Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/6/2006/PD II/415-4/06
z 15 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/6/2006/PD II/415-4/06
Data
2006.02.15



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
prawa autorskie
umowa o pracę
wynagrodzenia


Pytanie podatnika
Czy przy rozliczaniu podatku od wynagrodzeń można skorzystać z możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów ?


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.01.2006 r. ( data wpływu - 09.01.2006 r. ) uzupełnionego pismem z dnia 23.01.2006 r. pisemnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dot. zastosowania stawki 50% kosztów uzyskania przychodów przy naliczaniu wynagrodzenia stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku z dnia 05.01.2006 r. (data wpływu - 09.01.2006 r.) uzupełnionego pismem z dnia 23.01.2006 r. wynika, iż podatnik jest zatrudniony w agencji reklamy jako grafik komputerowy. Zajmuje się projektowaniem folderów reklamowych, kalendarzy, plakatów, etykiet na opakowania oraz ulotek reklamowych. Dużą część przychodów uzyskanych z wynagrodzenia pochłaniają koszty uzyskania przychodów, na które składają się zakupy programów komputerowych, sprzętu komputerowego i fotograficznego oraz innych materiałów związanych z pracą.

Strona stawia zapytanie czy przy rozliczaniu podatku od wynagrodzeń może skorzystać z możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów co w znacznym stopniu zrekompensowałoby jego wcześniej wymienione koszty.

Podatnik podnosi, iż zgodnie z art. 1 ustawy o prawie autorskim przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażania. Praca, którą wykonuje mieści się dokładnie w definicji działalności twórczej oraz że spełniony jest również wymóg w którym twórca dokonuje rozporządzenia majątkowymi prawami autorskimi do swojego utworu, § 2 pkt 2 umowy o pracę (art. 12 prawa autorskiego).

We wniosku prezentuje stanowisko, iż zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich wynoszą 50% uzyskanego przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, o którym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Do wniosku dołączono umowę o pracę na czas nieokreślony zawartą w dniu 02.01.2006 r. W § 2 tej umowy zapisano, iż wynagrodzenie będzie się składać ze stawki płacy zasadniczej i z honorarium z tytułu korzystania przez pracodawcę z prac graficznych, wytworzonych przez pracownika w rozumieniu prawa autorskiego.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku, w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Norma ta stosowana jest również do przychodów z umowy o pracę o ile przychód pracowników został uzyskany z tytułu korzystania z praw autorskich.

Z treści umowy powinno wynikać, iż pracownik otrzymuje wynagrodzenie składające się z kilku elementów np.: wynagrodzenia podstawowego i wynagrodzenia (honorarium) z tytułu korzystania z praw autorskich. W przypadku gdy pracownik-twórca jest autorem dzieła stanowiącego przedmiot prawa autorskiego spełniony zostaje wymóg zawarty w art. 22 ust. 9 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc w stosunku do tej części wynagrodzenia koszty uzyskania powinny być ustalone w wysokości 50%. Natomiast w odniesieniu do pozostałych składników wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę norma kosztów uzyskania powinna być ustalona zgodnie z zapisem art. 22 ust 2 wymienionej ustawy.

Realizacja powyższych zasad nakłada na płatników zatrudniających twórców na podstawie umowy o pracę obowiązek wyodrębnienia w tych umowach postanowień dotyczących prac objętych prawami autorskimi i przysługujących z tego tytułu wynagrodzeń. Dokonując wypłat wynagrodzeń płatnicy powinni w prowadzonej ewidencji również wyodrębnić wynagrodzenia objęte 50%-ową stawką kosztów uzyskania przychodów od pozostałych wynagrodzeń związanych z pracami nie będącymi przedmiotem praw autorskich lub praw pokrewnych.

Warunkiem zastosowania kosztów uzyskania w podanej wysokości (50%) jest ustalenie, czy stworzony utwór jest przedmiotem prawa autorskiego i wymieniony jest w katalogu przedmiotów praw autorskich tj. w art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 ze zm.).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 powołanej wyżej ustawy przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory literackie, naukowe, publicystyczne, plastyczne, muzyczne, fotograficzne, programy komputerowe, architektoniczne, architektoniczne-urbanistyczne itp. (katalog otwarty). O zastosowaniu kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50 % decyduje fakt uzyskania przychodu za wykonanie czynności będącej przedmiotem prawa autorskiego (musi to wynikać z umowy).

Mając powyższe przepisy na uwadze i przedstawiony stan faktyczny podatnikowi przysługuje od dnia 2 stycznia 2006 roku 50% stawka kosztów uzyskania przychodu, obliczona zgodnie z zapisem art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy podatkowej, wobec wyodrębnionej części wynagrodzenia (honorarium).

A zatem stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj