Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US.I/415/24/05
z 27 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US.I/415/24/05
Data
2005.10.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody ze wspólnego żródła

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
składki na ubezpieczenia społeczne
spółka cywilna
wspólnik


Pytanie podatnika
dotyczy zaliczania do kosztów uzyskania przychodów składki na ubezpieczenie społeczne


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku wniesionego w dniu 15.07.2005 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej odliczenia składek na ubezpieczenie społeczne, działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 26 ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 26 ust. 13a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), postanawia uznać, że stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 30.08.2005 r. (uzupełnionym w dniu 20.09.2005 r.) pan Rafał C. zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o udzielenie wyjaśnień dotyczących zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, w następującej sprawie: podatnik prowadzi działalność gospodarczą w spółce cywilnej, od kwietnia 2004 r. wspólnie z ojcem. Koszty ponoszone w tej spółce dzielone są po połowie, zgodnie z umową spółki, jednak w zeznaniu podatkowym zostały zróżnicowane, bowiem w ubiegłym roku kalendarzowym (2004 r.) ojciec podatnika przez okres ośmiu miesięcy pracował za granicą. W tym okresie nie był obciążany kosztami składek na ubezpieczenie społeczne. Natomiast podatnik swoją składkę na ubezpieczenie społeczne uwzględnił w swojej części kosztów uzyskania przychodów. Tym samym podatnik wykazał wyższą stratę z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w spółce. Spółka cywilna pokrywa z własnych środków wydatki na ubezpieczenie społeczne wspólników. Pytanie podatnika brzmi: czy w związku z wyżej opisaną sytuacją, prawidłowo podwyższył koszty uzyskania przychodów w załączniku PIT-B do zeznania rocznego o zapłacone w 2004 r. składki na własne ubezpieczenie społeczne. Zdaniem podatnika zróżnicowanie rozliczenia kosztów (składek ZUS) w zeznaniu rocznym PIT-36 jest prawidłowe. Podatnik oświadczył iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Po rozpatrzeniu przedmiotowej sprawy Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje:

Podatnik opodatkowany na zasadach ogólnych ma prawo odliczać składki, które zapłacił na ubezpieczenie społeczne, na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepisy art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. stanowią, iż od dochodu odlicza się składki określone w ustawie z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 ze zm.) zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących. Jednocześnie z treści art. 26 ust. 13a ustawy podatkowej wynika możliwość dokonania przez podatnika wyboru, czy składki na ubezpieczenie społeczne zaliczy do kosztów uzyskania przychodów, czy też odliczy od dochodu. Mianowicie, przepis ten stanowi, iż wydatki na cele określone w art. 26 ust. 1 (m.in. wspomniane wyżej składki zapłacone na ubezpieczenie społeczne), podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Należy zatem zauważyć, że powyższe przepisy nie dają możliwości do innego niż powyżej opisane zasady rozliczenia tych kosztów, tj. odliczenia od dochodu bądź zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, zaś w przypadku podatnika zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki cywilnej.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy podatkowej, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. W sytuacji zaliczenia podmiotowych wydatków do kosztów spółki wyżej powołane przepisy nie dają możliwości do innego zaliczenia tych kosztów w zeznaniu podatkowym jak wykazaniem ich w informacji PIT-B w wysokości wynikającej z ksiąg podatkowych prowadzonych przez spółkę z uwzględnieniem posiadanych udziałów. Zatem przyjęty przez pana sposób wyliczenia kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowy, a tym samym złożone przez pana zeznanie podatkowe za rok 2004 jest sporządzone w tym zakresie niepoprawnie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj