Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/211/PP2/443/8/06
z 27 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/211/PP2/443/8/06
Data
2006.02.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Korekta deklaracji

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
deklaracja podatkowa
łączenie spółek
następstwo prawne
podatek od towarów i usług
przejęcie
przekształcanie


Pytanie podatnika
Kto: spółka przejmowana, czy spółka przejmująca, powinien sporządzić korekty deklaracji w zakresie podatku od towarów i usług za okres poprzedzający połączenie oraz: czy w związku z korektami deklaracji, których skutkiem będzie obowiązek zwrotu podatku otrzymanego przez spółkę przejmowaną będzie również skutkować obowiązkiem zapłaty odsetek za zwłokę ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 oraz 216-218 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ? tekst jednolity (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.12.2005 r. złożonego przez doradcę podatkowego będącego pełnomocnikiem sp. z o.o. ?X?, w sprawie udzielenia interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe w odniesieniu do zagadnienia: kto, spółka przejmowana, czy spółka przejmująca, winien sporządzić korekty deklaracji w zakresie podatku od towarów i usług za okres poprzedzający połączenie, natomiast jest nieprawidłowe w odniesieniu do zagadnienia, czy w związku z korektami deklaracji, których skutkiem będzie obowiązek zwrotu podatku otrzymanego przez spółkę przejmowaną będzie również skutkować obowiązkiem zapłaty odsetek za zwłokę.

W dniu 19.12.2005 r. doradca podatkowy będący pełnomocnikiem sp. z o.o. ?X?, wystąpił do Naczelnika tut. Urzędu z wnioskiem w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług: tj. kto, spółka przejmowana czy spółka przejmująca winien sporządzić korekty deklaracji w zakresie podatku od towarów i usług za okres poprzedzający połączenie oraz czy w związku z korektami deklaracji, których skutkiem będzie obowiązek zwrotu podatku otrzymanego przez spółkę przejmowaną będzie również skutkować obowiązkiem zapłaty odsetek za zwłokę.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku jest następujący:

Z przesłanego pisma wynika, iż sp. z o.o. ?X? przejęła na zasadzie art. 492 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych spółkę jawną ?Y?. Doradca podatkowy jako pełnomocnik tej drugiej został w listopadzie 2005 r. wezwany do sporządzenia korekt deklaracji na podatek od towarów i usług za okres od sierpnia 2001 r. Projekty korekt deklaracji, które zostały przygotowane sięgają października 2003 r. Jednocześnie z korekt tych wynika obowiązek zwrotu podatku w kwocie 101.488,00 zł.

Jednak u wnioskodawcy pojawiły się wątpliwości na gruncie art. 93 Ordynacji podatkowej, który wskazuje, iż prawa i obowiązki spółki przejmowanej przeszły na spółkę przejmującą. Wynikałoby z tego, że korekty deklaracji miałaby złożyć spółka przejmująca, nie przejmowana.

Jednocześnie wnioskodawca doszedł do wniosku, że w przypadku skorygowania deklaracji i zapłaty różnicy podatku nie będą się należały odsetki za zwłokę, a to dlatego, że spółka przejmowana, wykazując do zwrotu na rachunek bankowy nadwyżkę podatku należnego nad naliczonym kierowała się interpretacją przepisów zawartą w piśmie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach z dnia 16 kwietnia 2002 r. znak: PP2/443/18/2002, która ze względu na skutki późniejszego wprowadzenia przepisów art. 14a i następne nie może w żaden sposób podatnikowi zaszkodzić.

Doradca podatkowy będący pełnomocnikiem sp. z o.o. ?X? zwrócił się z następującym zapytaniem:

Kto, w świetle art. 93 § 2 Ordynacji podatkowej - spółka przejmowana czy spółka przejmująca winien sporządzić korekty deklaracji w zakresie podatku od towarów i usług za okres poprzedzający połączenie oraz czy w związku z korektami deklaracji, których skutkiem będzie obowiązek zwrotu podatku otrzymanego przez spółkę przejmowaną na podstawie deklaracji, których złożenie poprzedzone zostało interpretacją Naczelnika Urzędu Skarbowego w indywidualnej sprawie skutkuje obowiązkiem zapłaty również odsetek za zwłokę.

Zdaniem doradcy podatkowego będącego pełnomocnikiem sp. z o.o. ?x? ze względu na treść art. 14 a i 14 b ustawy Ordynacja podatkowa, które zastąpiły i udoskonaliły funkcjonujące wcześniej interpretacje oparte na art. 14 § 4 Strona stoi na stanowisku, że te wydane do dnia 31 grudnia 2002 r. wywołują obecnie te same skutki co oparte na art. 14 a § 1 po tej dacie.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego stwierdza, że wyżej przedstawione stanowisko jest prawidłowe w odniesieniu do zagadnienia kto, spółka przejmowana czy spółka przejmująca winien sporządzić korekty deklaracji w zakresie podatku od towarów i usług za okres poprzedzający połączenie natomiast jest nieprawidłowe w odniesieniu do zagadnienia, czy w związku z korektami deklaracji, których skutkiem będzie obowiązek zwrotu podatku otrzymanego przez spółkę przejmowaną będzie również skutkować obowiązkiem zapłaty odsetek za zwłokę.

W myśl art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych z dnia 15 września 2000 r. (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) połączenie może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie).

Stosownie do art. 494 § 1 w/w kodeksu, spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki.

Ponadto zgodnie z regulacją art. 93 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:
1) osób prawnych,
2) osobowych spółek handlowych,
3) osobowych i kapitałowych spółek handlowych
- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Stosownie natomiast do regulacji art. 93 § 2 przywoływanej ustawy Ordynacja podatkowa, przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:
1) innej osoby prawnej (osób prawnych);
2) osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Zgodnie z art. 81 § 1 i 2 cyt. ustawy podatnicy, płatnicy, inkasenci mogą skorygować uprzednio złożone deklaracje, przy czym skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym uzasadnieniem przyczyn korekty.

W powyższym stanie faktycznym, z uwagi na wyżej powołaną regulację art. 93 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa spółka przejmująca mimo, iż będzie dokonywać korekty deklaracji złożonych przez podmiot przejmowany faktycznie wykonywać będzie własne uprawnienia na podstawie art. 81 cyt. ustawy. Mając na uwadze powyższe w przedmiotowych korektach deklaracji powinny się znaleźć dane podmiotu przejmującego.

Zgodnie z art. 51 § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności. W myśl art. 53 w/w ustawy, od zaległości podatkowych, z zastrzeżeniem art. 54, naliczane są odsetki z zwłokę. Odsetki za zwłokę naliczane są od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku.

Z powyższego zapisu wynika, iż złożenie korekty deklaracji podatkowych, z których wynika obowiązek zapłaty podatku skutkuje koniecznością uiszczenia podatku wraz z odsetkami za zwłokę.

Jak wynika ze stanu faktycznego powołana we wniosku interpretacja znak: PP2/443/18/2002 z dnia 16 kwietnia 2002 r. została wydana w sprawie dotyczącej powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług przy sprzedaży lokali i budynków i dotyczyła okresu 2000-2001 r.

Za powyższy okres wydane zostały decyzje określające nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym w prawidłowej wysokości, a następnie utrzymane w mocy przez Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach. W wyniku złożonej skargi przez pełnomocnika do Naczelnego Sądu Administracyjnego, Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach wydał w dniu 12.08.2005 r. decyzje za m-ce: marzec 2001 znak: PP1-RP.007/124/02, czerwiec 2001 znak: PP1-RP.007/125/02, lipiec 2001 znak: PP1-RP.007/126/02 i określił kwoty do zwrotu. Powyższe kwoty zwrotu jako nadpłaty zostały zwrócone wraz z odsetkami na konto podatnika. Do wniesionego zapytania dotyczącego kwestii naliczenia odsetek za powstałe zaległości nie ma zastosowania wprost art. 14 ustawy Ordynacja podatkowa. Wpłata zaległości podatku VAT wraz z odsetkami jest konsekwencją dalszego i prawidłowego rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego do przeniesienia. Powyższa kwota nadwyżki winna zostać pomniejszona o dokonane i wypłacone zwroty VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj