynszu obciąża Stronę opłatami za serwis SMS związany z ponagleniem zapłaty, kosztami wysyłanych monitów oraz opłatą za wznowienie umowy. Powyższe opłaty widnieją na fakturze VAT jako odrębne pozycje oprócz raty leasingowej. Wnioskodawca stwierdza, iż z tytułu opłaty za czynsz leasingowy ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w wysokości 50% kwoty podatku naliczonego wykazanego na fakturze VAT, natomiast z tytułu opłat za monity, serwis SMS i opłaty za wznowienie umowy przysługuje mu prawo do odliczenia podatku na zasadach ogólnych w wysokości 100%. Strona zauważa, iż w umowie leasingu podano, iż przez opłaty leasingowe rozumie się w szczególności czynsz inicjalny, czynsze leasingowe, depozyt gwarancyjny oraz opłaty manipulacyjne. Natomiast koszty monitów, serwisy SMS oraz opłata za wznowienie umowy są kosztami wynikającymi ze skutków naruszenia umowy i nie są opłatami z tytułu użytkowania samochodu.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w brzmieniu ustawy obowiązującym w przedmiotowej sprawie, w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 3, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu, nie może jednak przekroczyć kwoty 5.000zł.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż podatnik ma prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących czynsz (ratę) leasingowy lub inne płatności wynikające z zawartej umowy. Natomiast Strona oprócz faktury dokumentującej czynsz leasingowy otrzymuje również faktury VAT dokumentujące inne opłaty wynikające z zawartej umowy. Zdaniem tut. organu podatkowego opłaty za serwis SMS, koszty wysyłanych monitów czy też opłata za wznowienie umowy stanowią inne płatności wynikające z zawartej umowy leasingu. Dlatego też na podstawie przepisu art. 86 ust. 7 w/w ustawy podlega odliczeniu podatek naliczony w wysokości 50% z tytułu powyższych opłat.

Zatem stanowisko podatnika zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj