Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim
U.S.I/3.415-33/2005
z 24 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.I/3.415-33/2005
Data
2005.11.24



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
podatek od nieruchomości
umowa najmu


Pytanie podatnika
  1. Czy kwoty otrzymane jako zwrot zapłaconego podatku od nieruchomości oddanej do używania na potrzeby działalności gospodarczej stanowią przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlegają wykazaniu w zeznaniu rocznym?
  2. Czy kwota zapłacona tytułem podatku od nieruchomości za bydynek i grunt oddany do używania na potrzeby prowadzonej działności gospodarczej stanowi koszt uzyskania przychodu?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Pan jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, na podstawie umowy użyczenia z dnia 1 września 2005 r., udostępnił synowej nieodpłatnie budynek gospodarczy wraz z gruntem dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. W/w umowa zawiera postanowienie, iż wszelkie koszty związane z użytkowaniem przedmiotów umowy pokrywa biorący do używania. Natomiast zapłacony przez właściciela podatek od nieruchomości jest zwracany przez użyczającego.

Ponadto nadmienia Pan, iż fakt zawarcia umowy użyczenia zgłosił w urzędzie gminy celem wymiaru podatku od nieruchomości według stawek przewidzianych dla powierzchni wykorzystywanych pod działalność gospodarczą. Decyzja dotycząca podatku i opłat lokalnych, została wystawiona na Pana jako właściciela nieruchomości. Następnie każdorazowa kwota zapłaconego przez Pana podatku od nieruchomości w części przypadającej na budynek i grunt wykorzystywany pod działalność gospodarczą, zgodnie z umową użyczenia jest Panu zwracany.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, iż zgodnie z treścią art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nie oznaczony na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Stosownie do art. 16 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. Nie jest jednak przychodem wartość czynszowa lokali lub budynków mieszkalnych udostępnionych osobom pozostającym z podatnikiem w stosunku pracy, dla których stanowi ona nieodpłatne świadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 1.

Jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny albo oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, oświatowo-wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym, nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części, a wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.

Zatem, zgodnie z cytowanymi przepisami ustawy o podatku dochodowym nie wystąpi u Pana przychód ani koszty zyskania przychodów z tytułu nieodpłatnego użyczenia nieruchomości, bowiem nieodpłatne użyczenie nastąpiło osobie która jest członkiem Pana rodziny.

Wobec powyższego, przedstawione przez Pana stanowisko należy uznać za nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj