Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo
US31/PP/4210/88/2006
z 19 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US31/PP/4210/88/2006
Data
2006.01.19



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
podwyższenie kapitału zakładowego
sprzedaż udziałów


Pytanie podatnika
Czy kosztami uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży udziałów wniesionych do Spółki aportem , będzie wartość podwyższenia kapitału zakładowego o aport, którego przedmiotem były te udziały jak również wszystkie koszty związane z wcześniejszym podnoszeniem kapitału zakładowego ( podatek od czynności cywilno prawnych,obsługi prawnej itp.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (Dz. U.z 2005r nr.8 poz.60+późn.zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bemowo stwierdza że stanowisko przedstawione przez Spółkę w piśmie z dnia 20.10.2005r (data wpływu 21.10.2005) ,uzupełnione pismem z dnia 09.11.05 oraz 09.12.05), dotyczące kosztów uzyskania przychodów powstałych po stronie Spółki z tytułu sprzedaży udziałów w innej spółce wniesionych do tejże Spółki aportem w celu podwyższenia jej kapitału zakładowego jest nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Wnioskiem z dnia 20.10.2005r ( data wpływu 21.10.2005) uzupełnionym pismem z dnia 09.11.oraz 09.12.2005r , Sp.z o.o. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Bemowo, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art.14a§1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Stan faktyczny.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika , że Spółka dokonała podwyższenia kapitału zakładowego poprzez podwyższenie wartości nominalnej istniejących udziałów. Podwyższenie kapitału zakładowego nastąpiło poprzez wniesienie do spółki aportem udziałów w innej spółce.Spółka, której kapitał zakładowy został podwyższony aportem dokonuje sprzedaży udziałów otrzymanych z tego tytułu

Zdaniem Spółki kosztami uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży udziałów wniesionych do spółki aportem, będzie wartość podwyższenia kapitału zakładowego o aport, których przedmiotem były te udziały jak również wszystkie koszty związane z wcześniejszym podnoszeniem kapitału zakładowego( podatek od czynności cywilno prawnych, obsługi prawnej itp.) i późniejszą sprzedażą nabytych w drodze aportu udziałów .

Odnosząc się do przedstawionego stanowiska , Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bemowo stwierdza:
Dokonując oceny skutków podatkowych przedstawionego stanu faktycznego należy kierować się przepisami art. 15 ust. 1k oraz art. 15. ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r nr. 54 poz. 654 +późn. zm.).
Art. 15 ust. 1k w/w ustawy stanowi, iż w przypadku odpłatnego zbycia udziałów(akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny , na dzień zbycia tych udziałów (akcji)wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości :
1. nominalnej wartości objętych udziałów (akcji), wkładów z dnia ich objęcia jeżeli te udziały(akcje)wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,
2. wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa ,określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji ),wkładów,nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.

Natomiast jak stanowi art. 15 ust.1w/w ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów , z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.Warunkiem uznania wydatku za koszt uzyskania przychodów jest istnienie pomiędzy nimi a osiąganymi przychodami związku przyczynowo - skutkowego, czyli wskazanie ,że poniesione wydatki mają wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Podwyższenie kapitału zakładowego nie powoduje powstania przychodu dlatego też kosztami uzyskania przychodów nie mogą być koszty związane z wniesieniem do spółki tytułem aportu zbywanych następnie udziałów w sytuacji , gdy przychody otrzymane na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego nie są w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami ,stosownie do postanowień art. 12 ust. 4 pkt. 4.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj