Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-252/247/05/PK
z 14 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-252/247/05/PK
Data
2005.10.14



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
badanie rynku
koszty uzyskania przychodów
usługi w zakresie badań i analiz


Pytanie podatnika
czy wydatki poniesione na badania rynkowe oraz analizy prawne i finansowe mające na celu poszerzenie rynków zbytu, a tym samym wzrost sprzedaży, podatnik ma prawo uznać jako koszt uzyskania przychodu w dniu poniesienia kosztu w świetle art. 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych?


Postanowienie

Na podstawie art. 14 a § 4 w związku z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie, które wpłynęło do tutejszego urzędu w dniu 25.08.2005 r.

postanawia

- uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe

Uzasadnienie

W przedstawionym stanie faktycznym podstawowa działalność Spółki polega na wydzierżawianiu cystern tj. wagonów kolejowych służących do przewozu płynnych produktów naftowych, chemicznych oraz spożywczych. Podatnik zamierza zwiększyć obecnie wykorzystanie swoich aktywów poszerzając grupę klientów zagranicznych.

Spółka XXX Sp. z o.o. kierując się chęcią zwiększenia sprzedaży swoich usług zdecydowała się na przeprowadzenie analizy rynków zagranicznych w poszukiwaniu nowych klientów. W tym celu zleciła niezależnym firmom przeprowadzenie analizy finansowej oraz opracowanie konsekwencji prawnych rozszerzenia zasięgu terytorialnego swojej działalności oraz możliwych form prawnych funkcjonowania Spółki poza granicami Polski.

Dopiero po przeprowadzeniu stosownych analiz oraz weryfikacji uzyskanej dokumentacji pod kątem potencjalnych korzyści jak i ewentualnych zagrożeń podatnik jest w stanie ustalić czy i kiedy jest gotowy na zmiany w strukturze sprzedażowej.

W związku z tym podatnik zwraca się z zapytaniem

czy wydatki poniesione na badania rynkowe oraz analizy prawne i finansowe mające na celu poszerzenie rynków zbytu, a tym samym wzrost sprzedaży, podatnik ma prawo uznać jako koszt uzyskania przychodu w dniu poniesienia kosztu w świetle art. 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem podatnika aby rozważyć czy dany wydatek z punktu widzenia ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest kosztem uzyskania przychodu należy ustalić związek pomiędzy poniesionym kosztem a możliwym do osiągnięcia przychodem. W opinii Podatnika nie jest warunkiem koniecznym przyporządkowanie konkretnego przychodu do danego wydatku tzn. faktyczne jego osiągniecie, aby dany koszt można było uznać za koszt uzyskania przychodu. Warunkiem dostatecznym w tym przypadku jest wykazanie celu przychodowego jaki towarzyszy danym kosztom oraz przedstawienie możliwości jego osiągnięcia, nawet gdyby zamierzony przychód nie został ostatecznie osiągnięty.

Ponadto Podatnik stoi na stanowisku, że w ramach planowania strategicznego koszty przeprowadzenia analiz i badań są niezbędne aby Zarząd Spółki mógł racjonalnie podejmować decyzje co do dalszego rozwoju Spółki. Podatnik ponosi koszty badań, analiz, weryfikacji finansowo-prawnych w celu pozyskania owych kontrahentów i podpisania nowych umów dzierżawy cystern, a co za tym idzie zwiększenia swoich przyszłych przychodów. Tego rodzaju wydatki nie zostały wymienione w katalogu kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego Warszawie potwierdzając stanowisko Podatnika informuje, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. Nr 54 z 2000 r. poz.654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.Natomiast kwestię rozliczenia kosztów w czasie regulują przepisy art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którymi koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania przychodów poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, choć ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe, w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Powyższe oznacza, iż wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wymienionych w ustawie w art. 16 ust. 1, są kosztami uzyskania przychodów o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Są to więc, koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z funkcjonowaniem firmy. Natomiast jeżeli kosztów nie można bezpośrednio lub pośrednio przyporządkować uzyskanym przychodom, ponieważ są związane z całokształtem działalności Podatnika, wówczas podlegają one zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.

Wobec czego, Podatnicy mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie wydatki, jeśli wykażą ich związek z prowadzoną działalnością oraz wpływ na osiągnięcie przychodu. Ustawodawca posłużył się określeniem "w celu osiągnięcia przychodów" co przesądza o tym, że do uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu istotny jest cel a nie skutek. Jednocześnie to na Podatniku ciąży obowiązek udowodnienia realnych kosztów związanych z przychodem osoby prawnej. Spółka powinna posiadać dokumentację, która świadczyłaby o "celowości" poniesienia wydatków dla osiągnięcia przychodów m.in. wskazującej na wywiązanie się z umów podmiotów wykonujących przedmiotowe usługi badań rynku, analiz finansowych i prawnych w zakresie pozyskania nowych kontrahentów zagranicznych.

Generalnie koszty dotyczące badań rynkowych, analiz prawnych i finansowych mające na celu poszerzenie rynków zbytu i wzrost sprzedaży spełniają przesłanki przepisów art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i stanowią koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Poprzez ich poniesienie Podatnik może zaplanować swoją działalność w sposób skierowany na osiąganie większych przychodów.

Należy zauważyć, że przedmiotem interpretacji nie jest ocena czy konkretne analizy i opinie prawne będące w posiadaniu Spółki służą poszerzeniu rynków zbytu i wzrostowi sprzedaży podatnika. Interpretacja w świetle art. 14 a Ordynacji podatkowej nie służy bowiem wyjaśnianiu lub ocenie stanu faktycznego ale opiera się na wyjaśnieniu stanu prawnego w oparciu o przedstawiony przez podatnika stan faktyczny.

Niniejsza interpretacja, co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Zgodnie z art. 14 b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie Spółce służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia (art. 236 i art. 239 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja Podatkowa). Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5zł (ustawa z dnia 09.09.2000 r. o opłacie skarbowej (t.j. z 2004 r. Dz. U. Nr 253, poz. 2532.)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj