Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/188/PDI-423/23-1/2005
z 26 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/188/PDI-423/23-1/2005
Data
2006.01.26


Referencje


Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych


Słowa kluczowe
odpisy amortyzacyjne
przekształcanie podmiotów
spółka komandytowa
sukcesja


Pytanie podatnika
Czy po stronie spółki przekształconej wystąpi sukcesja praw i obowiązków spółki przekształcanej, a w szczególności: (�) czy spółka przekształcona jest uprawniona do kontynuowania odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem zasad amortyzacji stosowanych przez spółkę przekształcaną ?


Z treści wniosku wynika, że Spółka, będąca spółką z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza wszcząć procedurę zmiany formy prawnej poprzez przekształcenie w spółkę komandytową (na podstawie art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych). Na mocy art. 553 § 3 ksh wszyscy wspólnicy spółki przekształcanej staną się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej. Przekształcenie nie spowoduje zmiany w wartości wkładów posiadanych przez wspólników, ani też struktury udziałów. Spełnione zostaną warunki wynikające z § 4 art. 551 ksh, tj. przekształcana spółka nie będzie znajdować się w stanie likwidacji, ani też upadłości. Wypełnione zostaną także wymogi natury formalnej związane z omawianym przekształceniem.

Zdaniem podatnika, w zakresie cywilistycznym instytucja przekształcenia z art. 551 ksh jest jedynie zmianą formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku przekształcenia na mocy 551 ksh nie powstaje nowy podmiot prawny, lecz zachodzi kontynuacja działalności podmiotu przekształcanego w innej formie prawnej. Zgodnie z art. 553 ksh nowo powstałemu podmiotowi przysługują, co do zasady, prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Z powyższym koresponduje art. 93a § 2 pkt 1 lit. b w zw. z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej stanowiący, iż jeśli szczegółowe przepisy nie stanowią inaczej osobowa spółka handlowa powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki. Spółka stoi na stanowisku, że interpretacja powołanych art. 93a § 2 pkt 1 lit. b w zw. z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej prowadzi do wniosku, iż co do zasady, przekształcenie, o którym mowa w art. 551 ksh pozostaje neutralne podatkowo.

Zdaniem podatnika, Spółka powstała w wyniku przekształcenia przejmuje część ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej od spółki przekształcanej, także w zakresie zobowiązań podatkowych. Jeśli szczegółowe regulacje nie stanowią inaczej, spółka powstała po przekształceniu kontynuuje wykorzystanie ulg i uprawnień podatkowych uzyskanych przed przekształceniem oraz obciążają ją zobowiązania z tego okresu.

Spółka zauważa również, że wobec istnienia wyraźnych zapisów art. 16g ust. 9 i art. 16h ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, spółka powstała z przekształcenia jest uprawniona do kontynuowania odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowych zasad amortyzacji spółki przekształcanej. Odpisów dokonuje się od wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych spółki przekształcanej.

Rozpatrując wniosek podatnika Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, co następuje.

Podstawę prawną przekształceń spółek prawa handlowego stanowią przepisy działu III ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Zgodnie z art. 551 § 1 ksh spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Dalej art. 553 kodeksu stanowi, że spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Z § 2 art. 553 ksh wynika, że spółka przekształcona pozostaje podmiotem praw i obowiązków administracyjnych, w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które przysługiwały spółce przed przekształceniem. Mamy więc do czynienia z zasadą ciągłości podmiotowej spółki przekształcanej i spółki przekształconej. Sytuacja komplikuje się, gdy spółka kapitałowa przekształca się w spółkę osobową i odwrotnie. W wyniku przekształcenia spółki kapitałowej w osobową powstaje nowy podmiot prawa - pozbawiony osobowości prawnej. Trudno tu mówić o tożsamości podmiotów. Istniała spółka kapitałowa, osoba prawna, wyposażona we wszystkie atrybuty podmiotu prawa a powstaje spółka osobowa, jednostka organizacyjna wyposażona w zdolność prawną, ale nieposiadająca osobowości prawnej.

Skutki podatkowe przekształcenia spółek zostały unormowane w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.). W myśl art. 93 a § 2 pkt 1 lit. b w związku z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. Taki stan prawny pozwala jednoznacznie stwierdzić, że proces przekształcania się spółek jest związany z sukcesją podatkową spółki przekształconej. Sukcesja podatkowa nie obejmuje jedynie tych praw i obowiązków, które miała spółka kapitałowa, a które nie funkcjonują w spółkach osobowych, w związku z czym prawa te i obowiązki nie mogą przejść po przekształceniu na spółkę komandytową.

Co do możliwości kontynuacji odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem zasad amortyzacji stosowanych przez spółkę przekształcaną, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia, co następuje.

Pojęcie amortyzacji i zasady jej stosowania są uregulowane w artykułach od 16a do 16m ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Artykuł 16g ust. 9 ustawy stanowi, że w razie m.in. przekształcenia formy prawnej, dokonywanej na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartość niematerialnych i prawnych podmiotu powstałego po przekształceniu ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształconego. Zgodnie z art. 16h ust. 3 podmioty, o których mowa w art. 16g ust.9, powstałe z przekształcenia, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony.

Wobec powyższego, w sytuacji opisanej przez Spółkę we wniosku, zachodzi kontynuacja praw i obowiązków Spółki z o.o. przez Spółkę komandytową.W szczególności Spółka komandytowa (spółka przekształcona) ma prawo kontynuowania metody amortyzacji przyjętej przez Spółkę z o.o. (spółka przekształcana). Amortyzacji dokonuje z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach uznaje stanowisko podatnika za prawidłowe.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj