Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/214/PDI-415/26/2005/2006
z 23 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/214/PDI-415/26/2005/2006
Data
2006.02.23



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
adaptacja
inwestycje w obcych środkach trwałych
koszty uzyskania przychodów
odpisy amortyzacyjne
rozliczanie straty
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy można uznać za koszt uzyskania przychodu stratę powstałą z nie zamortyzowanej wartości inwestycji w obcym środku trwałym ?


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działajac na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.11.2005 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 14.12.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione stanowisko w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe.

Ze złożonego wniosku z dnia 28.11.2005 r. wynika, że podatniczka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie małej gastronomii w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów. Przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowuje na zasadach ogólnych. Do celów prowadzonej działalności wynajmowała lokal na podstawie umowy najmu podpisanej w 2003 roku z właścicielem lokalu. Na adaptację wynajmowanego lokalu, na którą zgodę wyraził właściciel, poniosła wydatki na zakup materiałów budowlanych oraz wyposażenia lokalu. Suma wydatków na adaptację lokalu została ujęta w ewidencji środków trwałych jako inwestycja w obcych środkach trwałych i od miesiąca września 2003 roku podatniczka dokonywała odpisów amortyzacyjnych. W miesiącu wrześniu 2005 roku została wypowiedziana umowa najmu lokalu przez właściciela. W październiku 2005 roku protokółem zdawczo- odbiorczym podatniczka przekazała lokal właścicielowi. Właściciel lokalu pomimo zawartej w umowie najmu klauzuli dotyczącej zwrotu poniesionych kosztów w razie wypowiedzenia umowy, poniesionych przez wynajmującego wydatków nie zwrócił i poinformował, że nie zamierza ich zwrócić.

Podatniczka pyta, czy może uznać za koszt uzyskania przychodu stratę powstałą w wyniku nie zamortyzowanej wartości inwestycji w obcych środkach trwałych.

Zdaniem podatniczki nie zamortyzowana wartość poniesionych przez nią nakładów jest stratą z prowadzonej działalności gospodarczej i stanowi koszt uzyskania przychodu ponieważ z zapisu zawartego w art. 22a ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że inwestycje w obcych środkach trwałych zwane są także środkami trwałymi a przepis art. 23 ust. 1 pkt 5 tej samej ustawy daje możliwość uznania za koszt uzyskania przychodu strat w środkach trwałych, w części stanowiącej nie zamortyzowaną wartość środka trwałego.

Organ podatkowy rozpatrując wniosek podatniczki stwierdza, że stanowisko w nim wyrażone jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 22a ust. 2 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) amortyzacji podlegają niezależnie od przewidywanego okresu używania inwestycje w obcych środkach trwałych, z tym że, stosownie do art. 22j ust. 4 pkt 1 w/w ustawy dla inwestycji w obcych budynkach lub budowlach okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat.

Wszelkie wydatki o charakterze inwestycyjnym, w tym inwestycje w obcych środkach trwałych co do zasady, zostały wyłączone z kosztów. Wydatki te, stają się kosztem uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane w przewidzianym w ustawie minimalnym okresie czasu. W przypadku gdy podatnik zwraca przedmiot najmu właścicielowi przed zakończeniem tego okresu, następuje zaprzestanie wykorzystywania inwestycji w obcym środku trwałym na potrzeby działalności, w związku z czym nie ma możliwości dalszego odnoszenia odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów ponieważ odpisy te nie będą spełniały generalnej zasady wynikającej z treści art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. poniesienia wydatków w celu osiągnięcia przychodu, gdyż lokal ten nie będzie już wykorzystywany w prowadzonej przez podatniczkę działalności gospodarczej.

Przypadki, w których niezamortyzowana wartość środków trwałych, za które uważa się również inwestycje w obcych środkach trwałych może stanowić koszt uzyskania przychodu zostały enumeratywnie wymienione w powołanej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i dotyczą:

  1. odpłatnego zbycia ? art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  2. strat w środkach trwałych ? art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  3. strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, z wyjątkiem sytuacji, gdy środki trwałe utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności ? art. 23 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  4. wniesienia aportem do spółki lub spółdzielni ? art. 22 ust. 1e pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Opisany przez podatniczkę stan faktyczny nie dotyczy wyżej wymienionych przypadków. W omawianej w piśmie z dnia 28.11.2005 r. sytuacji nie mamy bowiem do czynienia ze stratą amortyzowanego środka trwałego, lecz z jego zwrotem właścicielowi.

W przypadku zwrotu obcego środka trwałego nie zamortyzowane wydatki na inwestycje w obcym środku trwałym na mocy art. 676 Kodeksu cywilnego może zrekompensować tylko właściciel nieruchomości. Z wymienionego przepisu wynika, że jeżeli najemca ulepszył rzecz najętą, wynajmujący w braku odmiennej umowy może według swego wyboru albo zaprzestać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu, albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego.

Należy zauważyć, że zwrot ten do wysokości stanowiącej różnicę między wartością początkową inwestycji w obcym środku trwałym a sumą dokonanych odpisów amortyzacyjnych zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nie stanowi przychodu podatkowego dla najemcy.

Jak wynika z pisma z dnia 28.11.2005 r. właściciel przedmiotu najmu odmówił zwrotu nie zamortyzowanych nakładów inwestycyjnych. Powyższa kwestia może więc być rozstrzygana na drodze postępowania cywilnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj