Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-415-193-1/05/GS
z 2 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-415-193-1/05/GS
Data
2006.02.02



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem czy ma obowiązek opłacania jakiegokolwiek podatku w związku z nabyciem nieruchomości na zasadzie przysądzenia, gdzie ceną nabycia było rozliczenie wierzytelności powstałej w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej?Czy obowiązek podatkowy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej powstanie dopiero wtedy, gdy nabyta nieruchomość, która powiększyła majątek firmy, zostanie sprzedana?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1- 4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, oceniając stanowisko Wnioskodawcy odnośnie powstania momentu przychodu do opodatkowania z tytułu sprzedaży nieruchomości nabytej na zasadzie przysądzenia, stanowiącej środek trwały firmy, przedstawione we wniosku z dnia 29.11.2005 r. (data wpływu do urzędu 30.11.2005 r.) uzupełnionego pismem w dniu 07.12.2005 r. o udzielenie interpretacji, jako prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w zakresie handlu m.in. artykułami elektrycznymi i rozlicza się na zasadach ogólnych, opłacając podatek dochodowy liniowy zgodnie z art. 30 c. Podatnik jest również podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatnik w związku z nieuregulowaniem przez spółkę X należności za zakupiony towar wystąpił do sądu, a następnie do komornika o wyegzekwowanie tych należności. W 2005 r. została przysądzona Podatnikowi przez Sąd Rejonowy nieruchomość opisana jako działka zabudowana budynkiem mieszkalnym parterowym i budynkiem gospodarczym, pobudowanymi w latach pięćdziesiątych. Nieruchomość ta nabyta została w drodze licytacji. Do ceny nabycia w/w nieruchomości zaliczona została przysługująca Podatnikowi wierzytelność.

2. Przedmiot interpretacji: Podatnik zwraca się z zapytaniem czy ma obowiązek opłacania jakiegokolwiek podatku w związku z nabyciem nieruchomości na zasadzie przysądzenia, gdzie ceną nabycia było rozliczenie wierzytelności powstałej w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej? Czy obowiązek podatkowy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej powstanie dopiero wtedy, gdy nabyta nieruchomość, która powiększyła majątek firmy, zostanie sprzedana?

3. Stanowisko Wnioskodawcy: Zdaniem Podatnika, mając na uwadze podatek dochodowy, to przychód do opodatkowania wystąpi dopiero w momencie sprzedaży tej nieruchomości, gdyż obecnie nabył tę nieruchomość w drodze egzekucji i stanowi ona rozliczenie nieuregulowanej wierzytelności.

4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - przychodami z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących: a) środkami trwałymi, b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 1.500zł, c) wartościami niematerialnymi i prawnymi - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Stosownie do art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem lub stratą z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia, a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 dokonanych od tych środków trwałych.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz przedstawiony stan faktyczny przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej powstanie dopiero przy sprzedaży nabytej nieruchomości.

Stąd postanowiono, jak w sentencji. Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj