Interpretacja Urzędu Skarbowego w Końskich
PD 415/35/2005/2006
z 3 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD 415/35/2005/2006
Data
2006.03.03



Autor
Urząd Skarbowy w Końskich


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dotacja
koszty uzyskania przychodów
odpisy amortyzacyjne
środek trwały
wartość początkowa środków trwałych


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy naliczać amortyzację środka trwałego w części sfinansowanego dotacją otrzymaną w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw. W którym momencie należy dokonać korekty naliczonej amortyzacji o część odpowiadającą uzyskanemu dofinansowaniu ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05 grudnia 2005 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 05 grudnia 2005 roku uzupełnionym pismem z dnia 20 grudnia 2005 roku Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego amortyzacji środka trwałego sfinansowanego w części z funduszy unijnych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w miesiącu październiku 2005 roku Spółka przyjęła do ewidencji środków trwałych maszynę, która objęta została programem dofinansowania w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw.

Wartość początkowa środka trwałego wliczona została bez pomniejszenia o przyszłą dotację.

Z przedstawionego stanowiska Spółki wynika, że do momentu wpływu środków z dotacji na konto firmy amortyzacja środka trwałego zaliczona zostanie w 100 % w koszty uzyskania przychodu. Od momentu otrzymania dotacji należy skorygować dokonane uprzednio odpisy amortyzacyjne w części dotyczącej dofinansowania i pomniejszyć o powstałą kwotę koszty uzyskania przychodu. Korekty powinno się dokonać w deklaracji za miesiąc, w którym środki z dotacji wpłyną na konto bankowe firmy. Ponadto kolejne odpisy amortyzacyjne należy rozliczać uwzględniając podział na część dofinansowaną i część pokrytą z własnych środków zaliczając tą ostatnią w koszty uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zmianami) nie uważa się za koszty uzyskania przychodu odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Sposób rozliczania nabywanych środków trwałych, w zakresie których Spółka otrzymała częściową lub całkowitą refundację kosztów jest uzależniony od sposobu, w jaki dotacja została zakwalifikowana do przychodów. Jeżeli w myśl przepisów podatkowych dotacja nie została zaliczona do przychodów podatkowych to również odpisy amortyzacyjne dokonywane od refundowanego środka trwałego nie stanowią kosztów uzyskania przychodu.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, iż w związku z nabyciem we wskazanych uprzednio okolicznościach składników majątku stanowiących środki trwałe, w świetle przepisów prawa podatkowego Spółka zobowiązana jest objąć nowoprzyjęte do używania środki trwałe prowadzoną ewidencją środków trwałych, ustalając ich wartość początkową w cenie nabycia.

Nie ma tym samym podstawy do pomniejszania wartości początkowej tych składników majątku o dotację.

Od tak ustalonej wartości początkowej należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych oraz wykazywać te odpisy odpowiednio w ewidencji środków trwałych. W tym przypadku obejmować one będą zarówno odpisy z tytułu zużycia środków trwałych, dokonywane od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie tych środków w części nie mającej pokrycia w formie otrzymanej dotacji, jak też odpisy z tytułu zużycia środków trwałych, dokonywane od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie tych środków zwróconych w formie dotacji.

Następnie, dokonując na podstawie tak prowadzonej ewidencji środków trwałych zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, dotyczących kosztów amortyzacji używanych środków trwałych trzeba sporządzić, z uwzględnieniem danych wynikających z ewidencji środków trwałych, dowód wewnętrzny, w którym należy określić tę część odpisów ( tj. bez dotacji ), która stanowi koszty uzyskania przychodu.

Reasumując, otrzymana przez Spółkę dotacja jest zwolniona z opodatkowania, natomiast fakt otrzymania dotacji nie wpłynie na wielkość wartości początkowej ani na wielkość odpisów amortyzacyjnych wykazywanych w ewidencji środków trwałych. Powinno się jedynie wydzielić z odpisów amortyzacyjnych taką ich część, która będzie równa kwotowo otrzymanej dotacji. Ta wydzielona część odpisów nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.

Konieczna jest więc korekta kosztów uzyskania przychodów o dokonane uprzednio odpisy amortyzacyjne. Poprzez zmniejszenie o te odpisy kosztów nastąpi podwyższenie podstawy opodatkowania. Korekta odpisów amortyzacyjnych jest dokonywana w miesiącu otrzymania dotacji, a Spółka nie ponosi żadnych konsekwencji podatkowych w związku z zaliczeniem amortyzacji do kosztów za okres poprzedzający otrzymanie tych środków.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj