Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
TP/443-96/05
z 21 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
TP/443-96/05
Data
2005.12.21



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
przekazanie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Czy przekazywane przez podatnika nagródy rzeczowe kontrahentom, którzy w ustalonym umową okresie czasu dokonali zakupów o określonej wartości, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a tym samym czy podatnik ma obowiązek naliczania podatku naleznego z tytułu dokonania tych czynności ?Zdaniem podatnika przekazywanie towarów, o których mowa wyżej, kontrahentom dokonującym zakupu towarów o określonej wartości nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie :- art. 14a§1, 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( T. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. )

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce uznaje za nieprawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 05.10.2005 r. r. ( data wpływu do tut. Urzędu 11.10.2005 r. ) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów, wyrażające się w twierdzeniu, iż przekazywanie przez Spółkę nagród rzeczowych kontrahentom, którzy w ustalonym umową okresie czasu dokonali zakupów o określonej wartości, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, tym samym nie powoduje konieczności naliczenia podatku należnego z tytułu dokonania tych czynności.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 11.10.2005 r. spółka cywilna z siedzibą w Poznaniu, złożyła w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej opodatkowania podatkiem należnym przekazania nagród rzeczowych kontrahentom, którzy w ustalonym umową okresie czasu dokonali zakupów o określonej wartości.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka stosuje formę sprzedaży premiowej polegającej na nagradzaniu rzeczowym swoich odbiorców , którzy zgodnie z zawartą umową osiągnęli w ustalonym okresie czasu odpowiedni limit zakupów.Spółka twierdzi, iż wydatki związane z zakupami towarów przekazywanych następnie kontrahentom jako nagrody rzeczowe stanowią koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych, jednakże nie stanowią one wydatków na reprezentację i reklamę.W związku z powyższym Spółka twierdzi, iż przy zakupie towarów, o których mowa wyżej, przysługuje jej prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, natomiast przekazanie ich kontrahentom w formie nagród nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ustosunkowując się do stanowiska Wnioskodawcy wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje :

Zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług określają przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy , tj. m. in. rozporządzenie z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm. ).I tak zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa wyżej, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ( art. 7 ust. 1 ww. ustawy o VAT ).

Dostawą towarów w rozumieniu przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jest również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, w szczególności :1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców , akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części ( art. 7 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o VAT ). Jednakże przepis art. 7 ust. 2 ustawy o ptu nie znajduje zastosowania m.in do przekazywanych prezentów o małej wartości ( art. 7 ust. 3 ustawy o VAT ).

Prezentami o małej wartości, w rozumieniu ustawy o VAT, są przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:- o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób,- których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa wyżej, jeżeli jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towaru nie przekracza 5 zł. ( art. 7 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy o VAT ).

Zatem wskazać należy, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wszelkie przekazania bez wynagrodzenia towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika w formie prezentów przekraczających małą wartość, w rozumieniu przepisu art. 7 ust. 4 ustawy, na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dnia 05.10.2005 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 11.10.2005 r. ) wynika, iż nagrody rzeczowe przekazywane kontrahentom w ramach prowadzonej sprzedaży premiowej, należą do przedsiębiorstwa Spółki, której w związku z ich nabyciem przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Wnioskodawca nie wskazuje jednak czy przekazywane nagrody rzeczowe mają charakter prezentów o małej wartości, w rozumieniu ustawy o VAT.

Jeżeli zatem przekazywane kontrahentom przez Spółkę nagrody rzeczowe spełniają kryteria prezentów o małej wartości, przekazanie ich nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast w sytuacji, gdy nagrody, o których mowa wyżej, nie są prezentami o małej wartości, ich przekazanie stanowi odpłatną dostawę towarów podlegającą, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT. Tym samym w momencie przekazania kontrahentowi nagrody rzeczowej nie będącej prezentem o małej wartości, w rozumieniu ustawy o ptu, Spółka zobowiązana jest do wystawienia faktury wewnętrznej z wykazanym podatkiem należnym z tytułu dokonanej czynności.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika we wniosku z dnia 05.10.2005 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 11.10.2005 r. ) i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj