Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PP/443-235/05/06
z 27 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-235/05/06
Data
2006.01.27



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dokumentowanie
dostawa
faktura VAT
grunty
proporcja
teren niezabudowany


Pytanie podatnika
1.Czy dostawa nieruchomości gruntowych stanowiących: rzekę i jej nabrzeże oraz część działki, która utraciła prawo do zabudowy za odszkodowaniem - podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? 2.W jaki sposób należy dokumentować powyższą dostawę?3.W jaki sposób należy wyliczyć proporcję z art. 90 ust. 3 ustawy o VAT w związku z rozliczeniem podatku naliczonego?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 08.12.2005 r., (uzupełnionym pismami z dnia 03.01.2006 r. i 05.01.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.12.2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług, uzupełniony pismami z dnia 03.01.2006 r. i 05.01.2006 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1 następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Opis stanu faktycznego:

Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości położonej w Katowicach o łącznej powierzchni 5084 m2 oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr X i Y. Z treści pisma wynika również, że Strona jest czynnym podatnikiem podatku VAT, w związku z wykonywaniem czynności polegających na wynajmowaniu lokali mieszkalnych i usługowych położonych na terenie ww. nieruchomości. W związku z planowaną inwestycją celu publicznego Podatnik "Y" zwrócił się do Wnioskodawcy z ofertą zakupu części nieruchomości o powierzchni około 680 m2, na którą składa się działka nr X oraz część działki nr Y.Przedmiotowy teren nie ma charakteru budowlanego, gdyż działkę nr X stanowi rzeka i jej nabrzeża, a przylegająca do niej część działki nr Y utraciła prawo do zabudowy za odszkodowaniem, w związku z przeprowadzoną w 2004 r. przez Podatnika "Y" inwestycją, która polegała na ułożeniu kolektora kanalizacyjnego. Ponadto Strona informuje, że zgodnie z przedłożonym projektem umowy przedwstępnej sprzedaży ww. nieruchomości (§ 4) dopuszcza się dzierżawę wymienionej nieruchomości na rzecz przyszłego nabywcy, do czasu zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży. Wątpliwości Wnioskodawcy w zakresie podatku od towarów i usług dotyczą w szczególności sposobu opodatkowania i dokumentowania ww. czynności, a także wpływu omawianej transakcji na ustalenie proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca wyraża stanowisko, że w rozpatrywanym stanie faktycznym mają zastosowanie przepisy art. 43 ust. 1 pkt 9 i art. 90 ust. 6 cytowanej ustawy, stwierdzając jednocześnie że dopuszczalne jest dokonanie przedmiotowej sprzedaży tylko na podstawie umowy notarialnej.

Biorąc pod uwagę, że przedmiotem zapytania są zagadnienia ściśle ze sobą powiązane, ww. stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe, co wynika z następującego uzasadnienia: Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są m.in. osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą (zdefiniowaną w ust. 2 cyt. przepisu) bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności. Działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo, w okolicznościach wskazujących na zamiar realizowania jej w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również wykorzystywanie towarów i wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. W myśl natomiast art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również czynności wymienione w pkt 1 - 5 tego przepisu. Przez towary na gruncie przepisów cytowanej ustawy rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy). Oznacza to, że przeniesienie prawa własności nieruchomości gruntowej wymienionej we wniosku stanowi odpłatną dostawę towaru w rozumieniu ww. art. 7 ustawy, a zatem podlega opodatkowaniu na podstawie art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto mając na uwadze przedstawione powyżej okoliczności transakcji, w tym również zamiar wykorzystania towarów do czynności opodatkowanych VAT (przedwstępna umowa sprzedaży będzie dopuszczała możliwość dzierżawy części nieruchomości gruntowej do czasu zawarcia umowy przyrzeczonej) tut. organ stwierdza, że w związku z dostawą ww. gruntu, Wnioskodawca jest podatnikiem w rozumieniu cyt. art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r. Jak wskazano jednak powyżej przedmiotem transakcji są tereny niezabudowane, które nie mają przeznaczenia budowlanego. Zatem dostawa nieruchomości gruntowej wymienionej we wniosku jest objęta zakresem art. 5 ustawy, lecz czynność ta korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11.03.2004 r. W myśl tego przepisu zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Wobec powyższego, na potwierdzenie ww. sprzedaży zwolnionej od podatku należy wystawić fakturę VAT, o której mowa w art. 106 ust. 1 ustawy, gdyż: - Wnioskodawca w związku z tą dostawą występuje jako podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy, - nabywcą nie jest osoba fizyczna, o której mowa art. 106 ust. 4 ustawy (w tym przypadku faktury wystawia się na żądanie nabywcy).

Wnioskodawca występuje również z zapytaniem dot. sposobu wyliczenia proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy, w związku z rozliczaniem podatku naliczonego w trybie określonym w ust. 2 ww. artykułu 90 ustawy o podatku od towarów i usług. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach informuje, iż biorąc pod uwagę okoliczności transakcji a w szczególności, że przedmiotem dostawy jest nieruchomość - ww. sprzedaży nie wlicza się do obrotu, o którym mowa w ust. 3, stosownie do treści ust. 6 omawianego art. 90 ustawy z dnia 11.03.2004 r. Zgodnie z ww. art. 90 ust. 6 ustawy ustawy o podatku od towarów i usług, do obrotu, o którym mowa w ust. 3 nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 ustawy w poz. 3, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

POUCZENIE

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 cytowanej ustawy interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika i inkasenta, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj