Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tczewie
PDI/415-22/05
z 30 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-22/05
Data
2005.11.30



Autor
Urząd Skarbowy w Tczewie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
apteka
leki
moment powstania przychodów
refundacja


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje przychód z tytułu sprzedaży leków ze zniżką refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U z 2005r.Nr 8 poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku złożonego dnia 16.09.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie - kiedy powstaje przychód z tytułu sprzedaży leków ze zniżką refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie.

W dniu 16.09.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tczewie wpłynął Pani wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - kiedy powstaje przychód z tytułu sprzedaży leków ze zniżką refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia w następującym stanie faktycznym:

  • prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie handlu - apteka,
  • za leki sprzedawane ze zniżką apteka otrzymuje refundację z NFZ na podstawie zestawienia dokonanego przez Panią,
  • należne wierzytelności z tytułu refundacji zostały scedowane na rzecz Hurtowni z której leki są nabywane,
  • kompensata zobowiązań jest dokonywana przez Hurtownię na podstawie otrzymanej od Pani kopii refundacji za dany okres (tego samego dnia i w wysokości kwoty refundacji) zaakceptowanej przez Kierownika Rozliczeń Refundacji Leków NFZ.

W Pani opinii moment powstania tychże przychodów zgodnie z art. 11 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powstaje w chwili otrzymania lub postawienia ich do dyspozycji podatnika. Uważa Pani, że jest to dzień zatwierdzenia przez NFZ refundacji, który jest jednocześnie dniem w którym może Pani dysponować jako właścicielka kwotą refundacji i dokonać nią kompensaty zobowiązań wobec hurtowni farmaceutycznej.

Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Przychodem z działalności gospodarczej są również ( art.14, ust 2, pkt 2 u.p.d.f) dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

W tym przypadku przychód powstaje w momencie otrzymania np. zapłaty

W myśl art. 14 ust 1c u.p.d.f. za datę powstania przychodu uważa się datę wystawienia faktury( rachunku) nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca w którym:

  1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
  2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
  3. otrzymano zapłatę za wykonane świadczenia. - w pozostałych przypadkach.

Przychodem z tytułu prowadzenia apteki są zatem kwoty należne z tytułu sprzedaży leków lub materiałów medycznych - z wyjątkiem tej części należności, która jest refundowana.

W praktyce przychodem apteki są faktycznie osiągnięte utargi dzienne z tytułu sprzedaży leków lub materiałów medycznych oraz kwoty otrzymanej refundacji ceny leku lub materiału medycznego wydawanego ubezpieczonemu bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością.

Za dzień uzyskania przychodu, w przypadku dopłat do leków lub materiałów medycznych, uznaje się dzień, w którym Pani jako właścicielka apteki uzyskała refundację.

W przedstawionym stanie faktycznym nie będzie Pani bezpośrednio otrzymywała refundacji, gdyż zgodnie z zawartą umową cesji pomiędzy Apteką a Hurtownią obecne i przyszłe wierzytelności z tytułu refundacji zostały przelane na Hurtownię celem regulowania zobowiązań za nabyty towar.

Ponieważ w ustawie z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych brak uregulowań prawnych dotyczących cesji wierzytelności dotyczących zapłaty za sprzedany towar , w sprawie momentu osiągania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej należy zastosować przepis art. 14 ust.1 u.p.d.f. stanowiący, iż przychodem z działalności są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane.

W związku z powyższym przychód dotyczący części należności za sprzedany towar , która jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia powstaje w dniu nabycia prawa do refundacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj