Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ząbkowicach Śląskich
54/RP/0090/1/B/05
z 22 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
54/RP/0090/1/B/05
Data
2005.09.22



Autor
Urząd Skarbowy w Ząbkowicach Śląskich


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Ordynacja podatkowa


Słowa kluczowe
forma zapłaty
rachunek bankowy
spółka cywilna
zaliczka na podatek
zapłata podatku


Pytanie podatnika
Spółka cywilna zwróciła się o udzielenie intepretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej regulowania zaliczek w podatku dochodowym od osób fizycznych przez wspólników spółki cywilnej z konta bankowego spółki.


Spółka cywilna zwróciła się o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania art. 44 ust. 1 pkt 1 i 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) tj. o możliwości regulowania należnych zaliczek miesięcznych za okresy od stycznia do listopada każdego roku podatkowego przez wspólników spółki cywilnej z konta bankowego tej spółki. Zdaniem Wnioskodawcy regulowanie zaliczek na podatek dochodowy wspólników z konta gospodarczego spółki cywilnej jest możliwe, racjonalne i nie stanowi naruszenia obowiązujących przepisów, ponieważ wpłaty te będą traktowane jako wypłata zysku, albo zaliczki na poczet zysku, co jest równoznaczne z tym, że będą księgowane u wspólnika wśród przychodów finansowych jako dochód z tytułu udziału w spółce nie będącej osobą prawną.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ząbkowicach Śl. biorąc pod uwagę zajęte przez Wnioskodawcę stanowisko, oraz udzieloną już w przedmiotowej sprawie informację dnia 16.12.2004 r. (doręczoną dnia 20.12.2004 r.) po otrzymaniu której, ww. wspólnicy spółki cywilnej dostosowali się do przedstawionego przez tut. Urząd stanu prawnego i dokonują wpłat na poczet zaliczek w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2005 r. osobiście, a nie z konta bankowego spółki cywilnej - ponownie udziela interpretacji wg stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 44 ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. zaliczki miesięczne, od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za okres od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień w wysokości należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia. W terminie płatności zaliczek za miesiąc od stycznia do listopada podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje według ustalonego wzoru o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku. Jednocześnie art. 44 ust. 3 ww. ustawy stanowi, iż podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne. Jak wynika z brzmienia ww. przepisów ustawodawca nałożył obowiązek wpłaty przedmiotowych zaliczek w przypadku osiągania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wyłącznie przez podatników. W myśl art. 7 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi przy czym, stosownie do § 2 ww. przepisu- ustawy podatkowe mogą ustanawiać podatnikami inne podmioty niż wymienione w § 1.

Ponadto z treści art. 1 i 8 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że podatnikami podatku dochodowego nie są spółki niemające osobowości prawnej, lecz są nimi osoby fizyczne będące wspólnikami. Pojęcie zysku osiągniętego przez spółki, którymi posługują się k.c. i k.s.h, nie jest tożsame z pojęciem dochodu w rozumieniu przepisów prawa podatkowego. Przy ustalaniu dochodu z działalności gospodarczej spółki osobowej oraz jej wspólników można wyróżnić dwie fazy: w pierwszej ustala się dochód spółki, bazując na domniemaniu, iż to właśnie spółka jest podatnikiem od zrealizowanego przez nią dochodu, a w fazie drugiej ustala się dochód wspólnika z udziału w spółce, bazując już na dwóch domniemaniach; iż dochód wspólnika jest proporcjonalny do udziału w spółce, a w przypadku braku ustaleń w zakresie udziałów domniemywa się, że udziały wspólników są równe. Spółka cywilna nie jest więc na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych podmiotem stosunków podatkowoprawnych, chociaż podatnicy tworzący spółkę cywilną występują na zewnątrz jako jeden podmiot gospodarczy prowadzący jedną księgę przychodów i rozchodów (zob. A.Gomułowicz, J.Małecki: Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, Komentarz, Dom Wydawniczy ABC, Warszawa 2004 r., str. 102-103). Taki sam pogląd zajmuje orzecznictwo NSA w wyroku z dnia 07.06.2000 r., I SA/Gd 1558/98 oraz WSA w wyroku z dnia 25.04.2005 r. III SA/Wa 1940/2004.

Uzasadnione jest więc stanowisko, iż obowiązek wpłaty na podatek dochodowy od osób fizycznych w przedstawionym stanie ciąży wyłącznie na wspólnikach spółki cywilnej. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ustanawia podatnikami inne podmioty niż osoby fizyczne, zatem brak jest podstawy prawnej do przyjmowania wpłaty dokonanej przez spółkę cywilną na poczet zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych wspólników spółki cywilnej.

Za takim stanowiskiem przemawia również treść art. 60 § 1 pkt 1 i 2 w związku z art. 61 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, określający termin dokonania zapłaty podatku, który to poprzez art. 3 pkt 3 lit.a ustawy Ordynacja podatkowa ma zastosowanie również do zaliczek na podatek. Mając na uwadze treść ww. przepisów w przypadku wpłaty zaliczki na podatek przez podmiot nie będący podatnikiem, brak jest możliwości określenia terminu jej zapłaty.

W związku z powyższym na tle obowiązujących przepisów prawa podatkowego wpłaty dokonane na poczet zobowiązań podatkowych wspólników ze środków spółki cywilnej, która nie jest podmiotem stosunku podatkowoprawngo - nie można traktować jako wpłaty podatnika na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wobec powyższego tut. Urząd stwierdza, że stanowisko spółki cywilnej wyrażone we wniosku z dnia 11.10.2005 r. - jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj