Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443-35045A/05/262671/128/123/mk
z 22 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443-35045A/05/262671/128/123/mk
Data
2005.08.22



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
koszt kwalifikowany
odliczenie podatku od towarów i usług
pomoc bezzwrotna
pomoc zagraniczna


Pytanie podatnika
Czy podatnik może odliczyć podatek naliczony od zakupów sfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, związanych z realizowanym projektem, który zostanie nieodpłatnie przekazany instytucjom rynku pracy?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 15.07.2005 r. (wpływ: 18.07.2005 r.) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż w kwestii odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakupy związane z realizowanym projektem „Rozwój i modernizacja instrumentów i instytucji rynku pracy”, które zostaną sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego - przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy m.in. usługi: edukacyjne, związane z organizacją, prowadzeniem szkoleń i konferencji, zarządzania, doradztwa, konsultingu, marketingu, promocji i reklamy, tłumaczeń, wydawnicze, poligraficzne, badawczo-rozwojowe.

Spółka złożyła wniosek o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego projektu skierowanego do instytucji rynku pracy w województwach: małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. W ramach tego projektu będą wykonane m.in. analizy, ekspertyzy, usługi doradcze i konsultingowe, usługi w zakresie organizacji i prowadzenia szkoleń i konferencji. Czynności te nie będą związane ze sprzedażą opodatkowaną. Efekty prac wykonanych w projekcie będą nieodpłatnie przekazane instytucjom rynku pracy.

Jeżeli projekt ten zostanie wybrany do realizacji, wówczas umowa o dofinansowanie zostanie podpisana z Ministerstwem Gospodarki i Pracy.

Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii, czy Spółka może odliczyć podatek z faktur VAT dokumentujących zakupy związane z realizowanym projektem „Rozwój i modernizacja instrumentów i instytucji rynku pracy”, które zostaną sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zdaniem Podatnika, Spółka nie może dokonać odliczenia z faktur VAT dokumentujących zakupy, które zostaną sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i które nie są związane ze sprzedażą opodatkowaną.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do treści § 23 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zarejestrowanym podatnikom, którzy dokonują nabycia towarów i usług lub importu towarów za środki finansowe bezpośrednio im przekazane na odrębny rachunek bankowy, na którym są ulokowane wyłącznie środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w § 6 ust. 3 i 4, przysługuje zwrot podatku naliczonego. Jednakże, zgodnie z § 24 ust. 3 powołanego rozporządzenia, przepis § 23 nie ma zastosowania przy nabyciu za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, gdy kwota podatku została zaliczona do objęcia kosztami kwalifikowanymi w rozumieniu przepisów regulujących zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Z powyższego wynika, że podatnikowi przysługuje zwrot podatku naliczonego w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej nie została zaliczona do objęcia „kosztami kwalifikowanymi” w rozumieniu przepisów regulujących zasady korzystania z tych środków.

Zwrot podatku naliczonego nie przysługuje natomiast, gdy towary i usługi sfinansowane ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej zostały objęte „kosztami kwalifikowanymi” w rozumieniu przepisów regulujących zasady korzystania z tych środków.
Jednakże w kwestii tej nadmienia się, że w przepisach prawa podatkowego nie zostało zdefiniowane pojęcie „koszty kwalifikowane”. Obowiązek takiej kwalifikacji spoczywa na beneficjencie, który winien mieć na uwadze m.in. następujące okoliczności:
- swój status, tzn. czy jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, czy też korzysta ze zwolnienia od podatku,
- czy istnieje związek ze sprzedażą opodatkowaną nabywanych towarów i usług finansowanych ze środków pomocowych.

Można uznać, że podatek naliczony od zakupów sfinansowanych z bezzwrotnej pomocy zagranicznej nie stanowi tzw. „kosztu kwalifikowanego” w przypadku, gdy:
- beneficjent jest podatnikiem podatku od towarów i usług, a nabywane towary czy usługi mają związek ze sprzedażą opodatkowaną, gdyż kwota podatku naliczonego od tych zakupów na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podlega odliczeniu od podatku należnego,
- brak jest związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną, lecz podatnik może zaliczyć nie odliczony podatek do kosztów uzyskania przychodów, tj. może skompensować go w postaci zmniejszenia swoich zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z podanych przez Spółkę danych wynika, że podatek naliczony od zakupów, które zostaną sfinansowane w ramach projektu „Rozwój i modernizacja instrumentów i instytucji rynku pracy” nie będzie miał związku ze sprzedażą opodatkowaną.

Podatek naliczony od tych zakupów zrealizowanych w związku z przedmiotową inwestycją nie może być również zakwalifikowany jako koszt uzyskania przychodów. W art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) postanowiono bowiem, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a, 47c, 47d i 116.

Mając na uwadze przedstawione okoliczności, zdaniem tutejszego organu, nie będzie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów sfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, związanych z realizacją projektu „Rozwój i modernizacja instrumentów i instytucji rynku pracy”.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika / płatnika / inkasenta / następcy prawnego podatnika / osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj