Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-191/05/CIP
z 14 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-191/05/CIP
Data
2005.02.14



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podstawa opodatkowania
skonto


Pytanie podatnika
Podatnik sformułował następujące pytania:
1. Czy w związku ze zmniejszeniem należności za dostawę objętą daną fakturą o kwotę tzw. skonta ma prawo do pomniejszenia podstawy opodatkowania o kwotę skonta przed otrzymaniem faktury korygującej?
2. Czy brak korekty faktury z której należność została pomniejszona o skonto pozbawia podatnika prawa do zmniejszenia podstawy opodatkowania o kwotę skonta?
3. Czy, jeżeli termin płatności za fakturę zawierającą prawo do skonta przypada w następnym miesiącu po wystawieniu faktury, podatnik jest zobowiązany do przyjęcia jako podstawy opodatkowania w miesiącu wystawienia faktury pełnej jej kwoty, a następnie po dokonaniu płatności za nią i uzyskaniu prawa do skonta do obniżenia podstawy opodatkowania za ten miesiąc na podstawie własnej wewnętrznej noty księgowej?
4. W przypadku dokonania przed datą dostawy i doręczenia faktury zawierającej prawo do skonta, przedpłaty w kwocie odpowiadającej należności z faktury pomniejszonej o skonto, czy do podstawy opodatkowania za miesiąc w którym została wystawiona faktura należy ująć kwotę wynikającą z faktury pomniejszoną o skonto mimo braku faktury korygującej?
Podatnik powołując się na art. 31 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) zwanej dalej ustawą o VAT stwierdza, że z ich treści wynika, że do czasu uzyskania prawa do skonta podstawa opodatkowania odpowiada kwocie należnej wynikającej z faktury. Uzyskanie prawa do skonta następuje dopiero po zapłaceniu należności z faktury pomniejszonej o kwotę skonta. W niniejszej sprawie Wnioskodawca stwierdza, że ma jedynie do czynienia z zapisem na fakturze, a nie aneksem do umowy lub innym dokumentem zawierającym oświadczenie woli wystawcy faktury. Dlatego też skonto wynikające z treści faktury, do którego prawo uzyskuje się dopiero po zapłacie za nią, należałoby zaliczyć do tzw. rabatów transakcyjnych. Stosownie do pisma Ministerstwa Finansów z dnia 07.10.1995 r. PP3-8222-2093/95 rabat udzielony po wystawieniu faktury wymaga faktury korygującej. Stanowisko to, według Podatnika, wydaje się mieć zastosowanie także w obecnym stanie prawnym. Z tego powodu zdaniem Wnioskodawcy należy uznać, że posiadanie faktury korygującej jest warunkiem pomniejszenia obrotu o skonto.
Stosownie do powyższego Podatnik przedstawił następujące stanowisko względem udzielonych zapytań:
1. Zmniejszenie należności o kwotę udzielonego skonta wymaga uzyskania faktury korygującej, ponieważ bez dokonania korekty nie zostanie zmniejszona podstawa opodatkowania.
2. Brak korekty faktury z której należność została pomniejszona o skonto pozbawia podatnika prawa do zmniejszenia podstawy opodatkowania o kwotę skonta. Podatnik bowiem do czasu otrzymania korekty nie posiada żadnego dokumentu upoważniającego do zmniejszenia podstawy opodatkowania, a jedynie posiada prawo do zmniejszenia płatności na rzecz dostawcy wynikające z zapisu na fakturze.
3. W sytuacji, gdy termin płatności za fakturę zawierającą prawo do skonta przypada w następnym miesiącu po wystawieniu faktury, podatnik jest zobowiązany do przyjęcia jako podstawy opodatkowania w miesiącu wystawienia faktury pełnej jej kwoty. Uznać należy, że po dokonaniu zapłaty za fakturę i uzyskaniu prawa do skonta, w razie nie wystawienia faktury korygującej przez wystawcę faktury, podatnik winien pozostawić kwotę skonta w miesiącu dokonania zapłaty jako przychód nie podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W przypadku otrzymania faktury korygującej pierwotną fakturę o kwotę skonta, podatnik jest zobowiązany do dokonania korekty podstawy opodatkowania w miesiącu doręczenia faktury korygującej.
4. W przypadku dokonania przed datą dostawy i doręczenia faktury zawierającej prawo do skonta, przedpłaty w kwocie odpowiadającej należności z faktury pomniejszonej o skonto, do podstawy opodatkowania za miesiąc w którym została wystawiona faktura należy ująć kwotę wynikającą z faktury pomniejszoną o skonto, postępując analogicznie jak w przypadku opisanym w pkt. 3.


Stan faktyczny:

Podatnik dokonuje zakupów w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Jeden z dostawców przyznaje Podatnikowi tzw. skonto polegające na prawie do zmniejszenia zapłaty za daną fakturę pod warunkiem jej opłacenia w terminie wynikającym z faktury.

Uprawnienie do zmniejszenia zapłaty o kwotę skonta jest zawarte w treści faktury. W niektórych przypadkach Podatnik dokonuje przedpłaty przed otrzymaniem dostawy i faktury zawierającej prawo do skonta.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Ad. 1 i 2. Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 – 22, art. 30 – 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. W myśl art. 29 ust. 4 obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Przepis art. 31 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, że podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. W myśl ust. 3 tegoż artykułu podstawa opodatkowania, o której mowa w ust. 1, nie obejmuje:

  1. rabatów za zapłatę z góry;
  2. opustów i zwrotów kwot z tytułu dokonanego nabycia udzielonych podmiotowi dokonującemu wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Skonto to według definicji zawartej w „Słowniku języka polskiego PWN” procentowe zmniejszenie sumy należności, przyznane nabywcy towaru na warunkach kredytowych, w razie zapłaty należności gotówką przed umówionym terminem.

Natomiast opust (rabat) to zniżka od sumy należnej za towar, przyznawana np. przy kupnie dużej ilości towaru.

Mając na uwadze powyższe definicje można utożsamić skonto z opustem i rabatem.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że przepis art. 31 ust. 1 ustawy o VAT za podstawę opodatkowania przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów przyjmuje kwotę nie obejmującą (nie zawierającą) skont udzielonych nabywcy za zapłatę faktury w określonym terminie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik otrzymuje w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów tzw. skonto polegające na prawie do zmniejszenia należności wykazanej na fakturze pod warunkiem jej opłacenia w terminie wynikającym z faktury. Uprawnienie do zmniejszenia zapłaty o kwotę skonta jest zawarte w treści faktury.

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie.

Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych opłat o podobnym charakterze.

Otrzymanie zatem przez Podatnika faktury z tytułu wenątrzwspólnotowego nabycia towarów zobowiązuje go do wystawienia faktury wewnętrznej, która powinna zawierać te same dane co do wartości transakcji wskazanej w fakturze wystawionej przez dostawcę, czyli powinna zawierać wartość dostawy z pominięciem skonta.

Zgodnie z § 28 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) przepisy § 12, § 16-20, § 22, §23 i § 26 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy.

Przepis § 19 ust. 1 ww. rozporządzenia stanowi, że w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

Zapłata należności w wymaganym terminie z uwzględnieniem skonta jest zdarzeniem przyszłym i niepewnym, którego ziszczenie się stwarza podstawę do wystawienia przez Podatnika faktury wewnętrznej korygującej, uwzględniającej wartość przekazanego skonta.

Ad. 3. Zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy o VAT w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9. W myśl ust. 6 cytowanego artykułu w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Zatem w przypadku, gdy termin płatności za fakturę zawierającą prawo do skonta przypada w następnym miesiącu po wystawieniu faktury, zgodnie z cytowanym wyżej art. 31 ust. 1 oraz art. 106 ust. 7 ustawy o VAT – w miesiącu wystawienia faktury przez dostawcę towarów, jak wskazano wyżej w odpowiedzi na pytanie 1 i 2, Podatnik jest zobowiązany do przyjęcia w wystawionej fakturze wewnętrznej podstawę opodatkowania nie pomniejszoną o przyznane skonto.

Wystawienie faktury wewnętrznej korygującej w związku z przyznanym skontem powoduje, że skorygowanie podatku powinno nastąpić w rozliczeniu miesięcznym, w którym dokonano zapłaty.

Ad. 4. Zgodnie z art. 20 ust. 7 ustawy o VAT przepis ust. 6 stosuje się odpowiednio do faktur wystawionych przez podatnika podatku od wartości dodanej potwierdzających otrzymanie przez niego od podatnika całości lub części należności przed dokonaniem dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju.

W myśl ust. 6 cytowanego artykułu w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

W związku z powyższym obowiązek podatkowy, w przypadku dokonania przedpłaty w kwocie odpowiadającej należności z faktury pomniejszonej o skonto przed dokonaniem dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, powstanie u Podatnika z momentem wystawienia przez dostawcę zagranicznego towaru faktury potwierdzającej otrzymanie należności – przedpłaty.

Jeśli natomiast kontrahent nie wystawił faktury potwierdzającej przedpłatę – zastosowanie mają zasady określone w odpowiedzi na pkt 1 i 2.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj