Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/176/PD-I/415/22-2/2005
z 17 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/176/PD-I/415/22-2/2005
Data
2006.02.17



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
spółka komandytowa
umowa cywilnoprawna


Pytanie podatnika
Sposób zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez Spółkę na rzecz Komplementariusza z tytułu wynagrodzenia z wszelkiego rodzaju umów cywilnoprawnych i sposób rozliczenia tych kosztów u Komplementariusza proporcjonalnire do jego udziału w zysku Spółki ?


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 03.10.2005 r. Pani X Firmy Prawniczej Y w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe, w części dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez Spółkę na rzecz Komplementariusza z tytułu wynagrodzenia z wszelkiego rodzaju umów cywilnoprawnych i rozliczenia tych kosztów u Komplementariusza proporcjonalnie do jego udziału w zysku Spółki.

Pani X, wnioskiem z dnia 03.10.2005 r. (wpłynął w dniu 10.10.2005 r.) wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów podatkowych w sprawie rozliczania przychodów i kosztów odpowiednio: uzyskanych i poniesionych przez wspólników spółki osobowej - spółki komandytowej, w sytuacji wyłączenia z zastosowania art. 46 i art. 121 § 1 Kodeksu spółek handlowych.

Pismem z dnia 12.12.2005 r. wezwano podatniczkę do usunięcia braków w w/w wniosku poprzez sprecyzowanie zapytania i ograniczenie go wyłącznie do indywidualnej sprawy wnioskodawczyni jako podatnika i wspólnika spółki komandytowej - Komplementariusza. Wniosek został uzupełniony przez podatniczkę pismem z dnia 27.12.2005 r. (wpłynął w dniu 03.01.2006 r.).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest Komplementariuszem spółki Firma Prawnicza Y, a Komandytariuszem jest osoba prawna. Jednocześnie Pani X, niezależnie od udziału w spółce, jest radcą prawnym prowadzącym indywidualną kancelarię radcy prawnego. W spółce komandytowej Wnioskodawca uczestniczy natomiast jako osoba fizyczna.

Wspólnicy w umowie spółki postanowili, że Komandytariusz uczestniczy w zyskach w 70 % , w stratach zaś w 100 %, natomiast Komplementariusz uczestniczy w zyskach w 30 %, w stratach zaś nie uczestniczy.

W umowie spółki wspólnicy wyłączyli zastosowanie art. 46 Kodeksu spółek handlowych umieszczając następujący zapis: „jeżeli spółka zawrze z Komplementariuszem lub Komandytariuszem jakąkolwiek umowę cywilnoprawną lub umowę o pracę, obejmującą choćby częściowo swym zakresem prowadzenie spraw spółki lub świadczenie pracy na rzecz spółki, to z tytułu każdej czynności powziętej w wykonaniu tej umowy Komplementariuszowi lub Komandytariuszowi należne będzie wynagrodzenie, natomiast przepisu art. 46 w związku z art. 103 Kodeksu spółek handlowych nie stosuje się.”

Jednocześnie wspólnicy w tejże umowie wprowadzili zapis, że: „Komandytariusz ma prawo prowadzenia spraw spółki, natomiast przepis art. 121 § 1 Kodeksu spółek handlowych w tym zakresie zostaje wyłączony.”

Zgodnie z umową spółki Komplementariusz wnosi jako wkład świadczenie pracy w charakterze radcy prawnego.

Pani X pyta, czy wydatki poniesione przez Spółkę na rzecz Komplementariusza – osoby fizycznej z tytułu wynagrodzenia z wszelkiego rodzaju umów cywilnoprawnych stanowią w całości koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów podatkowych, który ponosi każdy wspólnik, w szczególności Komplementariusz oraz czy Komplementariusz winien ujmować te koszty proporcjonalnie do udziału w zyskach Spółki.

Zdaniem podatniczki ponoszone przez Spółkę na rzecz Komplementariusza będącego osobą fizyczną, wydatki tytułem wynagrodzenia stanowią w całości koszt uzyskania przychodu, przy czym koszt ten ponosi każdy wspólnik, także otrzymujący to wynagrodzenie, wprost proporcjonalnie do udziału w zyskach.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach nie podziela stanowiska podatniczki.

Do przedstawionego w zapytaniu problemu mają bowiem zastosowanie przepisy art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.). Zgodnie z dyspozycją tego przepisu nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

Ponieważ spółka komandytowa jest rodzajem spółki osobowej i tym samym nie posiada osobowości prawnej, z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami są poszczególni wspólnicy. Zarówno przychody jak i koszty określa się dla wspólników, a nie dla spółki.

W konsekwencji wydatek z tytułu pobieranego wynagrodzenia przez wspólnika będącego osobą fizyczną nie będzie stanowił dla niego kosztu uzyskania przychodu. Wynagrodzenie to będzie natomiast kosztem uzyskania przychodu dla pozostałych wspólników w takiej wysokości, w jakiej partycypują oni w zyskach spółki.

Otrzymane przez wspólnika Spółki będącego osobą fizyczną wynagrodzenie, będzie przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznym, ponieważ ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera zwolnień dotyczących takich przychodów.

Mając powyższe na uwadze, w świetle przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego stwierdza, iż stanowisko podatniczki w sprawie zaliczenia w koszty uzyskania przychodu jej wynagrodzenia jako Komplementariusza Spółki jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj