Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/423/382/DJW/05
z 1 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/423/382/DJW/05
Data
2005.12.01



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
sprzedaż środków trwałych
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy podatnik powinien zapłacić podatek dochodowy od w/w budynku mieszkalno-biurowego w momencie likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej oraz czy powinien Pan zapłacić podatek dochodowy w przypadku ewentualnej późniejszej sprzedaży w/w budynku mieszkano-biurowego w okresie 60 miesięcy od momentu likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 11 października 2005 roku, uzupełnionym dnia 24 listopada 2005 roku, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, za nieprawidłowe w części dotyczącej sprzedaży środka trwałego w okresie 60 miesięcy od momentu likwidacji działalności oraz za prawidłowe w części dotyczącej przeznaczenia środka trwałego pozostałego po zakończonej działalności na cele prywatne.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że jest Pan właścicielem budynku mieszkalno-biurowego /część mieszkalna stanowi 33,81%, zaś część biurowa 66,19%/. Był on budowany w latach 1993 - 95 na terenie należącym do Pana i małżonki. W trakcie budowy był odliczany podatek VAT. Budynek ten był wykorzystywany w działalności gospodarczej. Znajdował się na środkach trwałych firmy i został częściowo zamortyzowany. W dniu 8 września 2005 roku zlikwidował Pan działalność gospodarczą. Po zakończeniu działalności w/w budynek mieszkalno-biurowy przeznaczył Pan na własne cele.Zadaje Pan pytanie, czy powinien zapłacić podatek dochodowy od w/w budynku mieszkalno-biurowego w momencie likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej oraz czy powinien Pan zapłacić podatek dochodowy w przypadku ewentualnej późniejszej sprzedaży w/w budynku mieszkano-biurowego w okresie 60 miesięcy od momentu likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej.

Stoi Pan na stanowisku, iż nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego w przypadku przeznaczenia w/w budynku mieszkalno-biurowego na cele prywatne, a także w przypadku jego sprzedaży w okresie następnych 60 miesięcy.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Z treści art. 10 ust. 2 pkt. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity w Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ), wynika, iż zbycie rzeczy będących składnikami majątku związanymi z działalnością gospodarczą ustawodawca traktuje jako przychód z działalności gospodarczej, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, a dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych środkami trwałymi podlegającymi amortyzacji są nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytkowania w dniu przyjęcia: - budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, - maszyny, urządzenia i środki transportu, - inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą

Art. 14 ust. 2 pkt. 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, określa iż, przychodem z działalności gospodarczej są również: 1) przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących: a) środkami trwałymi, b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500zł, c) wartościami niematerialnymi i prawnymi - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się jednak w myśl art. 14 ust. 2c cyt. ustawy przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

W myśl Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 1999 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) /Dz. U. Nr 112 poz. 1316 z późn. zm./ uwzględnionego przez Klasyfikację Środków Trwałych /Dz. U. Nr 112 poz. 1317 z późn. zm./ budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.

W związku z powyższym przyjąć należy, iż przychód z odpłatnego zbycia wybudowanego na cele prowadzonej działalności gospodarczej budynku mieszkalno-biurowego / część mieszkalna 33,81% , część biurowa 66,19%/ wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, należy potraktować jako przychód z działalności gospodarczej w sytuacji, gdy między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności i dniem jego odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat. W cytowanej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest przepisów, które regulowałyby w jakikolwiek sposób obowiązek podatkowy od czynności wycofania środka trwałego z działalności gospodarczej. Czynność wycofania środka trwałego z działalności gospodarczej, w tym przypadku budynku mieszkalno-biurowego nie wywołuje żadnych skutków w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86 poz. 960 ze zm./ wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł oraz od załączników po 0,50 gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj