Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-523/12-2/MS
z 16 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-523/12-2/MS
Data
2012.10.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Zasady szczegółowe dokonywania odpisów amortyzacyjnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Udziały w zyskach


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
odpisy amortyzacyjne
przekształcanie
składnik majątkowy
spółka komandytowa
udział
zysk niepodzielony


Istota interpretacji
W zakresie kontynuacji amortyzacji podatkowej składników majątku Spółk



Wniosek ORD-IN 605 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 18.07.2012r. (data wpływu 23.07.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej między innymi podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • kontynuacji amortyzacji podatkowej składników majątku Spółki (pytanie 1) – jest prawidłowe,
  • ujęcia odpisów amortyzacyjnych w kosztach uzyskania przychodów (pytanie 2) – jest prawidłowe,
  • przychodów podatkowych w związku z przekształceniem Spółki w spółkę komandytową w sytuacji, gdy w Spółce nie ma niepodzielonych zysków (pytanie 3) – jest prawidłowe,
  • przychodów podatkowych w związku z przekształceniem Spółki w spółkę komandytową w sytuacji, gdy w Spółce będą niepodzielone zyski (pytanie 4) – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.07.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej między innymi podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kontynuacji amortyzacji podatkowej składników majątku Spółki, ujęcia odpisów amortyzacyjnych w kosztach uzyskania przychodów oraz przychodów podatkowych w związku z przekształceniem Spółki w spółkę komandytową w sytuacji, gdy w Spółce będą niepodzielone zyski lub ich nie będzie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca jest udziałowcem spółki M. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z („Spółka”). W ramach podjętych działań restrukturyzacyjnych Spółka będzie podlegała przekształceniu w spółkę komandytową, w której Wnioskodawca będzie komplementariuszem. Przekształcenie zostanie dokonane zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych (art. 551 i nast.). Z dniem przekształcenia Wnioskodawca stanie się wspólnikiem spółki komandytowej.

W Spółce nie ma kapitałów zapasowych lub rezerwowych. Zyski zostały przekazane na podwyższenia kapitału zakładowego lub na pokrycie straty z lat ubiegłych. Mając na uwadze przedstawione powyżej zdarzenie przyszłe, w celu wyeliminowania wątpliwości co do zasad rozliczenia na gruncie obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych („ustawa o PDOP”) planowanych czynności przekształcenia Spółki w spółkę komandytową, Wnioskodawca pragnie potwierdzić rozumienie odpowiednich przepisów ustawy o PDOP w omawianym zakresie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy Wnioskodawca z dniem przekształcenia Spółki w spółkę komandytową będzie uprawniony do kontynuacji amortyzacji podatkowej składników majątku Spółki proporcjonalnie do posiadanego udziału... W szczególności Wnioskodawca będzie uprawniony dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej poszczególnych składników majątku ustalonej przez Spółkę z uwzględnieniem dokonanych do dnia przekształcenia odpisów amortyzacyjnych oraz według metody amortyzacji przyjętej przez Spółkę...
  2. Czy odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej składników majątku Spółki, które będą ujawnione w księgach Spółki jako środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne na dzień dokonania przekształcenia Spółki w spółkę komandytową stanowić będą koszt uzyskania przychodu każdego ze wspólników (w tym Wnioskodawcy) spółki komandytowej proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku...
  3. Czy po stronie Wnioskodawcy w związku z przekształceniem Spółki, w spółkę komandytowa powstanie jakikolwiek przychód podatkowy...
  4. Czy w przypadku, gdyby jednak przed przekształceniem Spółki wystąpiły po jej stronie niepodzielone zyski, które przekazane zostałyby na kapitał zapasowy (rezerwowy) i następnie stały się majątkiem powstałej spółki komandytowej (spółka przekształcona) to czy podlegałyby one opodatkowaniu podatkiem dochodowym po stronie Wnioskodawcy...

Stanowisko własne Wnioskodawcy:

Ad 1.

W opinii Wnioskodawcy w odniesieniu do składników majątku Spółki, które będą na dzień dokonania transakcji przekształcenia ujawnione w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki, Wnioskodawca jako wspólnik spółki komandytowej będzie uprawniony do kontynuacji amortyzacji podatkowej składników majątku Spółki proporcjonalnie do posiadanego udziału. W szczególności Wnioskodawca będzie uprawniony dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej poszczególnych składników majątku ustalonej przez Spółkę z uwzględnieniem dokonanych do dnia przekształcenia odpisów amortyzacyjnych oraz według metody amortyzacji przyjętej przez Spółkę.

Ad 2.

Odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej składników majątku Spółki, które będą ujawnione w księgach Spółki jako środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne na dzień dokonania przekształcenia Spółki w spółkę komandytową stanowić będą koszt uzyskania przychodu każdego ze wspólników spółki komandytowej (w tym Wnioskodawcy) proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku od momentu dokonania przekształcenia Spółki w spółkę komandytową.

Ad 3.

Zdaniem Wnioskodawcy, w wyniku przekształcenia Spółki w spółkę komandytową po stronie Wnioskodawcy nie powstanie żaden przychód podatkowy. W szczególności należy wskazać, że w Spółce nie ma niepodzielonych zysków z lat ubiegłych, które przekazane zostały na kapitał zapasowy (rezerwowy) i następnie miałyby stać się majątkiem powstałej spółki komandytowej. Zyski Spółki zostały przekazane na podwyższenia kapitału zakładowego lub na pokrycie straty z lat ubiegłych.

Ad 4.

Nawet, gdyby jednak przed przekształceniem Spółki wystąpiły po jej stronie niepodzielone zyski, które przekazane zostałyby na kapitał zapasowy (rezerwowy) i następnie stały się majątkiem powstałej spółki komandytowej to nie podlegałyby one opodatkowaniu podatkiem dochodowym po stronie Wnioskodawcy. Wynika to z faktu, że w przypadku przekształcenia kapitału zapasowego (rezerwowego) spółki kapitałowej w majątek spółki komandytowej nie można bowiem mówić o faktycznym uzyskaniu przez wspólników dochodu zgodnie z art. 10 ust 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Uzasadnienie

Ad 1 i 2.

W myśl ustawy o PDOP, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne).

Stosownie do przepisu art. 16h ust. 3 ww. ustawy, podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, o których mowa w art. 16g ust. 9, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej, podzielony albo połączony, z uwzględnieniem art. 16i ust. 2 - 7. Zasady ustalania wartości początkowej reguluje art. 16g ww. ustawy.

Zgodnie z art. 16g ust. 9 ww. ustawy, w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustała się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi. Przepis ust. 9 ma zastosowanie, jeżeli z odrębnych przepisów wynika, że podmiot powstały w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia lub podmiot istniejący, do którego przeniesiono w wyniku wydzielenia część majątku podmiotu dzielonego, wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki podmiotu o zmienionej formie prawnej połączonego albo podzielonego (art. 16g ust. 18 ww. ustawy).

Wmyśl art. 551 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych - spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Zgodnie z art. 553 § 1 k.s.h., spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej (art. 553 § 2 k.s.h.). Wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (art. 553 § 3 k.s.h.).

Z powyższego wynika, iż na gruncie prawa cywilnego i gospodarczego, co do zasady, w przypadku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową, spółka przekształcona (komandytowa) wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki spółki z o.o. Zauważyć jednak należy, iż przepis ten nie dotyczy uprawnień podatkowych. Sukcesję podatkową regulują bowiem przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

Zgodnie z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

  1. przekształcenia innej osoby prawnej,
  2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Przy czym w myśl art. 93a § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:

  1. innej spółki niemającej osobowości prawnej,
  2. spółki kapitałowej.

Z powyższych przepisów wynika, iż w przypadku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (spółki kapitałowej) w spółkę osobową (komandytową), spółka ta staje się sukcesorem generalnym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W takiej sytuacji spółka komandytowa (wspólnicy), na podstawie cyt. art. 16g ust. 9 w zw. z art. 16g ust. 18 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uprawniona (i obowiązana) jest do kontynuowania amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, dokonywanej uprzednio przez spółkę przekształconą.

Ad 3.

W Spółce nie ma niepodzielonych zysków z lat ubiegłych, które przekazane zostały na kapitał zapasowy (rezerwowy) i następnie miałyby stać się majątkiem powstałej spółki komandytowej. Zyski Spółki zostały przekazane na podwyższenia kapitału zakładowego lub na pokrycie straty z lat ubiegłych. W związku z powyższym na dzień przekształcenia po stronie Wnioskodawcy nie powstanie żaden przychód podatkowy.

Ad 4.

Nawet gdyby jednak przed przekształceniem Spółki wystąpiły po jej stronie niepodzielone zyski, które przekazane zostałyby na kapitał zapasowy (rezerwowy) i następnie stały się majątkiem powstałej spółki komandytowej to nie podlegałyby one opodatkowaniu podatkiem dochodowym po stronie Wnioskodawcy. Wynika to z faktu, że w przypadku przekształcenia kapitału zapasowego (rezerwowego) spółki kapitałowej w majątek spółki komandytowej nie można bowiem mówić o faktycznym uzyskaniu przez wspólników dochodu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko to znajduje uzasadnianie również w orzecznictwie sądowym.

Zgodnie z wyrokiem NSA z dnia 29 listopada 2011r. (II FSK 931/10):

„należy stwierdzić, że skoro przepisy k.s.h. dopuszczają podział zysku na cele związane z działalnością spółki i dalszym jej rozwojem, który jednocześnie wyłącza prawo do dywidendy, zysk ten, prawidłowo rozdysponowany np. na kapitał zapasowy, nie jest już zyskiem niepodzielonym w rozumieniu art. 24 ust. 5 pkt 8 (...). Ustawodawca w powołanym przepisie podatkowym nie zawęził jego działania wyłącznie do zysków niepodzielonych między wspólników. Wobec tego każdy dozwolony przepisami k.s.h, podział zysku wyklucza zastosowanie art. 24 ust. 5 pkt 8 u.p.d.o.f., w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową. Odmienne stanowisko byłoby sprzeczne z literalnym brzmieniem art. 24 ust. 5 pkt 8 u.p.d.o.f. Zawężenie go wyłącznie do zysków niepodzielonych między wspólników prowadziłoby do rozszerzenia obowiązku podatkowego, co jest niedopuszczalne przez wzgląd na postanowienia art. 217 Konstytucji RP.” Choć orzeczenie to dotyczy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych to argumentacja ta znajduje analogiczne zastosowanie w przypadku podatku dochodowego od osób prawnych.

Podobnie wyrok z 18 maja 2012r., sygn. akt I SA/Wr 208/12, wyrok z 8 grudnia 2011r. sygn. akt II FSK 1050/10.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego w zakresie pytania 1, 2 i 3 uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, w zakresie pytania 1, 2 i 3 odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Na tle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, w zakresie pytania nr 4 stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 551 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.: dalej – KSH) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą), tj. np. w spółkę komandytową lub spółkę komandytowo-akcyjną. Na dzień przekształcenia, czyli z chwilą wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, spółka przekształcana staje się spółką przekształconą. Wpis ten wywołuje skutek w postaci wykreślenia przez Sąd Rejestrowy z urzędu spółki przekształcanej, a spółka przekształcona, jako następca prawny, wstępuje z tym dniem we wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (art. 552 i 553 KSH).

Przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych powoduje przeniesienie majątku spółki przekształcanej - działającej w określonej formie prawnej na spółkę przekształconą, która będzie prowadzić działalność w innej formie prawnej.

Zgodnie z art. 93a § 2 pkt 1 lit. b) w zw. z art. 93a § 1 ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. Przewidziana w Ordynacji podatkowej zasada następstwa prawnego ma charakter sukcesji uniwersalnej, czyli oznacza przejście praw i obowiązków z jednego podmiotu (względnie z dwóch lub więcej, w zależności od rodzaju transformacji) na inny podmiot (podmioty). Wskutek dokonanego przekształcenia, kwoty zysków stają się składową częścią majątku spółki przekształconej.

Kontynuacja bytu prawnego oraz to, że wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu, stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej, oznacza jednocześnie, że majątek przekształcanej Spółki z o.o. zaliczany jest na poczet wkładów do przekształconej spółki komandytowo — akcyjnej, a więc niepodzielone zyski Spółki z o.o., jako składnik majątku spółki przekształcanej zaliczone zostaną na poczet udziałów kapitałowych — wkładów wniesionych przez wspólników do spółki komandytowo-akcyjnej. Tym samym u wspólników Spółki z o.o., którzy z dniem przekształcenia staną się wspólnikami spółki komandytowo-akcyjnej, na dzień przekształcenia powstanie przychód z tytułu wartości wkładów, wynikający z niepodzielonych zysków w spółce z o.o., jako przychód z udziału w zyskach osób prawnych. Stanowi o tym art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o pdop, zgodnie z którym dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także: wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia.

Moment przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytowo-akcyjną, czyli dzień zarejestrowania w Krajowym Rejestrze Sądowym, będzie dniem postawienia do dyspozycji zatrzymanych w Spółce z o.o. zysków, gdyż w momencie tym następuje przeniesienie majątku, tj. niepodzielonego zysku Spółki z o.o. na udziały kapitałowe wspólników w spółce komandytowo - akcyjnej, które są równe wartości wkładów określonych w umowie. Stanowią one w dacie przekształcenia faktycznie uzyskany dochód z tytułu udziału w zyskach spółki z o.o. podlegający opodatkowaniu. Innymi słowy przychód/dochód z tytułu wartości niepodzielonych zysków powstaje w momencie przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową co wynika wprost z brzmienia cytowanego wyżej przepisu („przychód określa się na dzień przekształcenia”). Zatem w sytuacji przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową cała wartość niepodzielonych zysków będzie podlegała opodatkowaniu na podstawie ww. przepisu.

Zgodnie z intencją ustawodawcy, pojęcie „niepodzielonych zysków” odnosi się do wartości, które nie zostały podzielone pomiędzy udziałowców spółki kapitałowej i nie zostały wspólnikom wypłacone przed datą przekształcenia tej spółki w spółkę osobową. Wynika to wprost z uzasadnienia do zmian ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wchodzących w życie z dniem 01.01.2009r.. „Problem pojawia się w momencie przekształcania spółki kapitałowej w spółkę osobową wymienioną w Kodeksie spółek handlowych. Powstają bowiem wątpliwości, czym dla celów podatkowych są środki zgromadzone na kapitale zapasowym lub funduszu celowym, pochodzące z niepodzielonej i niewypłaconej dywidendy (zysku) z lat poprzednich. Propozycja zmiany <…> ma na celu wskazanie w jednoznaczny sposób, iż w takim przypadku niepodzielone zyski w spółce kapitałowej będą stanowiły przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych i tym samym będą podlegały opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.”

W konsekwencji, należy uznać, że zysk przekazany na kapitał zapasowy nie jest zyskiem podzielonym, ale zostaje zatrzymany w spółce. Taka interpretacja pozwała uniknąć nierównego traktowania wspólników spółek, w których zysk podzielono poprzez zarówno przeniesienie jego części na kapitały własne spółek i wspólników tych spółek, w których takiego przeniesienia nie dokonano (zob. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 25 maja 20 lir., sygn. akt I SA/Kr 230/ł 1, dostępny w bazie orzeczeń pod adresem http ://orzeczenia.nsa.goy.pl).

Należy podkreślić, że środki zgromadzone przez spółkę z o.o. w ramach kapitału zapasowego, kapitały rezerwowe oraz z bieżącej działalności, stanowią część zysku wypracowanego przez tę spółkę w toku prowadzonej działalności. Gdyby zatem Spółka z o.o. dalej prowadziła działalność gospodarczą i zamierzała skorzystać ze środków zgromadzonych w ramach kapitału zapasowego (rezerwowego) musiałaby bądź podwyższyć kapitał zakładowy, co skutkowałoby wzrostem wartości udziałów wspólników i stanowiłoby ich dochód, bądź też wypłacić udziałowcom dywidendę, która również stanowiłaby dochód podlegający opodatkowaniu.

Przy czym należy zwrócić uwagę, iż ustawodawca wprowadzając od dnia 1 stycznia 2009 r. przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ostatecznie rozstrzygnął kwestię sposobu opodatkowania dochodów wypracowanych przez spółki kapitałowe, lecz nie wypłaconych wspólnikom przed datą przekształcenia, za to przekazywanych do spółek osobowych, które ów zysk mogły przeznaczyć do wykorzystania. Wprowadzając zapis o niepodzielonych zyskach ustawodawca objął nim cały zbiór zysków wypracowanych przez spółki kapitałowe, nie czyniąc przy tym żadnego zróżnicowania między tymi zyskami z uwagi na datę ich osiągnięcia. W związku z tym, należy przyjąć, iż taka sama zasada dotyczy również zysków niepodzielonych (wymienionych we wniosku kapitałów), w sytuacji, gdy walne zgromadzenie akcjonariuszy nie podjęło uchwały o jego podziale.

Zgodnie z dominującą linią orzecznictwa sądów administracyjnych, również przed tą zmianą ustawy, w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w osobową, wspólnik takiej spółki uzyskiwał — w dniu przekształcenia — przychód (dochód) z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej, odpowiadający równowartości niepodzielonych zysków spółki przekształcanej. Wskazują na to m.in. prawomocne wyroki NSA z dnia 9 grudnia 1994 r., sygn. akt SA/Gd 1151/94; wyrok z dnia 24 lipca 2007 r., sygn. akt I SA/Kr 1518/06; wyrok z dnia 18.11.2009 r., sygn. akt II FSK 935/08; wyrok z dnia 9 marca 2006r., sygn. akt I SA/Ol 42/06. W ostatnim z przywołanych wyroków sąd stwierdził: „Zauważyć przy tym należy, iż wynikiem analizowanego przekształcenia nie jest likwidacja spółki kapitałowej, jakkolwiek ustaje byt prawny tej spółki a jej działalność kontynuowana będzie przez nowy podmiot. Dotychczasowi akcjonariusze, stając się wspólnikami spółki jawnej uzyskają w wyniku przekształcenia, jako osoby fizyczne przychód. Skumulowane, niepodzielone w latach poprzednich w spółce kapitałowej zyski zgromadzone na kapitale zapasowym oraz niepodzielony zysk za rok bieżący, staje się bowiem kapitałem początkowym spółki jawnej”. Zaś w wyroku WSA w Rzeszowie z 29 maja 2007 r., sygn. akt I SA/Rz 307/07, Sąd orzekł, że „niepodzielone zyski spółki akcyjnej z chwilą przekształcenia w spółkę jawną stanowią dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych i podlegają opodatkowaniu”. Stanowisko prezentowane w przytoczonych wyrokach znajduje również potwierdzenie w doktrynie. W komentarzu do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych autorstwa Wojciecha Dmocha (W. Dmoch „Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz”, wyd. C.H.Beck 2012 r.) pada następujące stwierdzenie: „(…)osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. Przepis ten ustanawia zasadę sukcesji generalnej w odniesieniu do praw i obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Jak już była o tym mowa powyżej, z dniem przekształcenia majątek spółki przekształcanej staje się majątkiem spółki przekształconej. Wartość majątku spółki przekształcanej zostaje w trakcie przekształcenia ustalona, a poszczególne składniki majątku (aktywa, jak i pasywa) zostają wycenione. Zatem w dniu przekształcenia wiadomo dokładnie, jaki jest majątek spółki przekształcanej, w tym znana jest kwota niepodzielonych zysków z lat ubiegłych zgromadzona na kapitale zapasowym (rezerwowym) spółki przekształcanej. Wartość tego niepodzielonego zysku w spółce przekształcanej (w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością albo w spółce akcyjnej), ustalonego na dzień przekształcenia, stanowi przychód z tytułu udziału w zysku osób prawnych. Przychód ten podlega opodatkowaniu zgodnie z zasadami określonymi w art. 22 PDOPrU, a płatnikiem zobowiązanym do odprowadzenia podatku do urzędu skarbowego jest spółka przekształcona. W związku z powyższym, przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową stanowi zdarzenie podatkowe skutkujące koniecznością zapłacenia podatku dochodowego od osób prawnych, mimo braku faktycznej wypłaty jakichkolwiek środków pieniężnych przez przekształconą spółkę na rzecz wspólnika (który przed przekształceniem był udziałowcem przekształcanej spółki).” Zacytowany fragment komentarza jest w całości zbieżny ze stanowiskiem Organu zaprezentowanym w zaskarżonej interpretacji. W tym miejscu, należy zauważyć, iż powołane przez Spółkę we wniosku wyroki nie stanowią o przyjętej, jednolitej linii orzeczniczej w omawianej problematyce, ponieważ jak to wyżej wskazano, istnieją orzeczenia sądowe, w których prezentowane jest stanowisko odmienne.

Reasumując, przekształcenie spółki z o.o. ( spółki kapitałowej) w spółkę komandytowo-akcyjną (spółkę osobową), co do zasady, będzie prowadziło do uzyskania po stronie jej wspólników przychodów z tytułu wartości niepodzielonych zysków na dzień przekształcenia, również w sytuacji, gdy zyski przekazane na kapitał zapasowy (rezerwowy) dotyczą lat ubiegłych, jak i roku, w którym nastąpiło przekształcenie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego w zakresie pytania nr 4 uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj