Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-III-2-443/249/05/HJS
z 2 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-III-2-443/249/05/HJS
Data
2006.01.02



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
dokumentowanie
faktura
import (przywóz)
miejsce świadczenia usług
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
Wniosek dotyczy sposobu dokumentowania usług montażu wyrobów gotowych na zamówienie firmy szwedzkiej świadczy z materiału powierzonego. Materiał będący własnością kontrahenta szwedzkiego Spółka otrzymuje z Chin, a po wykonaniu usług montażu wyroby gotowe są dostarczane do Szwecji.


Działając na podstawie art. 14a, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług określonym w ustawie z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) usług na ruchomym majątku rzeczowym wykonywanych na rzecz kontrahenta szwedzkiego, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Z w/w wniosku wraz z pismem uzupełniającym wynika, iż Podatnik na zamówienie firmy szwedzkiej świadczy usługi montażu wyrobów gotowych z materiału powierzonego. Materiał będący własnością kontrahenta szwedzkiego Spółka otrzymuje z Chin, a po wykonaniu usług montażu wyroby gotowe są dostarczane do Szwecji. W zakres usług wykonywanych przez Podatnika w ramach procesu technologicznego wchodzą następujące czynności: montaż dostarczonych elementów,w obudowę, hermetyzacja żywicą, badanie i pakowanie. Jak informuje Podatnik, opisane usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 25.24.90-93.00 "Usługi związane z produkcją części do urządzeń i sprzętu elektrycznego". Montażu dokonuje wydział produkcji. Po zakończeniu procesu technologicznego wyrób jest zdawany do magazynu na podstawie dokumentu PW (tj. dokumentu przyjęcia produkcji wyrobu), który jest potwierdzany przez kierownika magazynu - zgodnie z zasadami obrotu magazynowego Spółki. Towary po wykonaniu na nich usług są niezwłocznie (nie później niż w terminie 30 dni) wywożone poza terytorium kraju (Polski). Okres 30 dni Spółka liczy od dnia wykonania usługi - czyli od daty przyjęcia wyrobu gotowego do magazynu - do momentu wywiezienia wyrobu gotowego poza terytorium kraju wskazanego w dokumentach potwierdzających wywóz towarów z terytorium kraju i dostarczenie do nabywcy. Wywozu dokonywał podmiot działający na rzecz Spółki, a w chwili obecnej wywozu dokonuje firma polska działająca na zlecenie firmy szwedzkiej. Szwedzki usługobiorca podał Spółce na potrzeby wykonywanych usług montażowych szwedzki numer, pod którym jest zidentyfikowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej i transakcji wewnątrzwspólnotowych.

W związku z zaistniałym stanem faktycznym Podatnik zadał pytanie, w jaki sposób należy dokumentować opisane usługi.

Zdaniem Podatnika, opisane usługi są usługami na ruchomym majątku rzeczowym, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d w związku z art. 28 ust. 7 i ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług. Ponieważ szwedzki usługobiorca podał Spółce swój numer identyfikacyjny nadany przez inne niż Polska państwo członkowskie Wspólnoty, a towary są wywożone z terytorium Polski w terminie do 30 dni od dnia wykonania na nich usług, Spółka uważa, iż obowiązek podatkowy powstaje u nabywcy usług montażowych wykonywanych przez Spółkę. Spółka dla udokumentowania przedmiotowych usług wystawia faktury VAT bez stawki podatku, powołując się na art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d oraz art. 28 ust. 7 i ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, dodatkowo zamieszczając na fakturze zapis, iż podatek uiszcza usługobiorca. Na fakturze Spółka podaje również numer identyfikacyjny szwedzkiego usługobiorcy.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Art. 8 ust. 1 cyt. ustawy stanowi, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

W myśl art. 27 ust. 2 pkt 3 lit d ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28. W przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit c i d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi zostały faktycznie wykonane (art. 28 ust. 7 cyt. ustawy). W przypadku, gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15 (tj. osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, osoba fizyczna - wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat tej działalności), przepis ust. 7 stosuje sie, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.

W związku z treścią powyższych przepisów trzeba stwierdzić, iż opisane we wniosku Podatnika usługi na ruchomym majątku rzeczowym świadczone przez Podatnika na rzecz kontrahenta szwedzkiego, który dla celów tej transakcji podał Podatnikowi swój numer VAT-UE wydany przez inne niż Polska państwo członkowskie Wspólnoty, nie podlegają opodatkowaniu na terytorium Polski, lecz na terytorium państwa członkowskiego, które nadało nabywcy ten numer, pod warunkiem, że towary zostaną wywiezione z terytorium Polski nie później niż w terminie 30 dni od dnia wykonania na nich przedmiotowych usług (na podstawie art. 28 ust. 7 i 8 w związku z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Termin 30 dniowy należy przy tym liczyć od momentu zakończenia usług, który w stanie faktycznym opisanym we wniosku można powiązać z momentem przyjęcia wyrobów do magazynu Spółki po zakończonym procesie technologicznym. Podmiotem obowiązanym do rozliczenia podatku należnego od tych usług jest szwedzki usługobiorca. Dla udokumentowania tych usług należy wystawić fakturę VAT - stosownie do treści art. 106 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, iż przepis art. 106 ust. 1 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług,dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej - lub w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze. Zasady wystawiania takich faktur wskazane są w § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798). Zgodnie z § 27 ust. 2 i 4 w/w rozporządzenia w fakturach takich nie wykazuje się stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem, natomiast należy w nich zamieścić numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego Wspólnoty oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia podatku od wykonanej usługi jest nabywca usługi.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj