Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/US 210/EC/443-82/05
z 6 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/US 210/EC/443-82/05
Data
2006.02.06



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
aport
korekta podatku
odliczenie podatku od towarów i usług
opodatkowanie
zwolnienia z podatku od towarów i usług
zwolnienie


Pytanie podatnika
Czy w przypadku wniesienia aportem środków transportu i wyposażenia Podatnik jest zwolniony z opodatkowania w podatku od towarów i usług oraz nie dokonywania korekty podatku naliczonego odliczonego od ww. środków?


Postanowienie



Na podstawie art. 14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.-Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku ze złożonym przez Podatnika wnioskiem z dnia 15.12.2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż w przypadku wniesienia aportem środków transportu i wyposażenia jest on zwolniony z opodatkowania w podatku od towarów i usług oraz nie dokonywania korekty podatku naliczonego odliczonego od ww. środków - za prawidłowe.



Uzasadnienie



Pismem z dnia 15.12.2005r. (data wpływu) Podatnik zwrócił się do Naczelnika tut. Urzędu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W złożonym zapytaniu Podatnik stwierdza, że prowadzi od lat firmę transportową na imię obojga małżonków rozliczającą się pod numerem NIP męża (osoba fizyczna).

W związku z zapisem art. 68 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. przepisów wprowadzających ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004r., nr 173, poz. 1808) organ ewidencyjny w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ww. ustawy wzywa każdego z małżonków, którzy są wpisani do ewidencji działalności gospodarczej pod wspólnym numerem ewidencyjnym, do złożenia wniosku o zmianę wspólnego wpisu.

Zgodnie z art. 68 ust. 4 ww. ustawy w przypadku niezłożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, organ ewidencyjny w terminie do 31.12.2005r. dokona wykreślenia wspólnego wpisu małżonków z ewidencji działalności gospodarczej.

Biorąc powyższe pod uwagę Podatnik zmuszony został do założenia spółki cywilnej współmałżonków wpisanych do ewidencji działalności gospodarczej w Urzędzie Gminy pod odrębnymi numerami.

Udział w zyskach i stratach tej spółki cywilnej wynosi po 50%. Środki trwałe wpisane do ewidencji prowadzonej przez małżonków zostały zakupione w czasie tej działalności, od których odliczono VAT naliczony, a amortyzacja stanowiła koszty uzyskania przychodów.

Podatnik stwierdza, że niektóre środki trwałe z dotychczas prowadzonej działalności chcą wnieść jako wkład niepieniężny (aport) do nowo zarejestrowanej przez nich spółki cywilnej (nowy nr NIP) przed likwidacją działalności dotychczas prowadzonej na imię obojga małżonków (NIP jednego ze współmałżonków).

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy od środków trwałych w postaci środków transportu, wyposażenia (za wyjątkiem nieruchomości wzniesionych na gruncie nie wpisanych do dotychczas prowadzonej ewidencji środków trwałych, nie amortyzowanych, a będących własnością małżeństwa), jako zarejestrowany podatnik VAT czynny jest zobowiązany zapłacić VAT należny od tego aportu, bądź dokonać korekty VAT naliczonego odliczonego w momencie nabycia środków trwałych, a jeśli tak to w jakim okresie?

Zdaniem Podatnika nie jest on zobowiązany zapłacić VAT należnego ani dokonać korekty VAT naliczonego w dotychczasowej firmie małżeńskiej (pod nr NIP współmałżonka) od wniesionego wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki cywilnej współmałżonków.

W dniu 16.01.2006r. Podatnik złożył uzupełnienie do ww. wniosku, w którym stwierdził, że zakupów przedmiotowych środków trwałych i wyposażenia dokonał w okresie od 09.04.1998r. do dnia 30.11.2005r., odliczenie podatku naliczonego nastąpiło w pełnej wysokości w deklaracjach od m-ca IV 1998r. do XI 2005r. Zakupy były związane z czynnościami opodatkowanymi, a od dnia 01.05.2004r. z czynnościami opodatkowanymi i niepodlegającymi opodatkowaniu (usługi transportu międzynarodowego).



Naczelnik Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.



Stosownie do § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.



Zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 1 ww. ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Ponadto w myśl przepisu art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. Powyższy przepis dotyczy m.in. świadczenia usług transportowych poza terytorium kraju.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w chwili nabycia środków trwałych przysługiwało Podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego z uwagi na związek z czynnościami opodatkowanymi lub nabyte towary i usługi dotyczą świadczenia usług poza terytorium kraju, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ww. ustawy o podatku VAT, to należy uznać, że późniejsze przekazanie środków trwałych lub wyposażenia jako wkładu do spółki cywilnej nie pozbawia Podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z ich zakupem. Obowiązek taki, zgodnie z art. 91 ust. 2 i 4 wystąpiłyby w przypadku gdyby w odniesieniu do ww. środków Podatnik rozliczył podatek naliczony w oparciu o proporcje określoną w art. 91 ust. 2-9. W przypadku gdy nabycie przedmiotowego środka trwałego miało miejsce przed dniem 01.05.2004r., to zgodnie z treścią art. 163 ust. 2 zdanie 3 w stosunku do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych przed 1 maja 2004r. stosuje się przepisy art. 20 ust. 5 ustawy, o której mowa w art. 175.



W związku z powyższym zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego wniesienie przez Podatnika aportu do nowo zarejestrowanej spółki cywilnej w postaci ww. środków trwałych i wyposażenia jest zwolnione od podatku od towarów i usług.

Zdaniem tut. organu podatkowego nie spowoduje to również obowiązku dokonania przez Podatnika korekt oraz zwrotu podatku naliczonego, wynikającego z faktur VAT, dokumentujących ww. zakupy wniesione w ramach tego aportu.

Biorąc powyższe pod uwagę tutejszy organ podatkowy podziela stanowisko wnioskodawcy przedstawione w piśmie.



Przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedmiotowym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia zdarzenia.

Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w myśl przepisów art. 14 b § 2 ustawy - Ordynacja Podatkowa.



Na postanowienie niniejsze Podatnikowi przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut.Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni licząc od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj