Interpretacja Urzędu Skarbowego w Miechowie
PP/443-15/05
z 17 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-15/05
Data
2005.06.17



Autor
Urząd Skarbowy w Miechowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia
zwrot podatku akcyzowego


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma możliwość odzyskać podatek od towarów i usług w związku z wydatkami poniesionymi na inwestycję współfinansowaną z programu SAPARD na podstawie umowy zawartej przed 1.05.2004 r.?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Miechowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 15.06.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, tj. możliwości odzyskania podatku od towarów i usług w związku z wydatkami poniesionymi na realizację zadania: „Rozbudowa wraz z przebudową oczyszczalni ścieków w (...)". Inwestycja współfinansowana jest z Programu SAPARD.

Współfinansowanie zrealizowane będzie na podstawie umowy Nr (...) zawartej w dniu 08.04.2004 r. z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Gmina (...) jest podatnikiem podatku od towarów i usług od 2002 r. Jednak podatek naliczony związany z tą inwestycją nie podlega odliczeniu, gdyż w ocenie podatnika nie jest związany ze sprzedażą opodatkowaną, a zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W związku z § 27a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) podmiotom, które przed 1 maja 2004 r. zawarły z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowy w ramach Specjalnego Programu Akcesyjnego na Rzecz Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich (SAPARD) dotyczące refundacji ze środków Unii Europejskiej części kosztów kwalifikowanych związanych z realizacją przedsięwzięć w ramach tego programu przysługuje zwrot podatku od towarów i usług. Zwrotowi podlega podatek wykazany na fakturze w części, w jakiej przypada on na wartość netto towarów lub usług objętych refundacją ze środków Unii Europejskiej w rozliczeniu końcowym umowy, z tym że zwrotowi nie podlega podatek zaliczony do kosztów kwalifikowanych objętych refundacją ze środków Unii Europejskiej. Zwrot podatku przysługuje podmiotom, które spełniają następujące warunki:
1) w całości zapłaciły należność obejmującą podatek naliczony z tytułu dokonanego nabycia towarów lub usług oraz posiadają oryginał faktury lub faktury korygującej, a w przypadku importu towarów - dokument stwierdzający zapłatę cła i podatków pobieranych przez organy celne;
2) posiadają dokumenty bankowe potwierdzające przekazanie środków refundowanych w wykonaniu umowy;
3) posiadają zaświadczenie wydane przez ARiMR:
a) o podpisaniu umowy przed dniem 1 maja 2004 r.,
b) zawierające określenie kwoty podatku przypadającej na wartość netto towarów i usług objętych dokonaną refundacją ze środków Unii Europejskiej, wyliczonej na podstawie faktur i dokumentów celnych przyjętych do rozliczenia umowy oraz wysokości udziału, w jakim ta kwota podatku i wartość towarów i usług zostały objęte refundacją ze środków Unii Europejskiej,
c) potwierdzające wysokość kwoty podatku objętego refundacją ze środków Unii Europejskiej w związku z zaliczeniem go do kosztów kwalifikowanych,
d) zawierające wyszczególnienie numerów, dat i nazw wystawców faktur lub dokumentów celnych, które były wystawione na rzecz podmiotu i stanowiły podstawę refundowania ze środków Unii Europejskiej części kosztów kwalifikowanych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania podatnika dokonuje zwrotu na wniosek podmiotu.

Wniosek ten powinien zawierać:
1) nazwę i adres siedziby nabywcy lub imię i nazwisko oraz adres jego zamieszkania,
2) wartość nabytych towarów i usług, których dotyczy wniosek o zwrot podatku,
3) kwotę podatku, o której zwrot ubiega się podatnik.

Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie z ARiMR, o którym mowa wyżej, oraz oświadczenie, że zwrot podatku nie dotyczy podatku naliczonego, który został lub zostanie przez podatnika rozliczony w jakikolwiek inny sposób.

W związku z powyższym, mając na uwadze, że podatnik zawarł umowę z ARiMR przed 1 maja 2004 r., po spełnieniu pozostałych warunków określonych w w/w § 27a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), może starać się o zwrot podatku od towarów i usług naliczonego od tej inwestycji w części, w jakiej przypada on na wartość netto towarów lub usług objętych refundacją ze środków Unii Europejskiej w rozliczeniu końcowym umowy, z tym że zwrotowi nie podlega podatek zaliczony do kosztów kwalifikowanych objętych refundacją ze środków Unii Europejskiej.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

POUCZENIE
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Miechowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj