Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mielcu
US.IV-415/8/2005
z 4 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.IV-415/8/2005
Data
2005.11.04



Autor
Urząd Skarbowy w Mielcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
bezpieczeństwo i higiena pracy
ekwiwalent pieniężny
odzież ochronna


Pytanie podatnika
dotyczy zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych wypłacanego w 2005 r. przez pracodawcę pracownikom ekwiwalentu pieniężnego za pranie odzieży roboczej przysługującego bezpieczeństwie i higienie pracy


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, po rozpatrzeniu wniosku spółki z dnia 23.08.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 25.08.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać, że przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie dotyczącym na podstawie przepisów zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych wypłacanego w 2005 r. przez pracodawcę pracownikom ekwiwalentu pieniężnego za pranie odzieży roboczej przysługującego bezpieczeństwie i higienie pracy jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 25.08.2005 r. wpłynął do tut. organu wniosek W. sp. z o.o. w M. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. We wniosku spółka zwróciła się z zapytaniem, czy wypłacany pracownikom w 2005 r. przez zakład pracy ekwiwalent za pranie odzieży roboczej na podstawie art. 237 § 3 kodeksu pracy korzysta ze zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że spółka jako zakład pracy wypłaca pracownikom na stanowiskach nierobotniczych ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej na podstawie art. 237 § 3 kodeksu pracy. Wysokość tego ekwiwalentu określana jest wg wprowadzonej „Tabeli norm przydziału środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego” wydanej zarządzeniem nr 02/94 prezasa zarządu spółki, obowiązującym od 1.01.1994 r. w wyniku postanowień uchwały nr 44 Rady Ministrów z dnia 27.03.1990 r. w sprawie zasad przydzielania pracownikom środków ochrony indywidualnej oraz dostarczania odzieży roboczej (M. P. Nr 14, poz. 109). Zdaniem spółki wypłata tego ekwiwalentu w 2005 r. zwolniona jest z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym wyjaśnia:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub częściowo odpłatnych. Wyjątek stanowią przychody wymienione w art. 21, 52, 52a i 52c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przychody, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zatem przyznany pracownikowi ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie art. 21 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są świadczenia i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Zagadnienia dotyczące dostarczania pracownikom środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, a także związanych z tym wypłat ekwiwalentów pieniężnych reguluje ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.), której przepisy spółka powołuje w stanie faktycznym zawartym we wniosku, przedstawiając, iż są podstawą do wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za pranie odzieży roboczej.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, iż zwolnieniu z opodatkowania na mocy art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegać będzie ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej, który został przyznany pracownikowi na podstawie przepisów kodeksu pracy. Tak więc przedstawione własne stanowisko spółki w tej sprawie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj