Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli
US.I-415/26/2005
z 8 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I-415/26/2005
Data
2005.12.08



Autor
Urząd Skarbowy w Zduńskiej Woli


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
małżonek
wspólność majątkowa
wspólność ustawowa


Pytanie podatnika
Czy można zaksięgować w koszty uzyskania przychodu wartość pracy małżonka w sytuacji, gdy posiada Pani z małżonkiem rozdzielność majątkową (intercyza) oraz nie prowadzą Państwo wspólnego gospodarstwa domowego ?


W dniu 29.11.2005 r. podatniczka zwróciła się do tutejszego organu z wnioskiem o dokonanie interpretacji zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących prawidłowości zaksięgowania w koszty uzyskania przychodu wartości pracy małżonka w sytuacji, gdy posiada z małżonkiem rozdzielność majątkową (intercyza) oraz nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego.

Tutejszy Urząd Skarbowy po przeanalizowaniu przedstawionej przez podatniczkę sytuacji stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) informuje:

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.), małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta jednocześnie złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego stosowne oświadczenie albo wtedy, gdy oświadczenia takie zostaną złożone w obecności duchownego, a kierownik urzędu stanu cywilnego sporządzi następnie akt małżeństwa. Akt małżeństwa jest w świetle prawa polskiego dowodem zawarcia małżeństwa. Związek małżeński ustaje w przypadku śmierci jednego z małżonków, orzeczenia przez sąd rozwodu albo separacji.

Analizując przedstawioną przez podatniczkę sytuację w świetle wyżej powołanych przepisów, należy stwierdzić, iż istnienie między małżonkami rozdzielności majątkowej jako typu ustroju majątkowego, nie powoduje ustania związku małżeńskiego.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), który znajduje zastosowanie w sytuacji opisanej w pytaniu, nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

Analiza powyższego przepisu wskazuje, że podatnik prowadzący działalność gospodarczą nie może uznać za koszt uzyskania przychodów wartości pracy małżonka bez względu na formę jaką przybierze jego zatrudnienie. Bez znaczenia dla zastosowania regulacji wynikających z tego przepisu pozostaje fakt ustanowienia pomiędzy małżonkami rozdzielności majątkowej. Ważne jest, że trwa zawarty związek małżeński. Ustanowienie rozdzielności majątkowej nie powoduje bowiem rozwiązania małżeństwa. Nie wprowadza również zastrzeżenia, że wynikające z niego regulacje nie mają zastosowania do wynagrodzenia małżonka, z którym ustanowiona jest rozdzielność majątkowa. Oznacza to, że ustawodawca nie uznał rozdzielności majątkowej za okoliczność uzasadniającą uznanie wynagrodzenia małżonka za koszt uzyskania przychodów. Reasumując, zniesienie wspólności majątkowej nie stanowi okoliczności uzasadniającej zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia wypłaconego małżonkowi.

W związku z powyższym, Naczelnik Urzędu Skarbowego nie podziela poglądu wyrażonego w złożonym wniosku i orzeka, jak w sentencji postanowienia.Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez podatniczkę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj