Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/406/415/DJW/06
z 9 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/406/415/DJW/06
Data
2006.01.09



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy koszt zakupu ocieplaczy może stanowić koszt uzyskania przychodu dla spółki, czy też nie i w związku z tym każdy pracownik powinien zapłacić podatek od w/w kwoty stanowiącej jego przychód.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 14 listopada 2005 roku, uzupełnionym dnia 7 grudnia 2005 roku, za nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że spółka prowadzi inwestycje związane ze zmianą systemu ogrzewania. Prace te są spóźnione i centralne ogrzewanie nie funkcjonuje w pełni. Chcąc zapewnić pracownikom odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach zakupili Państwo polarowe ocieplacze w cenie jednostkowej 25,00 plus VAT. Łącznie koszt zakupu wyniósł ok. 3.000,00 PLN. Zakupu dokonano ze środków obrotowych spółki. Zwracają się Państwo z zapytaniem, czy koszt zakupu w/w ocieplaczy może stanowić koszt uzyskania przychodu dla Spółki, czy też nie i w związku z tym każdy pracownik powinien zapłacić podatek od w/w kwoty stanowiącej jego przychód.

Stoją Państwo na stanowisku, iż poniesione koszty stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodu, bowiem zgodnie z art. 207 par. 2 kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach pracy, a koszty z tego tytułu obciążają zatrudniającego.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ustawy. Uregulowanie to oznacza, że poniesione wydatki, aby mogły być uznane za koszt uzyskania przychodów, powinny być w sposób bezpośredni lub pośredni związane z uzyskanym przychodem. Sformułowanie cytowanego przepisu sprawia, że kosztami uzyskania przychodu są wszelkie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu. Oznacza to, że przy kwalifikowaniu poniesionych kosztów należy brać pod uwagę przeznaczenie wydatku i jego związek z uzyskanym przychodem.

A przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikowi odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach pracy oraz ubranie ochronne.

W związku z powyższym przyjąć należy, iż wyposażenie pracownika w kurtki polarowe pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskanym przychodem, jeżeli ma wpływ na wielkość tego przychodu lub jego powstanie. Udowodnienie związku kosztu z przychodem należy do strony.

Ponadto, stwierdzić należy, iż zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm./ opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do zapisu art. 12 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone przez pracownika, jak rónież wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Natomiast art. 21 ust. 1 pkt. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, iż wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Są one zawarte w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy /t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 169 poz. 1650/.

Tak więc, jeżeli pracodawca wypełnia wobec pracownika obowiązki na podstawie Kodeksu pracy i powołanych przeoisów bhp to wartość przekazywanej pracownikom odzieży jest zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie wyżej cytowanego art. 21 ust. 1 pkt. 11 usawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przeciwnym przypadku stanowić będzie dla pracowników przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj