Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubinie
PP.443/1/132/84/05
z 8 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443/1/132/84/05
Data
2005.11.08



Autor
Urząd Skarbowy w Lubinie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
odzież
usługi najmu


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się o udzielenie pisemnej informacji w sprawie momentu powstania obowiązku podatkowego od usług wynajmu odzieży roboczej. Usługa polega na oddaniu Najemcy do używania odzieży roboczej, której Wynajmujący jest właścicielem. Na usługę składa się: pranie, odbiór brudnej i dostawa czystej odzieży oraz jej transport. Zdaniem podatnika, obowiązek podatkowy powstaje tak, jak w przypadku usługi najmu, dzierżawy oraz leasingu PKWiU 71.40, tj. w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w fakturze lub w umowie (podstawa prawna art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług Dz. U. Nr 54, poz. 535). Jednakże podatnik ma wątpliwości, czy nie powinien stosować przepisów ustawy dotyczących powstania obowiązku podatkowego dotyczącego sprzedaży usługi pralniczej PKWiU 93.01 - tj. z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi (podstawa prawna: art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług Dz. U. Nr 54, poz. 535).W uzupełnieniu wniosku podatnik informuje, że przedmiotowa usługa polega przede wszystkim na wynajmie odzieży roboczej. W ramach wynajmu wynajmujący zapewnia czystą odzież roboczą, w usługę wliczone są więc także czynności związane z ciągłym utrzymaniem jej w czystości, tj. pranie, odbiór i dostawa czystej odzieży oraz jej transport. ww. usługa sklasyfikowana jest pod Nr PKWiU 71.40. Podatnik jest przekonany, że podany przez niego Nr PKWiU jest prawidłowy i nie widzi konieczności ustalenia w upoważnionym organie statystycznym, do jakiego grupowania PKWiU należy zaliczyć przedmiotową usług. Podatnik oświadcza, że zgodnie ze stanem na dzień złożenia niniejszego wniosku w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.


Zgodnie z opisanym stanem faktycznym podatnik świadczy usługę w zakresie wynajmu odzieży roboczej. Usługa obejmuje pranie, odbiór brudnej i dostawę czystej odzieży oraz jej transport. W tym przypadku należy uznać, że jest to usługa ciągła i poszczególne składniki tej usługi nie mają znaczenia przy określeniu momentu powstania obowiązku podatkowego od całej usługi.
W przypadku świadczenia usług zasadą jest, w myśl art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Usługa jest wykonana gdy usługodawca zrealizował wszystkie czynności składające się na określony rodzaj usługi. Jest to proste przy określeniu momentu wykonania usługi jednorazowej. Natomiast trudności istnieją w przypadku określenia momentu wykonania tzw. usług ciągłych, w formie ciągłych dostaw towarów, np. energii, wody, gazu itp. lub ciągłego świadczenia usług np. najmu, ochrony, zarządzania itp. Dlatego dla tych rodzajów usług określono w ustawie o VAT szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego.
W art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy określono, że w przypadku świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, a także usług ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.
W przypadku zatem świadczonych przez podatnika usług wynajmu odzieży roboczej, obowiązek podatkowy powstaje najpóźniej z upływem ustalonego w umowie terminu płatności, a przy jej braku terminu ustalonego w fakturze, chyba że podatnik otrzymał zapłatę jeszcze przed tym terminem, gdyż wówczas obowiązek zaistnieje z chwilą otrzymania zapłaty.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj