Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrołęce
US.15/PO-I/415/1/MM/06
z 20 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.15/PO-I/415/1/MM/06
Data
2006.01.20



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrołęce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zakres przedmiotowy i podmiotowy


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodu
podatek dochodowy od osób fizycznych
wynagrodzenia
zaliczka


Pytanie podatnika
Czy wynagrodzenia za udział w posiedzeniach pozaetatowych członków Samorządowego Kolegium Odwoławczego, wypłacane na podstawie art.15 ust. 4 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 856 ze zm.) podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i czy w związku z tym Samorządowe Kolegium Odwoławcze ma obowiązek jako płatnik pobierać zaliczki na podatek dochodowy od tych wynagrodzeń ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 par. 1, art. 14 a par.1 i par.4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.01.2006 r. (data wpływu do US 06.01.2006 r) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

p o s t a n a w i a :

uznać stanowisko wnioskodawcy jako prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Samorządowe Kolegium Odwoławcze zwróciło się w dniu 06.01.2006 r. z wnioskiem o innterpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

- czy wynagrodzenia pozaetatowych członków Samorządowego Kolegium Odwoławczego za udział w posiedzeniach, wypłacane na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (Dz.U. z 2001 r Nr 79, poz. 856 z późn.zm.) są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i czy w związku z powyższym Samorządowe Kolegium Odwoławcze jako płatnik ma obowiązek pobierania zaliczek na podatek dochodowy od tych wynagrodzeń.

Zdaniem Samorządowego Kolegium Odwoławczego wynagrodzenia pozaetatowych członków samorządowego kolegium odwoławczego wypłacane na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.. U. z 2000 r Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Według art. 15 ust. 4 w/w ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych pozaetatowi członkowie kolegium otrzymują wynagrodzenie za udział w posiedzeniach oraz zwrot kosztów podróży.

Pozaetatowi członkowie samorządowego kolegium odwoławczego, zgodnie z art. 7 ust. 2 i ust. 7 tej ustawy są powoływani przez Prezesa Rady Ministrów, na wniosek Prezesa Kolegium, zgłoszony po uzyskaniu opinii zgromadzenia ogólnego kolegium , przyjetej w głosowaniu tajnym większością głosów, w obecności conajmniej połowy składu - na okres 6 lat. Kandydatów na członków kolegium wyłania się w drodze konkursu (art. 8 ust. 1 w.w. ustawy).

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy , zasadne jest zakwalifikowanie wynagrodzeń otrzymywanych przez pozaetatowych członków kolegiów odwoławczych do przychodów określonych w art. 13 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. do przychodów otrzymywanych przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania , wynikającą z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody osiągane przez osoby fizyczne podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wyjątek stanowią przychody zwolnione od podatku. Do przychodów zwolnionych , stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy zalicza się m.inn. diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich - do wysokości nie przekraczającej miesięcznie kwoty 2.280 zł.

Powołane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują na zakres przedmiotowego zwolnienia z opodatkowania - są nim diety i kwoty stanowice zwrot kosztów. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 10.05.2005 r. Sygn. akt FSK 2536/04 stwierdził, iz o tym czy dane świadczenie jest dietą w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 17 decyduje istota tego świadczenia a nie jego nazwa. W przypadku otrzymywania wynagrodzenia z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich, nie można ich bezpośrednio utożsamiać z pojęciem wynagrodzenia za pracę. Z uwagi na brak w ustawie podatkowej definicji dieta, przyjmuje się jego treść słownikową, która wymienia wiele znaczeń tj. rekompensata, ryczałt, ekwiwalent czy też wynagrodzenie. W stanie prawnym przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych, działały kolegia odwoławcze przy sejmikach samorządowych, których członkowie otrzymywali za wykonane czynności świadczenia nazwane w ustawie dietami. Po wprowadzeniu w/w ustawy zmiana nazwy świadczenia wpłynęła na wątpliwości interpretacyjne , dotyczące opodatkowania tych świadczeń . W przedmiotowym wyroku sąd wskazuje , iż po zmianie stanu prawnego w tym zakresie nie zmienił sie charakter czynności wykonywanych przez tychże członków ani też charakter wypłacanych im świadczeń.

W konkluzji wyroku stwierdza się, iż wynagrodzenia pozaetatowych członków samorządowych kolegiów odwoławczych, wypłacane na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych były i są nadal wolne od podatku dochodowego na zasadach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, przysługujące na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 12 października 1994 r o samorządowych kolegiach odwoławczych wynagrodzenia za udział w posiedzeniach i zwrot kosztów podróży pozaetatowych członków kolegium odwoławczego są przychodem z działalności wykonywanej osobiście, korzystającym ze zwolnienia od podatku (do wysokości nie przekraczającej miesięcznie kwoty 2.280 zł.), zatem płatnik nie ma obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy do wysokości wskazanej kwoty.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b par.1 i par. 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj